کد خبر: 3907768
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
کمیسیون حقوق بشر اسلامی در لندن از حکم دادگاه فدرال عالی نیجریه درباره کشتار سال گذشته شیعیان در پایتخت این کشور استقبال کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی کمیسیون حقوق بشر اسلامی، این نهاد  حقوق بشری از تصمیم روز گذشته دادگاه عالی فدرال نیجریه برای پرداخت خسارت به خانواده‌های چهار نفر از شیعیان، که سال گذشته توسط پلیس در ابوجا هدف گلوله پلیس قرار گرفتند، استقبال کرد. این افراد در تظاهرات اعتراض به ادامه بازداشت شیخ زکزاکی شرکت کرده بودند.
 
سلیمان شهو، مهدی موسی، بیلیامینو ابوبکر فسکا و عسکری حسن در 22 ژوئیه 2019 در جریان راهپیمایی برای آزادی شیخ زکزاکی و همسرش کشته شدند.
 
قاضی تایو تایو در حکم خود به پلیس دستور داد كه 5 میلیون نایره (معادل 13 هزار دلار) به خانواده‌های قربانیان پرداخت كند و همچنین به بیمارستان ملی ابوجا دستور داد كه فوراً پیکرهای قربانیان سلیمان شهو، مهدی موسی و بیلیامینو ابوبكر فسكا را به خانواده‌هایشان تحویل دهد.
 
این حکم پیروزی نمادین مهمی برای جنبش اسلامی نیجریه به شمار می‌رود، زیرا این جنبش را از اتهام تروریستی بودن مبرا می‌کند و تأییدی رسمی است که ثابت می‌کند قربانیان بی‌گناه بودند و به طور غیرقانونی کشته شدند. این حکم با آنکه نمی‌خواهد پلیس را به عنوان مقصر جلوه دهد، نشان‌دهنده استفاده پلیس از خشونت بیش از حد و فراقانونی است.
 
پرونده دیگری درباره چهار تن از شیعیان هوادار شیخ زکزاکی که از سوی پلیس دستگیر شدند و در زندان جان خود را از دست دادند، نیز چهارم جولای (14 تیر) رسیدگی می‌شود.

شیخ زاکزاکی، رهبر جنبش اسلامی شیعیان در نیجریه و همسرش در سال 2015 در جریان قتل عام بیش از هزار نفر از هواداران خود به دست نیروهای مسلح نیجریه در شهر زاریا بازداشت شدند. آنها علی‌رغم حکم دادگاه مبنی بر بی‌گناهی، همچنان در زندان به سر می‌برند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: