کد خبر: 3956737
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹
مدیرعامل برج میلاد با علی‌اصغر شعردوست، مدیرعامل بنیاد شهریار در برج میلاد دیدار و درباره توسعه فعالیت‌های فرهنگی و ادبی میان بنیاد شهریار و یادمان ملی ایرانیان گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی برج میلاد، مجتبی توسل، مدیرعامل برج میلاد با علی‌اصغر شعردوست، مدیرعامل بنیاد شهریار در برج میلاد دیدار و درباره توسعه فعالیت‌های فرهنگی و ادبی میان بنیاد شهریار و یادمان ملی ایرانیان گفت‌وگو کرد.

علی‌اصغر شعردوست، مدیرعامل بنیاد شهریار در این دیدار گفت: بسیاری از افراد هستند که منتظر فرصت برای ضربه زدن به فرهنگ و تمدن این کشور هستند. ما نباید چنین فرصت‌هایی را به این افراد بدهیم. من از نزدیک‌ترین افراد به استاد شهریار در 10 سال پایانی عمر ایشان بودم و به خوبی با خلق و خوی ایشان آشنایی داشتم.

وی ادامه داد: نام‌گذاری 27 شهریورماه به عنوان روز شعر و ادب فارسی و روز شهریار که همزمان با روز فوت استاد شهریار است را من پیشنهاد دادم و در نهایت با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

شعردوست تصریح کرد: شهریار نه تنها برای مردم ترک‌زبان، بلکه برای همه مردم ایران خاطره‌انگیز است و بسیاری از ایرانیان هویت و فرهنگ آذری را در شعرهای استاد شهریار می‌جویند. اما در عین حال معتقدم که نباید به یکسری افراد سودجو اجازه مانور دهیم، اگر ما اندکی کوتاه بیایم، این افراد برای ایجاد تفرقه در میان اقوام ایرانی از فرصت نهایت سوء استفاده را می‌کنند تا به فرهنگ و تمدن چند هزار ساله ایرانیان ضربه وارد کنند.

در ادامه این جلسه، مجتبی توسل، مدیرعامل برج میلاد گفت: تابلوی نفیس ایران از نقش‌های بی‌بدیل اقوام و زبان‌های متنوع حوزه تمدنی ایران در کنار یکدیگر شکل گرفته است و بخش قابل توجهی از قوام و دوام هر یک از آنها به همجواری با سایر اعضاء این خانواده است.

وی افزود: باعث افتخار ماست که در طول هشت سال اخیر میلیون‌ها نفر از گردشگران ایرانی و میهمانان خارجی از مجسمه‌های موزه مشاهیر برج میلاد بازدید کرده و از طریق همین مجسمه‌ها با فرهنگ و هنر و تمدن ایران اسلامی از جمله استاد شهریار و شعر و ادبیات ترکی آشنا شده‌اند.

توسل با بیان اینکه استاد شهریار تنها شاعر ترک‌زبانان نیست، گفت: استاد شهریار شاعر همه ایرانیان است و حتی هر کس که زبان ترکی هم نمی‌داند، از شنیدن آهنگ شعر حیدر بابای استاد شهریار سرمست می‌شود. استاد شهریار ذخیره فرهنگی و سرمایه ملی برای همه ایرانیان است.

مدیرعامل برج میلاد بیان کرد: کسانی که در لباس دوست و با داعیه دفاع و حمایت، باعث جدایی بین اقوام و زبان‌های ایرانی می‌شوند، دوستدار ایران و هیچ یک از اقوام آن نیستند.

در این جلسه، خاقانی، خالق مجسمه‌های موزه مشاهیر برج میلاد نیز که خود از همشهری‌های استاد شهریار است، نیز حضور داشت. وی طی سخنانی گفت: من از هم‌زبان‌های استاد شهریار هستم و علاقه زیادی نیز به استاد دارم و با ایشان در یک محله از محلات تبریز زندگی می‌کردیم و به همین دلیل علاقه زیاد به ساخت مجسمه ایشان داشتم. حتی اولین مجسمه‌ای که ساختم، مجسمه سردار ستارخان بود تا عرق خودم را به شهر و زادگاهم نشان دهم.

این هنرمند خطاب به مدیرعامل بنیاد شهریار گفت: من هم یک ترک‌زبانم و علاقه زیادی به استاد شهریار و همشهری‌های خودم دارم.

در پایان این دیدار، طرفین توافق کردند تا ضمن تداوم ارتباطات و مذاکرات، همکاری‌های فیمابین را توسعه دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: