کد خبر: 3931994
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
شیخ عیسی قاسم:
رهبر شیعیان بحرین در افتتاحیه سی و‌چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت: امت اسلامی امروز به سه بلای بزرگ گرفتار است که امتحانی سرنوشت‌ساز محسوب می‌شود. این سه امتحان مسئله فلسطین، رنج عادی‌سازی با دشمن صهیونیستی و شیوع کروناست و همه امت مسئول گذراندن این سه بلا هستند.

به گزارش ایکنا، شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین، امروز، 8 آبان ماه، در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس وحدت با بیان اینکه همه سنن تکوینی و تشریعی تنها از علم و حکمت و عدل خداوند نشئت می‌گیرد و رحمت او پیدا و پنهان و لطف او دیدنی و نادیدنی است، گفت: این علم کلی در مورد حکمت خداوند متعال باعث تسلیم و رضا به تقدیر و قضای الهی می‌شود. فهم این حکمت‌ها از عقل و بیان دین و از منبع کتاب و سنت می‌آید. انسان که همه واقعیت و ظاهرش برای خداوند آشکار است چیزهای زیادی دارد که از مردم بپوشاند و آنان جز ظاهر او را نمی‌بینند و به همین دلیل می‌تواند اعتماد آنان را بر خلاف حال واقعی خود کسب کند.

به گفته شیخ قاسم، ابتلا جامعه را از افتادن در مهلکه‌ها و سپردن مسئولیت‌های بزرگ و اختیار امانت‌های بزرگ به افراد نا‌اهل، که بدیشان را پنهان می‌کنند و منافقانی که بر مردمان نیرنگ می‌زنند، مصون می‌دارد، زیرا مصائب و سختی‌های بزرگ مجالی برای پنهان شدن این افراد و فریب و نیرنگ و نفاقشان باقی نمی‌گذارد. ابتلا توانایی‌های عالی را جدا می‌کند تا جامعه به سرعت بداند چه کسانی باید مسئولیت‌های سنگین را به دست گیرند که جز اخلاص و وفا چیزی از آن ها دیده نمی‌شود. ابتلا نفس را بر صاحبش می‌نمایاند و او را برای نجات و اصلاح خود و جبران مافات یاری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه انسان استعدادها و قابلیت‌هایی دارد که در چالش‌ها نمایان می‌شود، افزود: انسان با قابلیت‌ها و استعدادهای روحی، فکری، نفسی و بدنی به دنیا می‌آید و فعال کردن آنها از طریق اهمال و جمود نیست و نمی‌توان امید داشت که خود به خود فعال شوند، بلکه فعال‌سازی‌اش از طریق تجربه‌های مداومی است که انسان در ابعاد شخصیتش با آن‌ها روبه‌رو می‌شود تا خود را پس از تجارب و مجاهدت‌ها و تحمل سختی‌ها و چالش‌های متوالی دارای قدرت، علم، بصیرت و تجربه می‌یابد.

شیخ عیسی قاسم با ذکر اینکه انسان‎ها در هر زمانی خدا را فراموش کردند خود را نیز فراموش کردند و در معصیت وارد شدند و سعادت دنیا و آخرت خود را از دست دادند، اظهار کرد: خداوند هر کسی را که بخواهد به عذاب کوچک یعنی عذاب دنیوی مبتلا می‌کند تا با نجات از آن آنان را از عذاب‌های نسبتا بزرگتر که اگر در راه سرکشی در دنیا گام برداشتند نصیبشان می‌شد و عذابهای بسیار بزرگتر در آخرت نجات دهد. ممکن است بنده مؤمن گناهی انجام دهد که به موجب آن باید در آخرت عذاب داده شود و توبه نمی‌کند و آن عذاب در موردش ثبت می‌شود. اما خداوند عزوجل او را به یکی از بلایای دنیوی گرفتار می‌کند تا به جای عذاب آخرت آن را تحمل کند و در روز شادی بزرگ شاد باشد چون خداوند از عذابی که با عذاب دنیا قابل قیاس نیست او را نجات داد و این از باب رحمت خداوند است.

عیسی قاسم ادامه داد: امت اسلامی امروز به سه بلای بزرگ گرفتار است که امتحانی سرنوشت ساز است. این سه امتحان یکی مسئله فلسطین است که رنج امت  است و دیگری رنج عادی سازی با دشمن ملت و دیگری مشکل کرونا است. این مشکلات بزرگ و سخت هستند. همه امت مسئول گذراندن امتحان این سه بلا هستند. همه امت در معرض این امتحان برای سنجش صبر، مقاومت، شجاعت، هوشیاری و حفظ وحدت و جدیت و احساس عزت و کرامت واقعی هستند. ملت راهی جز مقاومت و ایستادگی و بالا کشیدن خود برای مقابله با چالش‎ها و پیروزی در آزمون‌های پیش رو ندارد و اگر نرمی و جهالت پیشه کند و به ندای مقاومت از سوی دینش و مؤمنان گوش فراندهد، سقوط سختی خواهد کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: