کد خبر: 3969843
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
تدابیر شدید امنیتی در قدس اشغالی در آخرین جمعه ماه رمضان، شهادت سه جوان فلسطینی در کرانه باختری به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، تأکید حماس بر دفاع از قدس و مسجدالاقصی و تأکید شاخه نظامی جنبش جهاد بر ضرورت تداوم انتفاضه رمضان از آخرین تحولات فلسطین در روز قدس است.

روز قدس در فلسطین؛ از تدابیر شدید امنیتی در قدس اشغالی تا شهادت سه فلسطینی

به گزارش ایکنا؛ به نقل از پایگاه خبری «عرب 48»، منابع فلسطینی اعلام کردند که بسیاری از محله‌های قدس اشغالی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس بسته شده و تدابیر امنیتی شدیدی در این اماکن اتخاذ شده است.

همچنین، نظامیان رژیم صهیونیستی در تمام جاده‌های متنهی به بخش قدیمی قدس ایست‌های بازرسی ایجاد کرده و منطقه «باب العامود» را به طور کلی بسته‌اند.

در محله «شیخ جراح» نیز تنها به شهرک‌نشینان صهیونیست اجازه ورود به این محله داده می‌شود و خیابان‌های «السطان سلیمان»، «اریحا»، «السموأل»، «نابلس»، «صلاح الدین» و «عمر بن العاص» نیز به طور کامل بسته شده‌اند.

براساس این گزارش، پس از درگیری‌های اخیر در محله شیخ جراح و هشدارهای «محمد الضیف»، فرمانده نظامی گردان‌های «عزالدین القسام»، شاخه نظامی حماس، ارتش رژیم صهیونیستی سطح آماده‌باش نیروهایش را بالا برده است.

 فرمانده کل گردان‌های شهید عزالدین القسام اخیرا در واکنش به تداوم تجاوزها و تهدیدهای صهیونیست‌ها علیه ساکنان محله شیخ جراح در قدس، با انتشار نامه‌ای خطاب به اشغالگران اعلام کرد که «این آخرین هشدار است».

گرامیداشت روز قدس در سایه تشدید جنایات صهیونیست‌ها
 
خبرنگار العالم در فلسطین اشغالی نیز گزارش داد که ملت فلسطین به رغم تشدید درگیری‌ها و جنایات رژیم صهیونیستی و نیز شیوع ویروس کرونا، روز جهانی قدس را در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان گرامی می‌دارند.

براساس این گزارش، رژیم اسرائیل تدابیر امنیتی سختی در گذرگاه «قلندیا» ایجاد کرده تا مانع حرکت فلسطینیان نمازگزار به مسجدالاقصی و برپایی روز قدس شود و نیروهای امنیتی به این بهانه که فلسطینیان واکسن آمریکایی ضدکرونا را تزریق نکرده‌اند، نمی‌توانند وارد قدس شوند.

براساس گزارش العالم، حوادث محله «شیخ جراح» در قدس باعث شده که نیروهای صهیونیستی جنایات‌شان علیه فلسطینیان را تشدید کنند و اقدامات سرکوبگرانه‌ امروز نیز بخشی از این جنایات است.

پیام فلسطینیان در روز جهانی قدس این است که در سرزمین‌شان خواهند ماند و آن را ترک نخواهند کرد و تا زمان آزادسازی کامل خاک فلسطین، مقاومت خواهند کرد.

زیاد النخالة: قدس روز وحدت امت عربی و اسلامی است
 
پایگاه خبری «فلسطین الیوم» گزارش داد: زیاد النخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین که در مراسمی به مناسبت روز جهانی قدس سخن می گفت، اظهار کرد: این روز در یک زمان واحد برای امت اسلامی و مردم فلسطین مطرح شده است، زیرا فلسطین و امت اسلامی اکنون در سایه شرایط دشوار سیاسی که قضیه فلسطین با آن روبروست، به یک عامل وحدت بخش ویژه نیاز دارد.

وی افزود: نکته و درس موجود در این روز، انتخاب زمان برگزاری آن است. امام خمینی(ره) زمان این روز  را به دلیل اهمیت ماه رمضان، روزهای آخر آن و شب‌های قدر، چنین روزی انتخاب کردند زیرا چنین زمانی از اهتمام بالایی برای همه مسلمانان سراسر جهان برخوردار است. انتخاب عنوان قدس هم به دلیل اهمیت بالای آن برای همه مسلمانان و مسیحیان و جایگاه آن نزد آنهاست تا این مکان مقدس محور وحدت امت اسلامی باشد بنابراین امروز روز وحدت امت عربی و اسلامی با همه جریان‌ها و طیف‌های مختلف آن است.
 
روز قدس در فلسطین؛ از تدابیر شدید امنیتی در قدس اشغالی تا شهادت سه فلسطینی
وی ادامه داد: روز جهانی قدس، لطفی از جانب خداست چون وجهه مشترک بین همه مسلمانان است و نوعی اجماع فراگیر ایجاد کرد. هرچند مخالفانی نیز با پیشینه سیاسی به مخالفت با این روز برخاستند و تلاش کردند که این روز را یک روز ایرانی قرار دهند، اما اینها جریاناتی هستند که به منافع آمریکا و رژیم صهیونیتسی خدمت می‌کنند و خواهان تجزیه امت هستند بنابراین در برابر برگزاری آن مانع تراشی کردند و مدعی شدند که این روز یک روز ایرانی است و مسلمانان نباید آن را گرامی بدارند در حالی که عنوانش روز قدس است و قدس همان فلسطین و اسلام است.

شهادت سه فلسطینی در کرانه باختری

پایگاه خبری «فلسطین الیوم» گزارش داد: نیروهای رژیم اشغالگر قدس امروز(جمعه) و همزمان با روز جهانی قدس به طرف سه فلسطینی در نزدیکی یک شهرک صهیونیست‌نشین در شمال کرانه باختری تیراندازی کردند که هر سه نفر آن‌ها به شهادت رسیدند.

این سه جوان فلسطینی در نزدیکی پایگاه نظامی «سالم» در شمال کرانه باختری و به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست به شهادت رسیدند.
روز قدس در فلسطین؛ از تدابیر شدید امنیتی در قدس اشغالی تا شهادت سه فلسطینی


بیانیه حماس» به مناسبت روز جهانی قدس

جنبش مقاومت اسلامی «حماس»، امروز، 17 اردیبهشت‌ماه، با صدور بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی قدس، از تمامی فلسطینیان و امت اسلامی خواست که برای دفاع از قدس و مسجدالاقصی به پا خیزند.

در این بیانیه آمده است: نسبت به مکر و دسیسه‌های دشمن هشدار می‌دهیم. نبرد با رژیم صهیونیستی در محله شیخ جراح، باب العامود و محوطه‌های مسجدالاقصی همچنان ادامه دارد.

حماس تأکید کرد: عموم ملت فلسطین در هر مکانی به ویژه کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ را به حضور گسترده در محوطه‌های مسجدالاقصی در شب قدر و اعتکاف در آن تا صبح روز عید دعوت می‌کنیم.

در بیانیه این جنبش آمده است: از مقاومت قهرمان فلسطین در نوار غزه دعوت می‌کنیم در ایام باقی مانده از ماه رمضان اعلام بسیج عمومی کند تا به دشمن غاصب بفهماند که مقاومت با تمامی قدرت و امکاناتی که دارد همچون دژی محکم برای دفاع از قدس شریف و مسجدالاقصی ایستاده است.
روز قدس در فلسطین؛ از تدابیر شدید امنیتی در قدس اشغالی تا شهادت سه فلسطینی
جنبش حماس در پایان یادآور شده است: از تمامی فلسطینیان در خارج و نیز از امت اسلامی و عربی می‌خواهیم برای دفاع از قدس به پا خیزند و در مقابله با تجاوزات اشغالگران علیه مسجدالاقصی سهمی داشته باشند و تمامی توان خود را برای بازگشت قهرمانانه به قدس و مسجد الاقصی بکار گیرند.

«انتفاضه رمضان» جهنم را در برابر صهیونیست‌ها مجسم ساخته است

«ابو حمزه»، سخنگوی گردان های «سرایا القدس» شاخه نظامی جهاد اسلامی اعلام کرد: امسال، روز جهانی قدس شاهد انتفاضه مبارک رمضان در قدس اشغالی و به ویژه در شیخ جراح است.

وی افزود: انتفاضه رمضان به جهنم و آتشی روی سر صهیونیست‌ها در تمامی پایگاه‌های نظامی در مجاورت باریکه غزه تبدیل شده است. در صورت ادامه جنایات دشمن، شعله‌های انتفاضه رمضان تا شهرک‌های صهیونیستی و فراتر از آن امتداد خواهد یافت و دشمن خوب می‌داند که ما چه کارها خواهیم کرد.

ابو حمزه یادآور شد: عموم فلسطینیان در قدس و کرانه باختری را به خیزش علیه رژیم اشغالگر و ازسرگیری عملیات‌های مقاومتی علیه نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست دعوت می‌کنیم.

سخنگوی شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ادامه اظهار داشت: نبرد ما با دشمن صهیونیستی ادامه دارد و ما هرگز از ذره‌ای از خاک فلسطین کوتاه نمی‌آییم.

محمد الهندی: درگیری با دشمن صهیونیستی درباره قدس علنی است
     
در همین راستا، محمد الهندی، مسئول سیاسی جنبش جهاد اسلامی گفت: درگیری درباره قدس علنی است و دیروز در باب العمود و امروز در شیخ جراح و فردا نیز 28 رمضان در قدس برای مقابله با فراخوان های حضور در مسجدالاقصی است.
 
وی تاکید کرد: ملت فلسطین در صحنه مقاومت متحد است و این درگیری قدس و بیت‌المقدس انگیزه مذهبی دارد زیرا این سرزمین، محل اسرا و معراج بوده و کسی که بتواند از قدس کوتاه بیاید از مکه نیز دست خواهد کشید.

الهندی با اشاره به این که اسرائیل با حملات خود و کشتن جوانان و حمله به زنان، پرونده قدس را بیرون آورده و روی میز گذاشته است، تأکید کرد: ملت فلسطین در قدس و شیخ جراح انتفاضه می‌کند.

وی در ادامه از کشورهای عربی و اسلامی خواست تا از قدس حمایت کنند، زیرا پرونده قدس امروز علنی بوده و اشغالگران در صدد نهایی کردن این پرونده هستند.
 
روز جهانی قدس در اردوگاه‌های فلسطینی
     
همچنین، در سایه تداوم تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس همه‌گیر کرونا در سرتاسر جهان و از جمله در اردوگاه‌های فلسطینیان، مقدمات برگزاری روز جهانی قدس، که امام خمینی(ره) مبتکر آن بودند، آماده شده است.

فلسطینیان دست‌نوشته‌ها و پلاکاردهایی را در ورودی‌های اردوگاه‌ها نصب کرده و طی آن متذکر شده‌اند در شرایطی که قدس تحت انواع ظلم‌ها و جنایات توسط صهیونیست‌های اشغالگر قرار دارد، فلسطین قضیه محوری امت اسلام است.

اردوگاه‌های فلسطینی همچنین با سلسله مراسم‌ها، برنامه‌ها، کمپین‌ها و راهپیمایی‌هایی روز جهانی قدس را گرامی می‌دارند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: