کد خبر: 3962421
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۷
وزارت اوقاف مصر با تأکید بر این مطلب که مقابله با افراطی‌گری از کودکی آغاز می‌شود، معتقد است هرچه کودکان در سنین پایین از خشونت و اندیشه‌های شبهه‌انگیز دینی دوری کنند، در سنین جوانی بهتر می‌توانند با تندروی و تروریسم مبارزه می‌کنند. بر این اساس راه‌اندازی مدارس قرآنی را سلاحی برای مقابله با افراط‌گرایی می‌داند.

به گزارش ایکنا به نقل از روزنامه الدستور، وزارت اوقاف مصر با راه‌اندازی مدارس قرآنی، کودکان را از سنین پایین با تمامی علوم دینی و اجتماعی مورد نیازشان آشنا کرده و در نتیجه بسیاری از والدین برای تربیت صحیح فرزندانشان به این مدارس روی می‌آورند.
 
سناء احمد، مادر یک کودک 7 ساله مصری از جمله والدینی است که فرزند خود را به مدارس قرآنی سپرده است تا علاوه بر آموزش صحیح کتاب خدا و حفظ آن از کودکی، با مسائل دین اسلام نیز آشنا شود.
 
این مادر مصری می‌گوید: آنچه کودکان در این مدارس می‌آموزند، آنان را از بازی‌ها و اینترنت و کارهایی که وقتشان را هدر دهد، باز می‌دارد؛ چرا که این بازی‌ها کودکان را از دین دور می‌کند.
 
عطیات علی، نیز مادر 34 ساله مصری است که پسر 9 ساله خود را به یکی از مدارس قرآنی فرستاده زیرا آنجا را پناهگاهی امن برای فرزند خود و جایگزین مناسبی برای مدارس دولتی می‌داند.
 
ساخت مدارس قرآنی از سال 2016 از سوی وزارت اوقاف مصر و با هدف مبارزه با افکار افراطی که در برخی محافل و جلسات القا می‌شود، آغاز شد. این مدارس جایگزینی برای مدارس دولتی و برای کسانی است که توانایی فرستادن فرزند خود به این مدارس را ندارند.
 
وزارت اوقاف مصر قوانین و شروط خاصی را برای مدارس قرآنی استان‌های مختلف تعیین کرده است تا کودکانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند، با کمک معلمان سطح بالا، بتوانند قرآن کریم را حفظ کرده و شرح معانی آیات قرآن را به شکل صحیح فرا گیرند.
 
بر اساس اعلام سایت رسمی وزارت اوقاف مصر، تعداد این مدارس در سال 2016 به 500 مدرسه رسیده بود که در قاهره و دیگر استان‌ها توزیع شده بود. تعداد دانش‌آموزان این مدارس نیز حدود 30 نفر بود.
 
اما در سال 2017 میلادی تعداد این مدارس به 800 مدرسه در استان‌های مختلف افزایش یافت و در سال 2018 میلادی بر اساس اعلام وزارت اوقاف، 912 مدرسه قرآنی در این کشور وجود داشت که اخیراً نیز با افتتاح 30 مدرسه جدید، شمار مدارس قرآنی در این کشور به 942 مدرسه و شمار دانش‌آموزان آنها نیز به 1400 نفر می‌رسد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: