کد خبر: 4005731
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۴

مدیر صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات از پیشرفت ۹۵ درصدی طرح مرمت و ترمیم طلاکاری گلدسته شمالی ایوان نجف حرم مطهر امام علی(ع) خبر داد.

پیشرفت ۹۵ درصدی مرمت گلدسته شمالی حرم مطهر علوی+تصاویر

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، گلدسته‌ها و ایوان نجف اشرف از مهمترین بخش‌های عمارت تاریخی حرم مطهر علوی و از میراث ارزشمند هنر و معماری ایرانی اسلامی است.

این بنای باشکوه توسط استادکاران ایرانی در عصر صفوی و زیر نظر شیخ بهایی ساخته و با کاشی‌هایی به رنگ سبز، نماکاری شده بود که بعد‌ها به دستور نادرشاه افشار، طلاکاری شد.

از آن زمان تاکنون به دلیل عوامل مختلف، این بنای تاریخی دچار آسیب و فرسایش شده بود که ستاد بازسازی عتبات عالیات در چند مرحله به ترمیم و مرمت آن اقدام کرده است.

زائران درگهت را بر در خلد برین / می‌دهند آواز طبتم فادخلو‌ها خالدین

همچنین کتیبه‌های میناکاری شده با اشعار فارسی، ترکی و هندی، صد‌ها سال روی ایوان تاریخی نجف اشرف، نصب شده بود که در زمان حکومت صدام از روی ایوان کنده شد. پس از سقوط دیکتاتوری صدام، با همت متخصصان ستاد بازسازی عتبات این کتیبه‌های تاریخی دوباره بازسازی و مرمت و در جای خود نصب شدند که شعر معروف «زائران درگهت را بر در خلد برین / می‌دهند آواز طبتم فادخلو‌ها خالدین» یکی از آنهاست.

محمد کریمی، مدیر صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات در خصوص آخرین اقدامات برای مرمت و ترمیم طلاکاری این ایوان تاریخی در حرم مولای متقیان گفت: پس از اتمام مرحله اول طرح در بخش جنوبی، هم اکنون مرحله دوم با کار روی خشت‌های گلدسته شمالی در حال اجراست.

پیشرفت ۹۵ درصدی مرمت گلدسته شمالی حرم مطهر علوی + تصاویر

وی افزود: در مرحله دوم افزون بر خشت‌های مطلای گلدسته شمالی، قسمتی از بخش شمالی ایوان نیز مرمت خواهدشد که کار مرمت خشت‌های گلدسته بیش از ۹۵ درصد پیشرفت داشته است.

کریمی گفت: براساس این طرح حدود چهار هزار و ۵۰۰ خشت مسی که قرن‌ها پیش توسط استادکاران ایرانی با روکش نازکی از طلا آبکاری شده بود ابتدا شماره‌گذاری شده و پس از جداسازی از گلدسته، در کارگاه مخصوص ترمیم و دوباره با پوشش نازکی از طلا به قطر چند میکرون پوشیده و در نهایت سرجای قبلی نصب می‌شود.

پیشرفت ۹۵ درصدی مرمت گلدسته شمالی حرم مطهر علوی + تصاویر

وی با بیان اینکه در مرحله سوم پروژه، کار بر روی ترمیم خشت‌های بخش مرکزی ایوان نجف آغاز خواهدشد، تأکید کرد: تمامی هزینه‌های مربوط به تأمین طلا، از سوی تولیت آستان مقدس علوی و خیران عراقی صورت می‌گیرد. محدودیت‌های ناشی از پاندمی کرونا سبب تاخیر زیاد در اجرای این طرح شد.

پیشرفت ۹۵ درصدی مرمت گلدسته شمالی حرم مطهر علوی + تصاویر

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: