کد خبر: 3969787
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹
گزارش ایکنا از »ضیافت»/ آیت‌الله میرزا محمدتقی شیرازی
حجت الاسلام صدیقی در برنامه «ضیافت» گفت: آیت‌الله میرزا محمدتقی شیرازی صاحب فتاوای ارزشمندی است که توانست خط مبارزه با استعمار انگلیس را در عراق به پیروزی برساند و تا آخرین لحظه حیاتش نیز هرگز حاضر به مذاکره و سازش با انگلیسی ها نشد.

به گزارش ایکنا، برنامه «ضیافت» شبکه قرآن و معارف سیما به بررسی ابعاد زندگی علمی و مبارزات آیت‌الله میرزا محمدتقی شیرازی معروف به میرزای دوم با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم صدیقی پرداخت.

وی، آیت‌الله میرزا محمدتقی شیرازی را جزو نوادر علمای شیعه خواند و اظهار کرد: ایشان در یک خانواده علمی، ادبی و معنوی رشد یافته است؛ پدرش مرحوم میرزا محب علی شیرازی انسانی عارف و عالم بود که از محبوبیت زیادی نزد مردم شهر خود برخوردار بوده است. او مقدمات را نزد پدرش آموخت. سپس به همراه پدر عازم کربلا شد و دروس سطح را در نزد علمای کربلا فراگرفت. میرزای شیرازی مرحله کارشناسی یا اجتهاد را در محضر اساتید بزرگی گذراند که باید گفت شخصیت علمی و معنوی و جهادی‌اش را مرهون شاگردی در مکتب این اساتید برجسته است.

صدیقی افزود: از اساتید نامدار ایشان می‌توان به مرحوم فاضل اردکانی اشاره کرد که نفر اول در فقه شناخته می‌شد و نقل است که پیشنهاد مرجعیت را نمی‌پذیرید به دلیل اینکه به‌شدت شهرت گریز بوده است؛ اما شالوده اجتهادی میرزای شیرازی مربوط به درک جلسات درس و بحث مرحوم فشارکی است که در علم و زهد جزو تراز اول مجتهدین زمان خودش بوده است؛ سپس میرزا به اتفاق ایشان به سامرا می‌آید و به حلقه درس میرزای شیرازی اول متصل می‌شوند.

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر کشور بیان کرد: میرزا محمدتقی با نبوغ فوق‌العاده‌اش در درس مرحوم میرزای شیرازی گل می‌کند و خیلی زود به جرگه نام‌آوران و صاحب‌نظران علوم دینی وارد می‌شود و نظر مرحوم میرزای اول را جلب می‌کند. به‌طوری‌که در زمان حیات میرزای اول، برخی شاگردان ایشان در جلسات درس میرزای دوم شرکت می‌کردند که این گرایش بعد از فوت میرزای بزرگ شدت گرفت.

تربیت شاگردان برجسته

وی با بیان اینکه میرزا محمدتقی شیرازی شاگردان برجسته‌ای نیز تربیت کرد که همگی از عظائم حوزه‌های علمیه و پرچمدار دفاع از اسلام و تشیع بودند، گفت: از میان آن‌ها می‌توان به آیت‌الله شاه‌آبادی، استاد حضرت امام (ره)، مرحوم عبدالکریم حائری مؤسس حوزه علمیه قم، آیت‌الله سید جمال‌الدین گلپایگانی و مرحوم بلاغی که در تفسیر، جزو نقاط عطف حوزه بوده است، اشاره کرد.

صدیقی در خصوص فتاوای مهم میرزای دوم در مبارزه با کفار تصریح کرد: بعد از جنگ جهانی اول و شکست دولت عثمانی، علمای شیعه در حمایت از آن فتوا دادند و علیه متفقین متحد شدند و جبهه منسجمی در برابر انگلیس شکل داده شد. ایشان با تمام قوا به مقابله با استعمار انگلیس پرداخت و حتی شاگردانش نیز در خط مقدم مبارزه با انگلیس به جبهه رفتند. از آیت‌الله بهجت نقل است که انگلیسی‌ها گفته بودند ما بزرگترین امپراطوری عصر را شکست دادیم با اینکه قدرت ما در این حد نبود؛ آقای بهجت اذعان می‌کند که دلیل این امر رشوه‌های انگلیسی‌ها به مسئولان حکومت عثمانی بوده است.

فتوا بر علیه روسها و انگلیسها

وی ادامه داد: میرزا محمدتقی شیرازی هم علیه روس‌ها و هم در مقابله با انگلیسی‌ها فتوا داد. در یکی از این فتاوا علاوه بر تأکید بر حرمت قبولی حکومت کفار توسط مسلمین، به صحنه آمدن و دفاع نظامی را بر مردم واجب اعلام کرد و گفت که مطالبه حقوق حقه بر همه مردم عراق واجب است؛ به شرط آنکه اموال و نفوس ضایع نشود و اگر چنانچه انگلیسی‌ها تمکین نکردند، به مبارزه مسلحانه اقدام کنید.
صدیقی با بیان اینکه علاوه بر خود میرزای شیرازی، پسر او به همراه علمای دیگر در خط مبارزه با انگلیس حضور پیدا کردند و جان خود را در کف قرار دادند، متذکر شد: مردم هم به تأسی از علمای خود به میدان آمدند و حاکم انگلیس را به قتل رساندند که موجب شد امنیت انگلیسی‌ها در عراق سلب شده، مجبور به عقب‌نشینی شوند. دولت انگلیس قصد داشت اجتماع محکم علما را متفرق کند و تعدادی از آن‌ها را به ایران تبعید کرد که ایستادگی‌ها موجب شد تبعیدی‌های ایران نیز دوباره به عراق بازگردند؛ مرحوم میرزا تا آخرین روز حیات در سنگر مبارزه استقامت کرد و لحظه‌ای با کفار سازش نکرد؛ او حاضر به مذاکره نشد و به‌هیچ‌وجه پیغام‌های آن‌ها را موردتوجه قرار نداد.

صدیقی با اشاره به اینکه عزت مسلمان‌ها و استقلال کشور اسلامی در صدر برنامه‌های جهادی آیت‌الله میرزای شیرازی قرار داشت، تأکید کرد: او نه‌تنها فرزندش را در جبهه مبارزه با کفر از دست داد که خودش نیز در معرض قتل قرار گرفت. از مرحوم آیت‌الله بهجت نقل است که ایشان به واسطه، کشته شده و مرگ شهادت گونه داشته است. ظاهراً در دورانی که ایشان کسالت پیدا می‌کند، توسط یک عطار داروی سمی به ایشان خورانده شده که موجب شهادت ایشان می‌شود.

وی در پاسخ به سؤال مجری که اگر مرحوم میرزای شیرازی امروز در قید حیات بود، چه توصیه‌ای به ما داشت، گفت: حفظ پرچم اسلام، اطاعت از رهبری و قوی شدن در مقابل دشمن قطعاً مهمترین توصیه‌های میرزای دوم است.

«ضیافت» عنوان برنامه‌ای است که در ماه مبارک رمضان هر شب با حضور اساتید و کارشناسان برجسته علوم دینی با اجرای سیدعلی قوامی، یک ساعت پیش از افطار از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: