کد خبر: 3937104
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
دو سازمان حقوقی بین‌المللی از انگلیس خواستار توقف فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات به دلیل حضور مستقیم این دو کشور در جنگ با یمن شدند.  

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، سازمان حقوقی «سام» که یک سازمان یمنی غیردولتی بوده و مقر آن در ژنو است و همچنین سازمان «حمایت از صلح و دمکراسی» که یک سازمان غیردولتی انگلیسی است؛ در بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف فروش سلاح از انگلیس به عربستان و امارات شدند.
 
در این بیانیه تأکید شده است: انگلیس باید به درخواست سازمان‌های بین‌المللی چون عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر در زمینه توقف فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات عربی متحده توجه کند.
 
این بیانیه با اشاره به میزان خرید اسلحه از سوی عربستان افزوده است: عربستان سعودی در سال‌های 2010 تا 2019 میلادی 41 درصد حجم صادرات اسلحه انگلیس را خریداری کرده است و انگلیس 19 درصد واردات اسلحه به عربستان را در اختیار داشته است.
 
در ادامه این بیانیه آمده است: بر اساس اعلام پویش مبارزه با تجارت اسلحه، ارزش مجوزهای صادرات تجهیزات نظامی انگلیس به عربستان از زمان آغاز جنگ در یمن، 5.4 میلیارد پوند بوده، این درحالی است که ارزش واقعی آن کمتر از 16 میلیارد پوند نبوده است.
 
بر اساس این بیانیه، صادرات تجهیزات نظامی از شرکت‌های انگلیسی به عربستان شامل جنگنده، بالگرد، پهپاد و تجهیزات نظامی دیگر به ارزش 3 میلیارد پوند بوده است. این میزان علاوه بر 2.5 میلیارد پوند صادرات بمب، موشک و بمب‌های دستی بوده است.
 
این دو شرکت حقوقی می‌افزایند: در خصوص فروش سلاح‌های انگلیسی به امارات نیز، گزارش‌ها نشان می‌دهد که امارات به شکل گسترده‌ای در جنگ یمن با عربستان سعودی همکاری نظامی داشته است و حتی به نظر می‌رسد که اکثر حملات هوایی به یمن از سوی امارات در خط مقدم ائتلاف سعودی انجام می‌پذیرد.
 
این بیانیه به نقل از مرکز بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم اعلام کرد که امارات در دو دهه گذشته به شکل گسترده در ساخت اسلحه به ویژه خودروهای زرهی و موشک سرمایه‌گذاری کرده است و هشتمین وارد کننده بزرگ اسلحه در سال‌های 2015 تا 2019 میلادی به شمار می‌رود.
 
بر اساس این گزارش، امارات متحده عربی یکی از بزرگترین مشتریان اسلحه در انگلیس است به طوری که ارزش کل مجوزهای صادرات اسلحه انگلیس به امارات از زمان آغاز جنگ یمن به 715 میلیون پوند رسیده است.
 
نزدیک به 6 سال است که کشور یمن از سوی ائتلاف متجاوز سعودی ـ اماراتی مورد حملات گسترده هوایی و زمینی قرار می‌گیرد و در این مدت حدود 112 هزار نفر از جمله 12 هزار غیرنظامی کشته شده‌اند.
 
بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، 80 درصد جمعیت 30 میلیون نفری یمن به دلیل این جنگ ظالمانه، در بدترین شرایط بحران انسانی روبه‌رو بوده و نیازمند کمک‌های بین‌المللی هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: