کد خبر: 3928348
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن:
وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان را اعضای محور شرارت در منطقه خلیج فارس خواند و گفت: آنها برای فریب افکار عمومی به جای توقف جنگ نشست‌های بی‌حاصل با موضوع مسائل انسانی و اقتصادی یمن برگزار می‌کنند.

به گزارش ایکنا؛ وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در صنعاء در گفت‌وگو با خبرگزاری یمنی (سبأ) تأکید کرد که آمریکا و انگلیس بار دیگر با ترتیب دادن نشستی درباره یمن درصدد فریب دادن جهان برآمدند.

«هشام شرف» گفت: نشست چهارجانبه بین‌المللی سفرای آمریکا، عربستان سعودی، انگلیس و امارات که به طور مجازی با موضوع اوضاع انسانی در یمن در سی ام سپتامبر برگزار شد، صرفاً یک نمایش رسانه‌ای و تلاش برای فریب دنیا بود.

وی با بیان اینکه نشست مذکور نمونه‌ای از نشست‌های قبلی بوده است که در 26 آوریل 2019 و 13 نوامبر همان سال برگزار شد، گفت: آمریکا و انگلیس می‌خواهند در برابر جامعه بین‌المللی وانمود کنند که برای درست کردن خرابی‌هایی که در یمن به بار آورده‌اند، تلاش می‌کنند و می‌خواهند جنایاتی که در حق یمن و ملت آن طی شش سال جنگ و محاصره مرتکب شدند، تلافی کنند.

وی افزود: سفرای این کشورها که علیه یمن توطئه کردند، حالا در چهره یک نصیحت کننده ظاهر می‌شوند و نسبت به حال و روز یمن ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که می‌خواهند جلوی فروپاشی یمن را بگیرند و از درد و رنج و محاصره و گرسنگی مردم این کشور بکاهند تا همه این مسائل ثابت کند که مسئولیت کامل رنج ملت یمن، خرابی‌ها و فروپاشی اقتصاد آن بر عهده خود این کشورهاست.

وزیر خارجه یمن گفت: سفرای چهار کشور مذکور اگر در مقام سفیر، این واقعیت‌ها را درک نمی‌کنند، به گزارش‌های سازمان ملل و وابستگان نظامی و اقتصادی در سفارتخانه‌هایشان رجوع کنند تا متوجه شوند علت درد و رنج یمنی‌ها چیست و چه تعداد از یمنی‌ها را کشته یا زخمی کردند و همچنین حجم سلاح‌های خرید و فروش  شده بین خودشان را تخمین بزنند تا بدانند که این چهار کشور هستند که محور شرارت و مصیبت‌ها در منطقه خلیج (فارس) هستند.

شرف گفت: سفرای چهار کشور مذکور تلاش کردند با مطرح  کردن موضوع عملیات بازدارنده نیروهای یمنی در حمله راکتی یا پهپادی به عربستان که در راستای دفاع مشروع و حق مقابله به مثل در برابر تجاوزهای بی وقفه ائتلاف سعودی انجام می‌شود، فرار رو به جلو کرده و از مسئله اساسی چگونگی توقف جنگ و پایان دادن به محاصره ملت یمن و توقف دخالت در امور یمن و خارج کردن نیروهای خارجی از یمن طفره بروند.

وزیر خارجه یمن تأکید کرد: سفرای این چهار کشور به دنبال علت وخامت اوضاع یمن و مشکلات اقتصادی آن در یمن باشند تا این واقعیت را بفهمند که متحدانشان و سلاح‌هایشان، ظرفیت‌های اقتصادی مهم یمن را نابود کرده و تولید، صادرات، سرمایه گذاری و کار بنادر را فلج کرده است و پول یمن صرف گروه‌های شبه نظامی وابسته به ائتلاف سعودی و دولت مستعفی منصور هادی شده است.

شرف بار دیگر ریاض و ابوظبی را مسئول کامل خرابی‌های یمن خواند و گفت: این دو کشور و رهبران آن کاملا در قبال تحولات یمن مسئول هستند، از مجازات در امان نخواهند بود و باید بهای کشتار یمنی‌ها و نابودی کشورشان را بدهند.

وزیر خارجه یمن  در پایان سخنانش گفت: زمان هنوز برای تجدیدنظر این کشورها در مواضعشان و توقف حمایت مالی از جنگ یمن، باقی است. از فرآیند جامع صلح حمایت کنند، به گونه‌ای که همه یمنی‌ها را شامل شود و خودشان هم در این فرآیند حضور داشته باشند، زیرا عامل اصلی بدترین فاجعه انسانی در تاریخ بشریت بوده اند.

وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن آمریکا، انگلیس، امارات و عربستان را اعضای محور شرارت در منطقه خلیج فارس خواند و گفت که آنها برای فریب افکار عمومی به جای توقف جنگ نشست‌های بی‌حاصل با موضوع مسائل انسانی و اقتصادی یمن برگزار می‌کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: