کد خبر: 3890110
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
در نامه عاملی به آنتونی گوترش مطرح شد؛
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد نوشت: ویروس کرونا بی‌تردید تهدیدی است که باید با یاری ملت‌ها و دولت‌ها و عزمی جهانی و هماهنگی بین‌المللی بدان خاتمه داد.

خاتمه کرونا؛ نیازمند عزم جهانی / ضرورت حرکت صلح‌طلبانه به سوی جهانی عاری از سلاح‌های بیولوژیکبه گزارش ایکنا، به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ سعیدرضا عاملی، دبیر این شورا، نامه‌ای خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد مرقوم داشت. متن نامه به شرح ذیل است:

«جناب آقای آنتونی گوترش
دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

با سلام و آرزوی سلامتی برای جنابعالی؛ همانگونه که استحضار دارید چندی است که سایه تهدید ویروس کرونا بر سر جامعه جهانی، این کره خاکی را به سمتی خطرناک سوق داده که بعد از جنگ جهانی دوم سابقه نداشته است. اقدامات بهداشتی به رغم کمبودهای زیادی که در بخش پیشگیری و درمان وجود دارد با شدت در جریان بوده و فداکاری پزشکان و پرستاران و اقدامات مکمل انتظامی، بهداشتی و ... نیز توسط سایر عوامل یاریگر حاکمیتی و مردمی در اغلب کشورهای درگیر در حال پیگیری می‌باشد. لیکن به نظر می‌رسد جای اقدامات حقوقی و سیاسی در سطح بین‌الملل خالی است.

ویروس کرونا که تمامی مرزهای شناخته‌شده بین کشورها را درنوردیده و مردم را درگیر تبعات خود نموده است، بی تردید تهدیدی است که باید با یاری ملت‌ها و دولت‌ها و عزمی جهانی و هماهنگی بین‌المللی بدان خاتمه داد. لیکن در کنار اقدامات خنثی‌کننده و درمانگر، ضروری است از هجوم این ویروس وحشی به عنوان فرصتی مناسب برای ایجاد حرکتی صلح‌طلبانه به سوی جهانی امن تر و عاری از سلاح های بیولوژیک استفاده کرد.

فارغ از آنکه این ویروس مهاجم، با اهدافی استراتژیک در آزمایشگاه‌های بیولوژیک تولید شده یا به طور طبیعی شیوع یافته باشد، تبدیل به فاجعه‌ای شده است که وحشتناک‌تر از تولید و انباشت سلاح‌های هسته‌ای می‌نماید و اگر تا پیش از این نزدیکی فاجعه و عمق خطر استفاده از سلاح‌های بیولوژیک توسط تعداد معدودی از متخصصین قابل درک بود، اینک همه مردم دنیا با تمام وجود به عمق این تراژدی پی برده‌اند. اکنون برای همگان این سخن حکیمانه پیامبر گرامی اسلام(ص) قابل درک است که دو نعمت سلامتی و امنیت تا از دست نروند، قدرشان دانسته نمی‌شود. 

این آگاهی و حساسیت جامعه جهانی که به قیمت بسیار گران به دست آمده است، فرصتی طلایی برای ایجاد عزمی جهانی بر علیه تحقیق، تولید، تکثیر، انباشت و استفاده از سلاح‌های بیولوژیک به دست می‌دهد تا به دور از فضای سیاسی، به صورتی کاملاً حرفه‌ای به بازنگری در کنوانسیون‌های بین‌المللی در رابطه با سلاح‌های بیولوژیک و تشدید اقدامات پیشگیرانه و تشدید مجازات‌های بازدارنده و بستر سازی برای اقدامات عملی و همچنین ایجاد ساختاری کارآمد و دور از دسترس کشورهای مظنون به فعالیت‌های مذکور، برای رصد و اقدام به موقع و پیشگیرانه پرداخته تا عرصه بر فعالیت‌های ضد بشری با پوشش تحقیقات علمی و بشردوستانه تنگ و به طور کامل بسته شود تا جهان به سوی امنیت و صلح و آرامش بیشتر حرکت کند.

به امید جهانی مملو از عدل، صلح، معنویت و عاری از خشونت، سلطه‌گری، جنگ و تحریم‌های ظالمانه در سایه الطاف الهی و کوشش انسان های پاک نهاد، احترامات فایقه بنده را پذیرا باشید.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه این نامه را به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر نمایید.

سعیدرضا عاملی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی»

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: