کد خبر: 3984985
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۸
اقدامات امروز نظامیان صهیونیست و شهرک‌نشینان اسرائیلی در یورش به مسجدالاقصی، هتک حرمت این مکان مقدس و ضرب و شتم نمازگزاران و بانوان فلسطینی با محکومیت گسترده بین‌المللی مواجه شده است.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، دفتر اتحادیه اروپا در سرزمین‌های فلسطینی، نگرانی خود را از وقایع امروز در مسجدالاقصی ابراز کرد. این دفتر در بیانیه‌ای تصریح کرده است که باید از اقدامات تحریک‌آمیز خودداری و به وضع موجود احترام گذاشته شود.

در این بیانیه همچنین آمده است که مقامات اسرائیلی، رهبران مذهبی و اجتماعی از هر طرف باید به سرعت برای تنش‌زدایی در این وضعیت ناپایدار اقدام کنند.

اردن نیز یورش شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی را محکوم کرد. ضیف‌الله الفایز، سخنگوی وزارت امور خارجه اردن در بیانیه‌ای اقدامات اسرائیل علیه مسجدالاقصی را محکوم کرد و این تجاوزات را نشان‌دهنده نقض آشکار وضع موجود تاریخی و حقوقی و همچنین قوانین بین‌المللی و تعهدات اسرائیل به عنوان یک قدرت اشغالگر در قدس شرقی دانست. وی در ادامه خاطرنشان کرد که وزارت خارجه اردن امروز با ارسال یادداشت اعتراضی رسمی، از اسرائیل خواست كه این اقدامات را متوقف کرده و به وضع موجود تاریخی و قانونی، حرمت مسجد و همچنین آزادی نمازگزاران و مرجعیت اداره اوقاف بیت‌المقدس و امور مسجدالاقصی در اردن احترام بگذارد. وی تأکید کرده است که کل مساحت مسجدالاقصی به طور انحصاری عبادتگاه مسلمانان بوده و اداره اوقاف بیت‌المقدس و امور مسجدالاقصی در اردن تنها نهادی است که صلاحیت انحصاری آن را دارد که کلیه امور این مسجد را مدیریت و ورود به آن را سازمان دهد.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز حمله نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی به محوطه مسجدالاقصی و دستگیری برخی از فلسطینیان از جمله کودکان و زنان را محکوم کرد و آن را خدشه‌دار کردن کرامت انسانی خوانده است. وزارت امور خارجه ترکیه روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی اسرائیل امروز صبح مجدداً حرمت مسجدالاقصی را نقض کرده و گلوله‌های صوتی در آن شلیک کردند. در این بیانیه آمده است که مقامات امنیت اسرائیل مجدداً به گروه‌های یهودی نژادپرست اجازه داد حرمت مسجدالاقصی را خدشه‌دار کنند، درحالی‌که ما هنوز حملات نیروهای اسرائیلی به فلسطینیان در آخرین ماه رمضان را به خاطر داریم. در پایان تأکید شده است که ادامه چنین اقدامات تحریک‌آمیزی مسئله‌ای بسیار خطرناک است. وزارت امور خارجه ترکیه از رژیم صهیونیستی خواسته است این اقدامات را متوقف سازد.

اقدامات اسرائیل سازمان‌یافته و در راستای یهودی‌سازی قدس است

وزارت امور خارجه فلسطین نیز اقدامات وحشیانه از سوی نظامیان رژیم صهیونیستی علیه نمازگزاران مسجدالاقصی در بامداد امروز را محکوم کرد. این اقدامات به دلیل تسهیل ورود صهیونیست‌های تندرو صورت گرفت. این وزارت از جامعه جهانی خواست تا موضع قاطعانه‌ای برای جلوگیری از تجاوزهای مداوم اسرائیل به مسجدالاقصی اتخاذ کند.

محکومیت بین‌المللی اقدامات امروز رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی

وزارت اوقاف و امور دینی فلسطین نیز هتک حرمت مسجدالاقصی را محکوم کرد، حسام ابوالرب، سرپرست این وزاتخانه در یک بیانیه مطبوعاتی این حملات را اقدامی سازمان‌یافته و حساب‌شده برای یهودی‌سازی قدس توصیف کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: