کد خبر: 3901476
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
رئیس جمهور در افتتاحیه مجلس یازدهم:
حجت‎الاسلام و المسلمین روحانی در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هم دوران دولت و هم مجلس چهار ساله و کوتاه است، اما با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگاری دائم و ماندگار برای دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای مردم به یادگار بگذاریم و آن یادگار، قانون صحیح و مفید برای جامعه است.

حجت الاسلام حسن روحانی

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، صبح امروز چهارشنبه 7 خرداد 99، در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ضمن سلام و درود به همه شهیدان به ویژه شهدای مجلس اظهار کرد: آغاز مجلس یازدهم را خدمت همه نمایندگان و ملت بزرگ ایران تبریک عرض می‌کنم. مجلس در سراسر جهان نماد مهم دموکراسی است و در ایران اسلامی، مجلس شورای اسلامی نماد دموکراسی اسلامی و مردم‌سالاری دینی است.

وی افزود: اولین رکن دموکراسی در تاریخ ایران در 114 سال پیش با مجلس شورای ملی آن زمان شکل گرفت و این نهاد از مرحوم آخوند خراسانی و محقق نائینی تا امام راحل(ره) نهادی بوده که به عنوان نهادی مشروع و قانونی تلقی شده است. در مجلس شورای اسلامی از آغاز، بزرگانی بر چنین صندلی‌هایی نشستند و ادای وظیفه کردند؛ از شهید آیت‌الله مدرس گرفته تا مقام معظم رهبری تا مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و شهید رجایی، باهنر، چمران و ... بر همین صندلی‌ها نشستند و به وظیفه مهم قانونگذاری پرداختند.

رئیس جمهور اظهار کرد: هم دوران دولت و هم مجلس چهار ساله و کوتاه است، اما با همکاری دولت و مجلس می‌توانیم یادگاری دائم و ماندگار برای دهه‌ها و حتی قرن‌ها برای مردم به یادگار بگذاریم و آن یادگار، قانون صحیح و مفید برای جامعه است.

وی افزود: دولت و مجلس در بسیاری از زمینه‌ها می‌توانند همکاری کنند، اما بهترین همکاری، لایحه خوب از سمت دولت و بررسی و تصویب از سوی مجلس شورای اسلامی است. امیدوارم در یکسال باقی‌مانده این دولت و سال آغاز این مجلس بتوانیم در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشیم. مبنای ما برای همکاری، چارچوب قانون اساسی است.

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: در اینجا به طور بسیار مختصر خدمت نمایندگان عرض می‌کنم که دولت یازدهم و دوازدهم در دو مقطع پنج ساله و سه ساله قرار گرفت. در پنج سال اول، مبنای فعالیت دولت گشایش و پیشرفت بود و در همه زمینه‌ها در سال‌های اولیه، هم شاهد گشایش‌ها و هم پیشرفت در امور اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بودیم.

رئیس‎جمهور یادآور شد: اینکه ایران در ماجرای کرونا در لیست کشورهای موفق در مبارزه با کرونا قرار گرفته یکی از دلایلش این است که در دولت یازدهم پایه‌های بهداشت و درمان کشور مستحکم شد و این افتخار بزرگی برای ملت ایران و مسئولان نظام است که شرایط آنچنان مهیا شد که در این ماجرای ویروس عالم‌گیر، دغدغه‌ای در زمینه پزشکی و بیمارستانی نداشتیم.

وی گفت: همچنین در زمینه با تقویت فضای مجازی شرایطی را ایجاد کردیم که به راحتی توانستیم بسیاری از امور را از طریق فضای مجازی حل و فصل کنیم. امروزه دولت الکترونیک، مردم را از مراجعه حضوری به بسیاری از ادارات بی‌نیاز کرده است و این توانمندی کشور در زمینه فضای مجازی است. در دولت یازدهم و دوازدهم شرکت‌های دانش‌بنیان دچار تحولی اساسی شدند و امروز 5 هزار شرکت دانش‎بنیان در کشور داریم که باعث تحولی بزرگ در اشتغال شده است.

رئیس‎جمهور ادامه داد: توسعه کشاورزی و صنعت، نشانه تحرک ملت بزرگ ایران در این بخش‌ها است. در زمینه علم و فناوری از رتبه 21 به رتبه 16 و از رتبه نوآوری از رتبه 131 به رتبه 61 رسیده‌ایم. البته در سایر حوزه‌ها هم شرایطی ایجاد کرده‌ایم که خودکفایی و خوداتکایی ظهور و بروز پیدا کند.

حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: امروز تولید گاز ما حدود هزار میلیون متر مکعب در روز است. در زمینه نظامی از رتبه 22 در جهان به رتبه 14 رسیده‌ایم. در حوزه‌های زیربنایی، ریل و بنادر نیز تحولاتی عظیم حاصل شده است و حرکات خوبی را در کشور شاهد بوده‌ایم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: رشد اقتصادی کشور در سال 95 به میزان 12/5 درصد یعنی بالاترین رشد اقتصادی جهان بوده است. ما به تورم 9 و 7 درصدی هم رسیدیم. در زمینه صادرات غیرنفتی در چند سال متناوب، این صادرات با میزان واردات، تراز مثبت پیدا کرد و شاهد 970 هزار شغل جدید در سال 96 بودیم. در پنج سال اول با کمک مجلس و مقام معظم رهبری به این سطح از رشد رسیدیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: دشمنان ما نتوانستند این رشد را تحمل کنند لذا در اوایل سال 97 دوران جدیدی پیش روی دولت قرار گرفت، لذا به سمت استراتژی ایستادگی و بردباری سوق پیدا کردیم. سخت‌ترین شرایط اقتصادی برای ایران به وجود آمد و شما مطلع هستید که در چه شرایط سختی قرار گرفتیم. در این دوران با حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری اجازه ندادیم دشمنان به هدف خود دست پیدا کنند. آنها می‌خواستند نظام و اقتصاد ایران دچار فروپاشی شود تا شاهد آن باشند که چهل‌سالگی انقلاب را جشن نگیریم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: دشمن به هدف خود نرسید و نخواهد رسید. در این دوران استراتژی اداره کشور با حداقل درآمد را در پیش نگرفتیم، اما حتی یک‎بار حقوق کارکنان دولت و مستمری‌بگیران و کمک به اقشار ضعیف به تأخیر نیفتاد و توانستیم کالاهای مورد نیاز مردم را در سخت‌ترین شرایط اقتصادی تأمین کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی یادآور شد: در اینجا باید از هدایت و حمایت مقام معظم رهبری یاد کنم که در آغاز سال 97 در جمع سران سه قوه و عده‌ای از مسئولان فرمودند؛ اکنون دولت در وسط میدان است و رئیس جمهور همانند فرمانده این میدان جنگ است و همه نهادها موظف هستند به دولت کمک کنند. خود ایشان ساختاری تحت عنوان شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای کمک به برنامه‌های دولت تشکیل دادند که مصوبات خوبی برای حل مشکلات مردم داشت.

وی افزود: این دوران اگرچه سخت بود اما اهداف پنج ساله اول را فراموش نکردیم و همه آن اهداف را پیگیری و دنبال می‌کنیم، اما امروز در مرحله سوم قرار گرفته‌ایم و درخواست بنده این است که بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم. می‌توانیم با پیوند با یکدیگر و حمایت و هم‌افزایی به این هدف دست پیدا کنیم. به دنبال این نیستیم که مجلس در زمینه تقنین و نظارت کوتاه بیاید بلکه به دنبال مجلس قوی هستیم که برای دولت نیز تکیه‌گاه باشد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: باید در این شرایط سخت بتوانیم کشور را اداره کنیم و در مقابله با کرونا به موفقیت نهایی برسیم. خوشبختانه تقریباً به مرز مهار کرونا رسیده‌ایم و امیدواریم در هفته‌های پیش رو به هدف خود در مهار کامل دست پیدا کنیم. ستاد ملی کرونا دولت را موظف کرده است که خود را برای موج جدید بیماری در پائیز آماده کند، لذا تمام امکانات خود را برای آن زمان آماده نموده‌ایم.

وی یادآور شد: می‌توانیم در کنار همدیگر در برابر تحریم آمریکا و این بیماری مبارزه کنیم و راهش هم‌افزایی است. بی‌تردید کار مجلس مسئولیت اجرایی و قضایی نیست. در قانون اساسی به استقلال قوا اشاره شده است، اما استقلال به معنای تنازع قوا نیست بلکه می‌توانیم به گونه‌ای تعامل کنیم که به هدف اصلی یعنی رفاه و آسایش مردم، نظم عمومی، عدالت، استقلال و تأمین منافع ملی کشور دست پیدا کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: دولت دست خود را به سمت مجلس یازدهم دراز می‌کند. ما از مجلس اخوت را می‌خواهیم همان‌گونه که از رهبری بزرگوار ابوت را طلب می‌کنیم. در این سال بسیارسخت به مردم، امید بیشتر و به دشمنان یأس بزرگ می‌دهیم. در اهداف بلندی که برای اقتصاد مردمی و عدم تصدی‌گری دولت و نهادهای عمومی در اقتصاد کشور که از دستورات مقام معظم رهبری است، بهبود فضای کسب و کار، مبارزه با فساد، شفافیت و نشاط علمی و گسترش آزادی و عدالت، به ویژه برای اقوام و طوایف مختلف در کنار هم خواهیم بود و ان‌شاءالله امید جدیدی را برای ملت ایران به ارمغان بیاوریم.

رئیس جمهور در پایان گفت: از کادر درمانی، نیروهای مسلح و ملت ایران که در این ایام دستگیری از یکدیگر را از یاد نبردند تشکر می‌کنم. همچنین از مقام معظم رهبری به خاطر دادن اختیارات بیشتر به ستاد ملی کرونا تشکر و قدردانی می‌شود. از جناب آقای دکتر لاریجانی نیز به خاطر زحمات‌شان قدردانی می‌کنم. خدمت همه نمایندگان عرض می‌کنم که با همه وجود آماده‌ایم در کنار مجلس به اهداف نظام و رهبر معظم انقلاب دست پیدا کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: