کد خبر: 4004772
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۶
پایگاه خبری آمریکایی مدعی شد؛
پایگاه خبری آمریکایی بلومبرگ ادعا کرد، عربستان سعودی از طریق مذاکره با ایران و تلاش برای احیای روابط خود با این کشور درصدد راهی برای خروج از باتلاق جنگ یمن است و ایران درخواست داده کنسولگری‌ها در جده و مشهد باز شوند.

به گزارش ایکنا، به نقل از المعلومه، پایگاه خبری آمریکایی بلومبرگ امروز چهارشنبه نوشت: عربستان سعودی به دنبال پایان دادن به جنگ یمن از طریق احیای روابط خود با ایران است، در حالی که ایران هم درخواست بازگشایی کنسولگری‌ها و احیای روابط دیپلماتیک را داده است.

بلومبرگ در این گزارش خود با عنوان «عربستان در جستجوی راهی برای پایان دادن به جنگ یمن» نوشت: یمن، اصلی‌ترین موضوع مورد مناقشه در مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی است که با میانجیگری عراق بین این دو رقیب منطقه‌ای انجام شده است.

در این گزارش آمده است که جمهوری اسلامی بی سر و صدا چهار دور مذاکرات را با عربستان با هدف کاهش تنش‌ها با این کشور برگزار کرده و تمرکز بر یمن یکی از دلایل اصلی این مذاکرات بوده است.

بر اساس گفته بلومبرگ، عربستان سعودی، پس از عدم موفقیت خود در جنگ علیه یمن و دست نیافتن به هیچ پیشرفتی برای پایان مناقشه بر سر این کشور و همچنین حملات مستمری که توسط پهپادها و موشک‌های انصار الله به تأسیسات نفتی و حیاتی آن می‌شود، به دنبال راهی برای برون‌رفت از باتلاق یمن است، آن هم به نحوی که آبروی آن مصون بماند.

بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه از مذاکرات تهران-ریاض نوشت: ایران به عنوان نخستین گام به سوی ایجاد روابط دیپلماتیک میان دو طرف که از سال 2016 قطع شده، خواهان حصول توافقی درباره یمن است؛ اما لازم است که قبل از آن روابط دو طرف با بازگشایی کنسولگری‌ها در شهرهای مشهد و جده عادی‌سازی شود تا این گواه حسن نیت دو طرف باشد.

این پایگاه خبری در ادامه آورده است که مذاکرات به طور کلی پیشرفت کرده است، اما وقتی به جزئیات می‌رسیم، پیچیده و متزلزل می‌شوند؛ چرا که پشنهادهای عربستان برای توقف جنگ با توجه اندک جنبش انصار الله روبه‌رو شده است و به گفته دیپلمات‌ها این جنبش پس از پیروزی‌هایی که در تسلط بر بخش‌هایی از یمن از جمله صنعاء به دست آورده، حاضر به عقب‌نشینی نیست و این عربستان است که مجبور است با عقب‌نشینی آمریکا از خاورمیانه روابط خود را با متحدان عربی ایران بهبود بخشیده و تنش‌های منطقه‌ای را به منظور تقویت امنیت خود کم کند.

بلومبرگ با بهتر خواندن وضعیت سیاسی ایران گفت: ایرانی‌ها با پاسخ به قدرت‌های جهانی در هر مذاکره‌ای دست قوی را دارند و از همین روست که دولت مورد حمایت عربستان سعودی در یمن نگران است که هر معامله‌ای به زیانش تمام شود.

این پایگاه خبری اما در پایان با اشاره به احتمال اینکه مذاکرات ریاض-تهران پس از انتخابات پارلمانی عراق به انتظار تشکیل دولت این کشور به تعویق افتد، گفت که معلوم نیست قدرت در عراق به دست چه جناحی باشد و مشخص نیست که ادامه مذاکرات به میانجی نیاز داد یا خیر.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: