کد خبر: 3893708
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
در حالی که در ایران شنبه، ششم اردیبهشت، اول رمضان است، تعدادی از کشورهای عربی از جمله عربستان فردا جمعه، پنجم اردیبهشت، را اول رمضان اعلام کرده‌اند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از منابع عربی، کشورهای عربستان، تونس، ترکیه، بحرین، یمن، کویت، عراق (اداره اوقاف اهل سنت)، لبنان (دارالافتاء لبنان)، امارات، قطر و صربستان در حالی فردا جمعه، 24 آوریل را اول رمضان 1441 قمری اعلام کرده‌اند که پس فردا شنبه در ایران اول رمضان است.

کمیته رؤیت هلال عربستان اعلام کرد فردا جمعه اول رمضان است و دادگاه عالی این کشور پیش از این از شهروندان سعودی درخواست کرده بود که امشب، چهارم اردیبهشت که در تقویم عربستان آخرین روز شعبان است، به رؤیت هلال رمضان بپردازند و در صورت مشاهده هلال با چشم غیر مسلح یا تلسکوپ نزدیکترین دادگاه را در جریان بگذارند.

با رؤیت هلال ماه مبارک رمضان در مناطق «سدیر» و «تمیر» در عربستان، فردا نخستین روز از ماه رمضان در این کشور خواهد بود.

دارالافتاء مصر در این باره اعلام کرد: فردا جمعه در این کشور اول رمضان است و شوقی علام، مفتی این کشور در پیامی به ملت مصر و رئیس‌جمهور این کشور ماه روزه‌داری مسلمانان را تبریک گفته است.

شیخ عبداللطیف دریان، مفتی لبنان، در بیانیه‌ای اعلام کرد: هلال ماه مبارک رمضان برای ما ثابت نشده و بر این اساس، فردا پنجشنبه، 23 آوریل، روز سی‌ام ماه شعبان و جمعه نخستین روز از رمضان 1441 هجری است.

اين در حالی است که در عراق دو روز به عنوان نخستین روز رمضان اعلام شده است و اداره اوقاف اهل سنت فردا جمعه و آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجع عالی شیعیان پس فردا شنبه را نخستین روز رمضان اعلام کرده‌اند.

در بیانیه دارالافتای یمن نیز آمده است که امروز پنجشنبه آخرین روز ماه شعبان است و ماه رمضان از فردا جمعه ۲۴ آوریل ۲۰۲۰ (۵ اردیبهشت) آغاز خواهد شد.

اخبار رسیده همچنین حاکی است، رئیس العلمای جامعه اسلامی صربستان در مسجد بایرکلی بلگراد در جمع خبرنگاران، حلول ماه رمضان را به همه مسلمانان صربستان و جهان تبریک گفته و اعلام کرده است که فردا جمعه نخستین روز ماه رمضان است.

«سعید نسوفوویچ» همچنین عید فطر را  ۲۴ ماه «می» برابربا ۴ خرداد اعلام کرد و رمضان را ماه قرآن، افزایش عبادات، اقدامات بشردوستانه بیشتر و نزدیک شدن بیشتر به خدا دانست و مردم را به دوست داشتن و کمک به یکدیگر فراخواند.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که در میان کشورهای عربی سودان و عمان فردا را آخرین روز از ماه شعبان و روز شنبه را نخستین روز رمضان اعلام کرده‌اند.

ماه رمضان امسال در حالی آغاز می‌شود که بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی تدابیر پیشگیرانه‌ای را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا از جمله بستن مساجد و ممنوعیت برگزاری نماز جمعه و جماعات اتخاذ کرده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: