کد خبر: 3885982
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۹
قویدل بیان کرد:
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های هموفیلی با اشاره به ذهنیت غلط انتقال کرونا با اهدای خون، گفت: برای رفع کمبود منابع خونی هیچ‌ راهی جز پایبندی انسان‌ها به آرمان‌های نیکوکارانه وجود ندارد.
کرونا از راه اهدای خون منتقل نمی‌شود/ برای جبران منابع خونی بر آرمان‌های نیکوکارانه پایبند باشیماحمد قویدل، مدیرعامل بنیاد بیماری‌های هموفیلی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به کاهش ذخایر خونی و نیاز بیماران مختلف به ویژه بیماران خاص به خون و فراورده‌های خونی، اظهار کرد: این کمبود باید مورد توجه جدی مردم قرار گیرد؛ هیچ راه حلی برای تأمین منابع خونی وجود ندارد، جز اینکه مردم بر سر آرمان‌های خود مبنی بر نیکوکاری به دیگران باقی بمانند.

وی تصریح کرد: به مردم اعلام شده است که در خانه بمانند و یکی از پیامدهایش این است که مردم از خانه بیرون نیایند و به مراکز انتقال خون مراجعه نکنند. این پیام باید به شکل صحیح به مردم منتقل و اعلام شود که همانطور که برای تهیه مایحتاج ضروری روزانه به بیرون از خانه می‌روند، به مرکز انتقال خون نیز مراجعه و نیاز بیماران به خون را تأمین کنند، زیرا خون از مایحتاج ضروری بیماران مختلف است و با رعایت مسائل بهداشتی و استریل کردن وسایل انتقال خون و تمهیدات ایمنی برای اهداکنندگان، این کار بدون هیچ خطری انجام می‌شود.
 

بیشتر بخوانید: 
وی با بیان اینکه برخی آزمایش‌های اثبات کرونا از طریق آزمایش خون صورت می‌گیرد، گفت: ذهنیت مردم این است که اگر خون اهدا کنند، به کرونا مبتلا می‌شوند، در حالی که چنین نیست. کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی است و هیچ ربطی به خون ندارد و انتقال آن از طریق اهدای خون امکان‌پذیر نیست و مورد تأییدشده‌ای هم در این باره وجود ندارد.

قویدل یادآور شد: همچنین تمامی بانک‌های جهانی خون از جمله سازمان انتقال خون شرایط جدیدی را برای اهدای خون تعریف کرده‌اند و از فردی که برای اهدا مراجعه می‌کند و تب دارد یا در مناطق شیوع کرونا حضور داشته خون نمی‌گیرند.

مدیرعامل بنیاد بیماری‌های هموفیلی ادامه داد: پرسیده می‌شود که در محیطی که خون اهدا می‌شود، امکان انتقال ویروس وجود دارد؟ نباید تردید کرد که این مراکز گذشته از دستورالعملی که سازمان انتقال خون برای ضدعفونی مکان‌های خود دارد، به حرمت کار نیکوکارانه‌ای که انسان‌ها انجام می‌دهند نیز بیش از پیش به ضدعفونی کردن اهتمام می‌ورزند؛ بنابراین نباید از بابت پایگاه‌ها و محل‌های خون‌گیری نگرانی وجود داشته باشد. وسایل خون‌گیری مانند همیشه یکبار مصرف است. لذا از کسانی که شایستگی اهدا دارند، درخواست می‌کنیم که در صحنه حاضر شوند تا انسان‌های دیگر هم به ادامه حیات خود امید داشته باشند.

قویدل اظهار کرد: اهداکنندگان خون انسان‌های شایسته و نیکوکاری هستند و هیچ‌گاه فرصت قدردانی از آن‌ها به‌ وجود نیامده است. آن‌ها طبع بلندی دارند و ما را امیدوار می‌کنند که کمبود منابع خونی به زودی جبران شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: