کد خبر: 3969299
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
مسلمانان ترکیه که سابقه طولانی مهاجرت به آلمان را دارند، بزرگترین گروه مسلمانان آلمان و ۴۵ درصد از اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایکنا، نتایج مطالعات جدید مرکز تحقیقات اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال نشان می‌دهد که پس از ترک‌ها، شهروندان اهل سوریه در رده دوم قرار دارند. ۱۳ درصد از جمعیت کل  متعلق به آن‌هاست. این گروه‌ها از کشورهای مختلف به آلمان آمده‌اند و تجارب متفاوتی در زندگی دارند. بر این اساس نه ‌تنها فرزندان مهاجران ترک، چهره اسلام در آلمان را شکل می‌دهند، بلکه مهاجران از خاورمیانه هم مدت‌هاست که در زمره این گروه قرار گرفته‌اند.

بنا به اعلام رایزنی فرهنگی ایران در آلمان؛ بسیاری از مسلمانان ساکن آلمان سال‌ها پیش به این کشور مهاجرت کرده‌اند و یا در سرزمین ژرمن‌ها متولد شده‌اند. تقریباً نیمی از آن‌ها تابعیت آلمانی را دارند.

جمعیت مسلمانان در آلمان به بیش از ۵ میلیون نفر رسیده است،  این آمار نسبت به آمارهای سال ۲۰۱۵ در حدود ۹۰۰ هزار نفر افزایش یافته است. مرکز تحقیقات اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال به نمایندگی از کنفرانس اسلامی آلمان، این مطالعات را انجام داده است. 

این مطالعات حاکی است، در حال حاضر بین ۵.۳ تا ۵.۶ میلیون نفر شهروند مسلمان در آلمان زندگی می‌کنند که در حدود ۶.۴ تا ۶.۷ درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. این آمار در مقایسه با آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۵، در حدود ۹۰۰ هزار نفر افزایش داشته است.

سامر هانس اکهارد، رئیس مرکز تحقیقات اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال در این باره گفت: «مسلمانان در سال‌های اخیر از کشورهای مختلف در خاور نزدیک و خاورمیانه به اروپا آمده‌اند، به همین ‌دلیل شاهد تنوع و تفاوت در میان آن‌ها هستیم. در واقع مسلمانان از طیف‌ها و گروه‌های مختلفی هستند و با دلایل کاملاً متفاوت اقدام به مهاجرت کرده‌اند.»

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: