کد خبر: 3907507
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
حملات ددمنشانه ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه یمن موجب شده که درد و رنج و فاجعه‌ای با ابعادی بسیار گسترده، کودکان این کشور را تحت تأثیر قرار دهد؛‌ فقط بمباران‌های ارتش رژیم سعودی جان کودکان یمنی را تهدید نمی‌کند، بلکه بیش از آن کمبود مواد غذایی و دارو باعث مرگ این کودکان بی‌گناه می‌شود.

به گزارش ایکنا، برای درک وخامت اوضاع کودکان در یمن کافی است که به گزارش اخیر سازمان ملل توجه کنیم. در این گزارش آمده است که در هر 10 دقیقه یک کودک به دلیل سوء تغذیه و بیماری جان می‌دهد و از هر 10 کودک، هشت نفر دچار سوء تغذیه هستند.

همچنین مسئولان رسمی یمن از جمله وزارت بهداشت نیز اعلام کردند که 5 میلیون و 400 هزار کودک دچار سوء تغذیه هستند که 2 میلیون و 900 هزار کودک یعنی 55 درصد کودکان زیر 5 سال هستند، در حالی که 30 درصد از کودکان بیمار برای درمان نیازمند سفرند و ده‌ها نفر از آنان از دنیا رفته‌اند. همچنین 7516 کودک به خاطر بمباران مستقیم جنگنده‌های ائتلاف متجاوز کشته و زخمی شدند و دست‌کم 2 میلیون کودک نیز به مدرسه نمی‌روند و آواره و بی‌خانمان هستند.

این آمار شوک‌آور در 5 سال از حملات یمن بیانگر این است که هر 10 دقیقه یک کودک به خاطر سوء تغذیه قربانی می‌شود و 6 نوزاد نیز هر دو ساعت به دلیل نامناسب بودن خدمات بهداشتی ناشی از محاصره جان می‌دهد، در حالی که 65 کودک زیر 5 سال از هر 1000 کودک به خاطر بیماری‌های واگیر می‌میرند.

به عبارت دیگر، فقط بمباران‌های ارتش رژیم سعودی جان کودکان یمنی را تهدید نمی‌کند، بلکه بیش از آن کمبود مواد غذایی و دارو باعث مرگ این کودکان بی‌گناه می‌شود.

ویدئوی زیر روایت امدادگری است که با حضور در مناطق جنگ‌زده لحظاتی سخت از زندگی کودکان و مادران یمنی را به تصویر می‌کشد؛ از ناامنی غذایی و تخریب تأسیسات بهداشتی تا کمبود آب که به افزایش بیماری‌ها منجر شده و همه این موارد تأثیرات فاجعه‌آمیزی بر گروه کودکان داشته که آسیب‌پذیرترین قشر جامعه هستند.

ترجمه فیلم: مهدیه افراسیابی
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: