کد خبر: 4000401
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
AHIIDA معروف‌ترین طرح خود را در سال 2004 به نام بورکینی عرضه کرد. این لباس که با استقبال بسیاری رو به رو شد، به زنان مسلمان اجازه می‌داد که بدون از دست دادن پوشش خود، شنا کنند.

نگاهی به بورکینی و خالق آن

به گزارش ایکنا، ورزش و حضور در باشگاه‌های ورزشی چه با هدف سلامتی و چه با هدف تبدیل شدن به ورزشکار حرفه‌ای یکی از موضوعات مهم در زندگی اجتماعی مردم در سراسر جهان است.

تغییرات سبک زندگی که امروزه برای مردم جهان به وجود آمده باعث شده است که کم‌تحرکی به معضلی در میان مردم و در سنین مختلف تبدیل و به تدریج بیماری‌های مختلف روحی و جسمی به دلیل همین بی‌تحرکی و چاقی در جوامع شیوع پیدا کند.

این مسئله در نهایت باعث شده که اهمیت به مقوله ورزش و سلامتی در روزگار کنونی حوزه‌های مختلفی را تحت تأثیر خود قرار دهد. تغذیه، بهداشت و مهم‌تر از همه تجارت و پوشاک مهمترین حوزه‌هایی هستند که به واسطه رونق‌ گرفتن باشگاه‌های ورزشی و اهمیت پیدا کردن ورزش همگانی مورد توجه قرار دارند. در این میان نقش صنعت پوشاک در حوزه تولید پوشاک ورزشی از اهمیت خاصی برخوردار است.

بانوی محجبه استرالیایی و طراحی نخستین لباس شنای اسلامی

برند‌های مختلف پوشاک همواره تلاش می‌کنند که سهم بیشتری از بازار پررونق و پرسود لباس‌های ورزشی به دست آورند و در این راه از فناوری‌های گوناگون و جدید نیز برای بالا بردن عملکرد ورزشکاران استفاده می‌کنند. در این میان ورزشکاران زن مسلمان هم از جایگاهی مهم در حوزه پوشاک برخوردار هستند.

به طور کلی ورزشکاران زن مسلمان به دلیل قوانین مرتبط با شریعت اسلامی و لزوم استفاده از حجاب، ممکن است با محدودیت‌هایی برای ورزش کردن با لباس‌های ورزشی متعارف داشته باشند. اما این موضوع باعث نشده که ورزشکاران زن از ورزش کردن خود را محروم ببینند بلکه شرکت‌های مختلف تلاش کرده‌اند با تغییراتی بر روی لباس‌های ورزشی خود آنها را برای زنان ورزشکار به نوعی پوشیده و متناسب کنند.

این موضوعی است که کمپانی‌های بزرگی مانند نایکی و آدیداس آن را مورد نظر داشته‌اند و لباس‌هایی را برای استفاده زنان مسلمان طراحی کرده‌اند. اما به غیر از کمپانی‌های بزرگ، شرکت‌های دیگری هم وجود دارند که به طور انحصاری و تخصصی به کار تهیه و طراحی لباس‌های ورزشی مخصوص مسلمانان پرداخته‌اند.

بانوی محجبه استرالیایی و طراحی نخستین لباس شنای اسلامی

شرکت AHIIDA یکی از این تولیدکنندگان لباس‌های ورزشی است که کار خود را از سال 2003 آغاز کرد. این شرکت یکی از پیشگامان این عرصه است و طراح استرالیایی آن به نام عاهده زانتی(Aheda Zanetti) با الهام گرفتن از ترکیب حجاب و هودی (که با نام حجود معروف است)، پوششی قابل تنفس و آسان برای ورزش ایجاد کرد که سر را بپوشاند و به زنان مسلمان اجازه می‌دهد به راحتی ورزش کنند.

زانتی در سال 1967 در شهر طرابلس لبنان متولد شد و در دو سالگی به همراه خانواده‌اش به استرالیا مهاجرت کرد. اولین کار زانتی، طراحی کلاه حجاب (یک حجاب که با بند به  کلاه وصل شده) بود که این کلاه را برای تمرین‌های ورزشی دختران مسلمان طراحی کرد.

نگاهی به بورکینی و خالق آن

خود زانتی در مورد ایده‌ خود می‌گوید: علت اینکه این لباس را طراحی کردم به دوران مدرسه بازمی‌گشت. علت این بود که چگونه در دوران مدرسه به دلیل نداشتن لباس ورزشی مناسب که نیازهای ​​من محجبه را برآورده می‌کرد، تمام فعالیت‌های ورزشی را از دست دادم. به همین دلیل به فکر طراحی لباسی برای ورزش زنان مسلمان افتادم.

 در سال 2004، زانتی یک سری لباس ورزشی برای زنان مسلمان با علامت تجاری Ahiida  عرضه و در نهایت شرکت(Ahiida Pty Ltd (AHIIDA را تأسیس کرد. زانتی با همین نام تجاری، معروف‌ترین طرح خود را به نام بورکینی(ترکیبی از برقع و بیکینی) عرضه کرد. این لباس که با استقبال بسیاری روبه‌رو شد، به زنان مسلمان اجازه می‌داد که بدون از دست دادن پوشش خود، شنا کنند.

بانوی محجبه استرالیایی و طراحی نخستین لباس شنای اسلامی

پوشیده بودن این لباس باعث شد که نه تنها مسلمانان بلکه برخی از زنان غیرمسلمان هم به دلیل مسائلی مانند جلوگیری از سوختگی پوست در سواحل از آن استفاده کنند. بعدها لباس‌های شنای دیگری به تقلید از بورکینی از سوی شرکت‌های دیگر عرضه شد.

زانتی  فروش محصولات شرکت خود را بیش از 700 هزار پوشاک از سال 2008 تخمین می‌زند. لباس‌های Ahiida به طور مستقیم در وب‌سایت این شرکت به فروش می‌رسد. این لباس‌ها متنوع و برای سنین مختلف طراحی شده‌اند.

ترجمه از محمدحسن گودرزی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: