کد خبر: 3902353
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
یک روزنامه عبری‌زبان به سخنان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره سرنوشت فلسطینیان منطقه دره اردن پس از اجرای طرح الحاق بخشی از کرانه باختری به اسرائیل پرداخته است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از «عربی 21»، روزنامه «هاآرتص» در گزارشی به سخنان نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در گفت‌وگو با روزنامه «اسرائیل امروز» پرداخته و نوشته است: نتانیاهو درباره سرنوشت فلسطینیان ساکن دره اردن می‌گوید، این فلسطینیان پس از طرح الحاق کرانه باختری، شهروند اسرائیلی تلقی نخواهند شد.
 
این روزنامه می‌افزاید: نتانیاهو در این گفت‌وگو تا حدودی درباره سرنوشت این فلسطینیان سخن گفته است اما جزئیات سرنوشت 50 هزار فلسطینی را که در دره اردن زندگی می‌کنند، تشریح نکرده است.
 
به نوشته «هاآرتص»، نتانیاهو گفته است: «پس از الحاق دره اردن به اسرائیل، روستاهای فلسطینی به همان صورت باقی خواهند ماند و ما نباید حاکمیت خود را بر آنها تحمیل کنیم. آنان شهروندان فلسطینی باقی می‌مانند و سلطه امنیتی اسرائیل همچنان بر آنها ادامه خواهد داشت».
 
نتانیاهو درباره انتقاداتی که متوجه او است، به طرح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: «ما از موضع خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم بلکه فلسطینیان هستند که باید عقب‌نشینی کنند».
 
بر اساس این گزارش، نتانیاهو افزود: فلسطینیان باید ما را به عنوان حاکم امنیتی کل منطقه به رسمیت بشناسند، اگر با این امر موافقت کنند، یک رژیم خاص خود خواهند داشت.
 
هاآرتص می‌افزاید: نتانیاهو از موضع‌گیری اخیر اتریش نسبت به الحاق کرانه باختری نیز انتقاد کرد و خطاب به الکساندر اشلنبرگ، وزیر خارجه اتریش گفت: اکنون زمان درستی برای انتشار این بیانیه و انتقاد از طرح اسرائیل نبود؛ آن هم در روزی که دولت جدید راستگرا در اسرائیل سوگند یاد کرد.
 
یادآور می‌شود، وزیر خارجه اتریش به همتای اسرائیلی خود گفته بود که توسعه منطقه به شکلی یکجانبه، مخالف قوانین بین‌المللی و قرادادهای شورای امنیت در سال 1967 میلادی است.
 
هفته گذشته نتانیاهو اعلام کرد که اول ژوئیه(12 خرداد) طرح خود درباره الحاق بخشی از کرانه باختری را به اجرا درخواهد آورد. وی تأکید کرد که این فرصتی برای ماست و نباید آن را از دست داد.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: