کد خبر: 3928186
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
15 نماینده پارلمان اروپا روز دوم اکتبر 2020 ، با ارسال پیامی برای «جوزف بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره نقض مستمر حقوق بشر در بحرین ابراز نگرانی کرده و توسل این کشور به مجازات اعدام را به شدت محکوم کردند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از العالم، در این نامه آمده است که 23 نفر از مجموع 34 نفری که از سال 2014 به اعدام محکوم شده‌اند، در معرض شکنجه و محاکمه های ناعادلانه قرار گرفته‌اند.

بحرین در سال 2017، اجرای حکم‌های اعدام را که هفت سال متوقف شده بود، از سرگرفت.

سه مرد بحرینی با وجود مدارکی دال بر بازداشت کورکورانه و ادعاهای شکنجه و محرومیت از مشاوره حقوقی مناسب، اعدام شدند.

این نامه همچنین به وضعیت «محمد رمضان» و «حسین موسی» می‌پردازد که در یک محاکمه غیرعادلانه محکوم شدند، که درجریان این محکومیت به ادله‌ای استناد شد که از طریق شکنجه به دست آمده بود.در ژوئیه 2020 دادگاه فرجام، مجازات اعدام را برای این دو مرد تأیید کرد و این مسأله نشان می‌دهد که آن‌ها اکنون در معرض خطر اعدام هستند، بعد از اینکه از همه راه‌های قانونی دیگر نتیجه‌ای نگرفتند.

سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشر داخلی از جمله نهادهای مختلف سازمان ملل، به شکل علنی، محروم شدن رمضان و موسی را از حق محاکمه عادلانه محکوم کرده‌اند.
 
در نتیجه این نگرانی‌ها، اعضای پارلمان اروپا از مسئول عالی اتحادیه اروپا خواستند که به طور علنی با استفاده از مجازات اعدام مخالفت کند.آن‌ها همچنین خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی در بحرین شدند.

اعضای پارلمان اروپا همچنین از مسئول عالی سیاست خارجه اتحادیه اروپا خواستند بحرین را به خاطر شکنجه تحت فشار قرار دهد و عاملان شکنجه را بازخواست کند.

این نامه، از اتحادیه اروپا خواست که زمینه انجام گفت‌وگویی با بحرین درباره حقوق بشر را ترتیب دهد و نسبت به تحولات منطقه خلیج فارس هوشیار باشد.

اعضای پارلمان اروپا در این نامه از بحرین خواستند که به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر عمل کنند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: