کد خبر: 3932059
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
بی‌شک قتل غیرقانونی هر انسان بی‌گناهی اقدامی مردود و محکوم‌شده و همچنین در تضاد با تعالیم اسلامی است و قطعاً مسلمانان حمله در شهر نیس فرانسه را که به کشته شدن سه شهروند فرانسوی در نزدیکی کلیسای نوتردام منجر شد، محکوم می‌کنند. اما چه کسی یا کسانی در پشت این جنایت قرار دارند؟

به گزارش ایکنا؛ صرف‌نظر از اینکه مجری جنایت نیس چه کسی و وابسته به چه گروه و مسلکی است، ولی مبرهن است که این جنایت نتیجه مستقیم اهانت وقیحانه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به ساحت نبی مکرم اسلام(ص) است که طی آن، اقدام شنیع و کاریکاتور موهن نشریه بدنام «شارلی ابدو» را توجیه کرد.

العالم در این باره نوشت: مسئولیت مکرون در این جنایت مانند روز روشن است و او اظهارات موهنش را تعمدانه بعد از این حادثه نیس تکرار کرد و از «تروریسم اسلامی» دم زد. او بدون توجه به اعتراضات اخیر مسلمانان در سراسر جهان نسبت به اظهارات ضد اسلامی‌اش، با استفاده از تعبیر «تروریست اسلام‌گرا»، مدعی شد که کشورش هدف تروریست اسلام‌گرا قرار گرفته است. مکرون ادعا کرد، به خاطر ارزش‌هایی که وی آن را «ارزش‌های آزادی در فرانسه و تن‌ ندادن به تروریسم» خواند، کشورش هدف قرار گرفته است.

قدر مسلم آنکه، مکرون ثمره کمپین اسلام ستیزی را که در کشورش به راه انداخته، امروز چید و پیامدهای خطرناک چنین اظهاراتی، ممکن است فرانسه را وارد مرحله‌ای از درگیری‌های دینی کند مشابه آنچه 36 سال پیش اتفاق افتاد و ریشه آن، ظلم بود نه اختلافات ایدئولوژیک یا طایفه‌ای و طرفین نیز مسیحی بودند.

مکرون که امروز از فرانسوی‌ها خواست که صرف‌نظر از اعتقادشان در برابر اقدامات تروریستی متحد باشند و انسجام و همبستگی‌شان را حفظ کنند، اولین کسی بود که وجهه فرانسه را تخریب و آن را با نژادپرستی منفور، آلوده کرد. در دادگاه «جنایت نیس» که جان سه شهروند را گرفت، مکرون متهم ردیف اول است.

گزارش‎های رسیده همچنین حاکی است، امروز پنجشنبه(هشتم آبان ماه)، به یک روز خونین در فرانسه تبدیل شد و در دو حادثه جداگانه دست‌کم چهار نفر جان خود را از دست دادند و تعدادی نیز که هنوز عدد دقیق آن نامشخص است، زخمی شدند.

تیراندازی اول در نیس

در حادثه اول که ساعت ۰۹ صبح امروز به وقت محلی (۱۱:۳۰ به وقت تهران) در شهر نیس به وقوع پیوست، یک مرد مسلح به چاقو در نزدیکی کلیسای «نوتردادم» شهر «نیس» واقع در جنوب فرانسه به سمت افرادی حمله برد.

به دنبال این حادثه، نیروهای پلیس محلی مرگ دست‌کم سه نفر را تأیید کردند و گفتند که تعدادی نیز در این حادثه زخمی شده‌اند.

تیراندازی دوم در شهر آوینیون

درست بیش از دو ساعت از حمله با چاقو در نزدیکی کلیسای «نوتردام» در شهر «نیس» جنوب فرانسه، نگذشته بود که رسانه‌های محلی از شلیک نیروهای پلیس به یک فرد دیگر مسلح به چاقو در شهر «آوینیون» واقع در جنوب شرقی فرانسه و کشته شدن وی خبر دادند.

برخی رسانه‌های فرانسوی مدعی شده‌اند که این عامل مسلح در حالیکه فریاد «الله اکبر» سرمی‌داده با چاقو به سمت نیروهای پلیس حمله‌ور شده بود که در نهایت با شلیک گلوله پلیس کشته شد.

این حادثه نیز موجی از خشم و نگرانی را در میان مقام های فرانسه ایجاد کرد به طوریکه «ژان کاستکس» نخست‌وزیر فرانسه هشدار داد که پاسخ سریع و قاطعانه‌ای به اینگونه حملات بدهند.

طبق گفته مقام های رسمی فرانسه، در پی وقوع دو حادثه نیس و آوینیون، نخست‌وزیر فرانسه از افزایش سطح هشدار امنیتی در این کشور خبر داد.

خنثی‌سازی حادثه سوم

رسانه‌های فرانسه عصر پنجشنبه نیز خبر دادند که یک حادثه مشابه را در شهر لیون خنثی کرده‌اند.

رسانه‌های فرانسوی گفتند در شهر لیون نیز یک فرد مسلح به سلاح سرد را بازداشت کرده‌اند که قصد اجرای یک عملیات چاقوزنی داشته است.

امانوئل ماکرون گفت که فرانسه شمار نیروهایی که وظیفه محافظت از اماکن حساس در این کشور را به عهده دارند به ۷۰۰۰ نفر افزایش خواهد داد.

منابع خبری همچنین گزارش داده‌اند عامل حمله امروز در شهر «نیس» یک جوان ۲۱ ساله اهل تونس بوده که به تازگی وارد فرانسه شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: