کد خبر: 3878714
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷
انتقاد از معامله قرن، به بهانه تازه‌ای برای عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر تبدیل شده تا با دیپلمات‌های منتقد سیاست‌های خود تسویه حساب کند.

برخورد شدید دولت سیسی با دیپلمات‌های مصری منتقد معامله قرنبه گزارش ایکنا به نقل از العربی الجدید، دولت سیسی در سال 2014 دست به اخراج گسترده دیپلمات‌های منصوب در دوره حکومت محمد مرسی که طرفدار جریان اخوان المسلمین بودند زد. اکنون بار دیگر دولت عبدالفتاح السیسی به بهانه موضع‌گیری دیپلمات‌های مصری در مورد طرح معامله قرن، اقدام به تسویه منتقدان سیاست‌های خود کرده است.
 
بر اساس اخباری که از وزارت خارجه مصر درز کرده، این موج جدید از تسویه حساب‌های سیاسی در پی رصد موضع‌گیری دیپلمات‌های مصری در شبکه‌های اجتماعی یا نشست‌های مربوط به معامله قرن از سوی سازمان‌های اطلاعاتی مصر شروع شده است.
 
انتقادات دیپلمات‌های مصری از رویکرد ضعیف دولت سیسی نسبت به معامله قرن، در درون وزارت خارجه مصر و بیرون از آن باعث شد دولت این کشور سفرا، وزرا و مشاوران آنها را در صورت ادامه این موضع‌گیری‌ها، به تنبیهاتی از جمله محرومیت از فرصت ارتقای شغلی یا جلوگیری از حضور آنها در سفرهای خارجی تهدید کند.

برخی منابع دیپلماتیک اعلام کردند این اقدامات نشانگر گسترش یافتن نظارت سیستم‌های امنیتی مصر بر روی دیپلمات‌های فعال و حتی دیپلمات‌های بازنشسته فعال در شبکه‌های اجتماعی است و این رویکرد، پیش از این نسبت به منتقدان سیاست‌های سیسی در زمینه‌های دیگر نیز اعمال شده است. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: