کد خبر: 4000539
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰
عبدالسلام حنفی، معاون نخست‌وزیر دولت طالبان با اشاره به نقش کلیدی افغانستان در مبارزه با تروریسم و مواد مخدر، خواستار به رسمیت شناخته شدن طالبان از سوی جامعه جهانی شد و به تمایل دولت برای ایجاد روابط با ایالات‌متحده اشاره کرد.

به گزارش ایکنا به نقل از الجزیره، حنفی در مصاحبه‌ای با این شبکه، نقش قطر در آشتی افغانستان را ستود و ابراز امیدواری کرد که دوحه به کمک‌های بشردوستانه خود برای مردم افغانستان ادامه دهد.

از سوی دیگر، حنفی تأکید کرد که دولت موقت افغانستان تمایل دارد به شرط رعایت احترام متقابل با واشنگتن و بقیه جهان روابط برقرار کند.

حنفی در مورد روابط با چین ابراز امیدواری کرد که پکن به دلیل عضویت دائمی در شورای امنیت سازمان ملل، نقش مهمی در افغانستان ایفا کند.

عبدالسلام حنفی از رهبران ارشد طالبان و از سوی این گروه به عنوان معاون نخست‌وزیر دولت کنونی منصوب شده است. وی یکی از اعضای اصلی تیم مذاکره‌کننده در دفتر سیاسی طالبان در دوحه و معاون وزیر آموزش‌وپرورش افغانستان در دولت پیشین طالبان در اواخر دهه 90 میلادی بود.

طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی به‌سرعت بر کل افغانستان سیطره یافته و پس از مدتی تشکیل دولت خویش را اعلام کردند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه تصریح کرده است که هدف اصلی طالبان در حال حاضر خارج شدن از وضعیت کنونی کشور و تلاش برای به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه جهانی و کشورهای منطقه است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: