کد خبر: 4002078
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳

توسعه همکاری‌های فرهنگی ایران و گرجستان بررسی شد

راه‌های توسعه همکاری‌های دینی و فرهنگی میان ایران و گرجستان در دیدار رایزنان فرهنگی جدید و پیشین جمهوری اسلامی ایران و رئیس اداره مسلمانان گرجستان مورد بررسی قرار گرفت.  

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، احمدعلی مهری اردستانی، رایزن فرهنگی جدید جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی پیشین با شیخ رامین ایگیدف، رئیس اداره مسلمانان گرجستان دیدار کردند.
 
شیخ‌الاسلام رامین ایگیدف در سخنانی، سطح همکاری‌ها و تعاملات رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان با اداره مسلمانان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امید است همکاری‌های دینی و فرهنگی میان مسلمانان دو کشور همچون گذشته و بیش از پیش گسترش یابد.
 
رئیس اداره مسلمانان گرجستان با ارائه گزارشی از مساجد، دوره‌های آموزشی، چاپ کتاب، برگزاری همایش‌های دینی و سایر فعالیت‌های این اداره مطرح کرد: حدود 320 مسجد در گرجستان وجود دارد که تعداد 120 مسجد مربوط به شیعیان آذری و 200 مسجد مربوط به مسلمانان اهل تسنن گرجی است.
 
وی ادامه داد: از این تعداد، 22 مسجد در 8 سال گذشته ساخته شده است و در حال حاضر نیز 3 مسجد در دست ساخت داریم که ساخت 4 مسجد دیگر در 4 استان شیعه نشین در دستور کار قرار دارد و تا کنون در 257 مسجد تعمیرات جزیی و کلی انجام شده است.


برگزاری چهارمین همایش بین‌المللی گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت
 

مهری اردستانی با تقدیر از خدمات و فعالیت‌های حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی پیشین کشورمان در گرجستان، بر لزوم تداوم همکاری‌ها و برنامه ریزی مشترک و هم‌افزایی بین اداره مسلمان گرجستان و رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان برای انجام برنامه‌های دینی و فرهنگی تأکید کرد.
 
در ادامه این دیدار مقرر شد؛ جلسات ماهیانه بین طرفین و سایر ارگان‌های مرتبط، برای هم‌افزایی بیشتر و انجام برنامه‌های مغفول مانده برگزار شود.
 
همچنین، موضوع چهارمین همایش بین‌المللی گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت که با همکاری آژانس امور دولتی ادیان و کلیسای ارتدوکس گرجی با محوریت رایزنی فرهنگی ایران در سال جاری برگزار می‌شود، مطرح و مقرر شد در این زمینه همفکری شود.
 
همکاری برای چاپ چند عنوان کتاب به صورت مشترک و برگزاری سمینار با موضوعات فرهنگی به صورت حضوری یا مجازی در دانشگاه‌های گرجستان برای دانشجویان مسلمان و غیرمسلمان با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در گرجستان از دیگر موارد مطرح شده در این دیدار بود.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha