کد خبر: 3937489
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس از تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت‌ واحدهای مسکونی جدید در جنوب بیت‌المقدس ابراز نگرانی کرد و خواستار لغو این تصمیم شد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه‌اطلاع‌رسانی دولت انگلیس، سخنگوی دولت انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: لندن از تصمیم تل‌آویو برای احداث ۵۴۰ ساختمان جدید در منطقه «هارهوما» واقع در جنوب بیت‌المقدس عمیقاً نگران است. این تصمیم در پی اعلام روز ۱۵ نوامبر (۲۵ آبان) برای احداث یک هزار و ۲۵۷ واحد مسکونی در منطقه «گیوات هاماتوس» صورت می‌گیرد.  

در ادامه این بیانیه آمده است: موضع دولت انگلیس درباره شهرک‌سازی‌های اسرائیل روشن است؛ این اقدامات طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی هستند و به تلاش‌ها برای بازسازی اعتماد و از سرگیری گفت‌وگوها میان دو طرف مناقشه آسیب می‌زند. این سخنگو تصریح کرد: از اسرائیل می‌خواهیم که سریعاً این تصمیم را لغو کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حال بررسی طرح احداث سه هزار خانه جدید برای یهودیان در حوالی قدس است. این طرح در گذشته به دلیل مخالفت‌های بین‌المللی متوقف شده بود.

نتانیاهو وعده داده که شهرک‌های یهودی‌نشین در مناطق اشغالی کرانه باختری رود اردن و دره اردن را که بخشی از طرح ادعایی دونالد ترامپ است، به خاک سرزمین‌های اشغالی ضمیمه خواهد کرد. فلسطینیان طرح رئیس‌جمهوری آمریکا موسوم به «معامله قرن» را به عنوان یک طرح جانبدارانه به نفع اسرائیل، رد کرده‌اند.

طرح احداث این سه هزار خانه قرار است در گیوات هاماتوس، منطقه‌ای در نزدیکی محله فلسطینی‌نشین بیت صفافا اجرا شود. مخالفان می‌گویند اجرای این طرح ارتباط بخش‌هایی از قدس شرقی با شهر بیت الحم واقع در مناطق اشغالی ساحل غربی رود اردن را قطع می‌کند.

فلسطینیان می‌گویند رژیم صهیونیستی در صدد است با گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین، پایتخت کشور فلسطین را که در آینده تأسیس می‌شود، به محاصره خود درآورد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: