کد خبر: 4000493
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۶
کتاب «فلسطین؛ چهار هزار سال تاریخ» دربردارنده موضوعاتی چون فکر و اندیشه سیاسی در ارتباط با فلسطین و واقعیت‌های فعلی این سرزمین در شماره جدید ماهنامه «نشر بنگال» رایزنی فرهنگی کشورمان در بنگلادش معرفی شد.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کتاب «فلسطین؛ چهار هزار سال تاریخ» به قلم نور مصالح و ترجمه سعید اسلام به زبان بنگالی از سوی انتشارات دیبو پروکاش داکا در قالب 207 صفحه منتشر شده، در شماره جدید ماهنامه «نشر بنگال» شرح داده شده است.

نور مصالح، نویسنده کتاب مطالب این کتاب را بدین گونه آغاز کرده است: آنچه در غرب به نام تاریخ فلسطین تدریس می‌شود، تاریخ سرزمین فلسطین است ولی تاریخ مردم فلسطین نیست. در حالی که مردم فلسطینی فرزندان بومی این سرزمین بوده‌اند. تاریخ و میراث این کشور، این واقعیت را ثابت می‌کند.

نور مصالح در بخشی دیگر از این کتاب، آورده است: نویسندگان غربی سعی می‌کنند تاریخ فلسطین را از جهان عرب جدا سازند. درحالی که واقعیت چنان بوده که مردم فلسطین در قدیم عرب زبان تلقی می‌شدند و بعد از اشغال صهیونیسم، ملی‌گرایی و شناخت فلسطین برجسته شد. سرزمین فلسطین از هزار سال پیش هویت مستقل خود را دارا بود البته به صورت فلسطین و شام. نه تنها صهیونیست‌ها موجودیت مملکت فلسطین را انکار می‌کنند، بلکه بعضی از نویسندگان عرب نیز  از این ایده حمایت می‌کنند.

نویسنده کتاب «فلسطین؛ چهار هزار سال تاریخ» می‌افزاید: تلا‌ش‌های صهیونیسم برای خلق تاریخ اسرائیل متکی بر روایات انجیل‌ها و جستجو در هویت ملی یهودی‌ها و اسرائیلی‌ها ادامه داشته است. نام فلسطین از منابع گوناگون باستانی و مدرن مانند کتاب‌ها و کتیبه‌های مصری، آشوری باستانی، کتاب‌ها و ادبیات یونان باستان و تفکیک امپراطوری بیزانس به دست می‌آید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: