کد خبر: 4005509
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۴
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت گفت: در تهران بیش از یک سال و نیم است که نماز جمعه تعطیل شده و امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد که نماز جمعه از هفته آینده در همه شهرها به جز شهرهای با وضعیت قرمز، با رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری برگزار شود.

نماز جمعه از هفته آینده به جز در شهرهای قرمز برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا به نقل از وبدا، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت در دیدار با آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اظهار مرد: امیدواریم با پوشش حداقل ۸۰ تا ۸۵ درصدی واکسیناسیون در کشور، خیلی از امورات بازگشایی و مراسم مختلف برگزار شود البته بیماری با واکسیناسیون ریشه کن نمی‌شود بلکه واکسن، مقاومت بدن را افزایش می‌دهد و هدف ما نیز کاهش مرگ و میر بیماران است.

وی افزود: بیشترین مرگ و میر بیماران در پیک پنجم بیماری، مربوط به افرادی بوده که واکسن تزریق نکرده بودند البته منتظر پیک ششم هستیم و نگرانی‌هایی داریم اما الان فرصت طلایی برای واکسیناسیون است. مجاهدین واکسن و مراکز واکسیناسیون، منتظر حضور مردم برای تزریق واکسن هستند. تا دو سه ماه پیش، مردم ساعت ها منتظر می‌ماندند تا واکسیناسیون را انجام دهند اما در حال حاضر در کمتر از ۱۰ دقیقه، این کار انجام می‌شود.

وزیر بهداشت اظهار کرد: واکسن های داخلی با استاتداردهای بسیار بالا تولید شده اما حجم تولید آنها فعلا زیاد نیست. واکسن برکت با یک خط، تولیدات خوبی داشته اما نمی‌توانیم زمان طلایی واکسیناسیون را از دست بدهیم.

عین‌اللهی یادآور شد: کرونا ناجوانمردانه در ایران تعداد زیادی از خانواده‌های ایرانی را عزادار کرد و تا امروز حدود ۱۲۳ هزار نفر در کشور بر اثر این بیماری، جان خودشان را از دست دادند در حالی که در طول ۸ سال دفاع مقدس، حدود ۲۳۰ هزار نفر به شهادت رسیدند. آمار فوت بیماران در کشور در مردادماه به روزانه ۷۰۰ نفر رسید و این بیماری، یک فاجعه بزرگ برای کشور است.

وی تصریح کرد: برای مقابله با کرونا در دنیا به اجماع رسیده‌اند که واکسیناسیون مهمترین گام است همانگونه که واکسن در کنترل بیماری‌های مختلف تأثیرگذار بوده در کرونا نیز، اثرات بسیار زیادی دارد. در دنیا از آذرماه و در ایران از دی و بهمن ماه سال گذشته واکسیناسیون علیه کرونا آغاز شد. از بهمن سال گذشته تا تیرماه حدود ۵ میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده بود اما امروز به ۷۱ میلیون دُز رسیده‌ایم.

وزیر بهداشت گفت: دولت سیزدهم اولین برنامه و هدف خود را واکسیناسیون مردم دانست و رییس جمهور و معاون اول، شخصا پیگیر امور بودند تا جایی که حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی برای تسریع در تأمین واکسن، با رییس جمهور چین، مذاکره شد و گفت‌وگو کرد. همچنین با لطف خدا، تلاش‌های همگانی وزرا، سفرا، بانک مرکزی و همه ارگان‌ها، تأمین واکسن به نتیجه رسید. فکر می‌کردیم باران رحمت الهی می‌بارد اما سیلی از واکسن به سوی کشور روانه شد.

عین‌اللهی افزود: تا کنون حدود ۱۰۰ میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شده و تا ۹ آذرماه به حدود ۱۶۰ میلیون دُز خواهد رسید. خوشحالیم که با حمایت‌های نیروهای داوطلب، مردمی و نظامی، روند واکسیناسیون تسریع شده و بسیاری از حسینیه ها و حرم های زیارتی مانند حرم مطهر رضوی و شاهچراغ به مراکز واکسیناسیون تبدیل شدند. سرعت واکسیناسیون ایران در دنیا، اول شد و در یک هفته ۸.۲ میلیون دُز واکسن به اندازه کل جمعیت امارات، در ایران واکسن کرونا تزریق شد.

وزیر بهداشت تأکید کرد: همزمان با تسریع واکسیناسیون در کشور، گروه های ضدواکسن شروع به فعالیت کردند که نمی دانم حکم شرعی آن چیست اما همه متخصصان، واکسیناسیون را برای سلامت مردم واجب می دانند.

عین‌اللهی یادآور شد: سال گذشته کادر درمان واکسینه شدند و امسال حتی در شدیدترین روزهای پیک، بیمار نشدند و تعداد بسیار اندکی، جان خودشان را از دست دادند. در دنیا اثبات شده که واکسیناسیون، مرگ و میر مردم را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد اما برخی افراد از روی جهل یا مغرضانه، مردم را به عدم تزریق واکسن تشویق می‌کنند که نمی‌دانم حکم شرعی آن چیست. وزارت بهداشت دست کمک به سوی علما و مراجع دراز می‌کند تا مردم به واکسیناسیون تشویق شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: