کد خبر: 3997586
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱
بیشتر مساجد روستاهای کشور آفریقایی اوگاندا از گل و شاخه درختان ساخته شده‌ که این مراکز عبادی امروزه به همت برخی کشورهای اسلامی در حال ترمیم هستند و مساجد جدیدی نیز در این کشور ساخته شده است.

به گزارش ایکنا؛ تارنمای خبری «yenisafak.com» در گزارشی از کمک‌های ترکیه و برخی کشورهای اسلامی به کشور فقیر و آفریقایی اوگاندا برای مرمت و بازسازی مساجد این کشور خبر داد و اعلام کرد که در حال حاضر مساجد(نمازخانه‌ها) در اوگاندا به فضاهای راحتی برای نمازگزاران در این کشور آفریقایی تبدیل شده است.

در این گزارش آمده است: اگرچه برخی از سازمان‌های بین‌المللی که بودجه‌ای برای مرمت مساجد اوگاندا تأمین کردند، خواستند نامی از آنها برده نشود؛ اما آنها به دلیل فعالیت‌های اجتماعی خود در این کشور خشکی واقع در شرق آفریقا معروف هستند.

ترکیه یکی از حامیان اصلی برای ساخت مساجد جدید و بازسازی مساجد فرسوده در اوگاندا است. مسلمانان منطقه واکیسو (مرکز اوگاندا) در نوامبر گذشته افتتاح یک مسجد کاملاً فرش‌شده را تحت حمایت بنیاد ترکیه‌ای ـ اوگاندایی (بنیاد توروگا) جشن گرفتند.

احمد فاروق، رئیس موسسه توروگا می‌گوید که این مؤسسه امید دارد از طریق کمک به مساجد به جامعه اوگاندا کمک کرده باشد.

وی تأکید کرد: باید از مساجد برای ترویج صلح و ایجاد روحیه عشق و هم‌افزایی در جامعه استفاده کرد و ما از خدا می‌خواهیم که افراد این جامعه به این ارزش‌های جهانی انسانی که همه ما را متحد می‌کند، پایبند باشند.

فاتح بار اوغلو، مدیر بنیاد توروگا در اوگاندا نیزبه نوبه خود تأکید کرد که مردم ترکیه در توسعه اوگاندا به‌ویژه در ساخت و بازسازی مساجد و ارائه خدمات آموزش، بهداشت، آب تمیز و سایر خدمات اساسی نقش دارند.

وی ادامه داد: کمک‌رسانی به دیگران و کاهش درد و رنج آنها بخشی جدایی‌ناپذیر از اسلام است و این نقشی است که ترکیه مایل است در اوگاندا ایفا کند.

در منطقه لیرا (شمال)، دومین مسجد بزرگ در اوگاندا به نام «عیدی امین»، رئیس جمهور سابق در فضایی که می‌تواند بیش از چهار هزار نمازگزار را در خود جای دهد، واقع شده است و با کمک مالی ترکیه ساخته شده و در دسامبر 2018 افتتاح شد.

شیخ عثمان ادن، یک مبلغ دین اسلام در منطقه لیرا (شمال اوگاندا) گفت که مسجد عیدی امین با کمک دوستانی از ترکیه‌ ساخته شده است.

بنا بر این گزارش بسیاری از سازمان‌های اسلامی در جهان عرب و آسیا نیز در ساخت مساجد در این کشور در حال توسعه آفریقایی مشارکت دارند.

علی موباگدی، امام جماعت مسجد بولیندا در منطقه ایگانگا (شرق اوگاندا) نیز توضیح داد که با توجه به نرخ بالای فقر در این کشور، اکثر مساجد روستاهای اوگاندا از گل و شاخه درختان ساخته شده‌ بودند.

وی افزود: مساجد این منطقه موقت شمرده می‌شدند، اما به لطف کمک بسیاری از کشورهای عربی و آسیایی، مساجد دائمی جدیدی ساخته شد و مساجدی که قبلاً وجود داشت مرمت شد.

علی موباگدی ادامه داد: «محمد سبث آبلاوا»، مدیر سازمان اندونزیایی (لازیسمو) وقتی دید که مردم اوگاندا در حال نماز خواندن در مسجدی ترک خورده هستند، ناراحت شد؛ بنابراین با برخی از رهبران مسلمان اوگاندا تماس گرفت و برای ساخت مسجد جدید پول ارسال کرد.

اشرف موفاوالا، سخنگوی شورای عالی مسلمانان اوگاندا نیز تأیید کرد که مسلمانان جهان عرب از ساخت بسیاری از مساجد جدید در اوگاندا حمایت می‌کنند.

موفاوالا به خبرگزاری آناتولی گفت: حدود 17 هزار و 200 مسجد در اوگاندا وجود دارد، اما برخی از آنها در وضعیت بسیار بدی قرار داشتند و در حال حاضر در حال مرمت و ساخت مساجد جدید با تأمین مالی کشورها و سازمان‌های دوست عرب هستند.

موفاوالا توضیح داد که نیاز به ساخت مساجد جدید ناشی از افزایش روزافزون مسلمانان در اوگانداست به ویژه از آنجا که اعتقادات اسلامی تأکید می‌کند که هرکس مسجدی بسازد، خداوند پاداش بزرگی به او خواهد داد.

قاسم کسادا، سخنگوی جامعه مسلمانان در شرق اوگاندا نیز گفت که بیش از 300 مسجد جدید توسط دوستان و سازمان‌های عرب در آن منطقه ساخته شده است.

کسادا افزود: علاوه بر ساخت مساجد، از بسیاری از پروژه‌های خدمات و توسعه دیگر در اوگاندا پشتیبانی مالی می‌شوند.

موسی کاسیروو، یکی از رهبران مسلمانان در پایتخت کامپالا گفت که حداقل 1100 مسجد جدید در اوگاندا با کمک عرب‌ها ساخته شده که بیشتر در مناطق روستایی و در حال مرمت مساجد قدیمی است.

یادآوری می‌شود، اوگاندا کشوری محصور در خشکی در قاره آفریقا است که پایتخت آن کامپالا است. مذهب بیشتر مسلمانان این کشور شافعی و بخشی نیز شیعه است و تعدادی نیز پیرو ادیان و مذاهب بومی، هندو و یهودی هستند.

براساس آخرین آمار رسمی، حدود 12 میلیون از جمعیت 45 میلیونی کشور اوگاندا را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: