کد خبر: 4009189
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶

سهیل شاهین، که از سوی طالبان به عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد معرفی شده، گفت: با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان مردم افغانستان نیاز به کمک‌های فوری بشردوستانه دارند.

بی ثباتی در افغانستان

به گزارش ایکنا به نقل از اسپوتنیک، سهیل شاهین نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد  در حساب توئیتری خود نوشت که جامعه جهانی باید با هدف عملی کردن تعهدش برای کمک یک میلیارد یورویی به افغانستان در اسرع وقت وارد اقدام شود.

به گفته او، این کمک که در اجلاس گروه 20 برای افغانستان تعهد شده بود، باید در اختیار نیازمندان و خانواده‌های آواره قرار گیرد.

این مقام طالبان در ادامه از آمادگی این گروه برای همکاری با نهادهای امدادرسانی خبر داد و افزود که این کمک‌ها، به مسئولیت‌ها برای جلوگیری از بحران قحطی و انسانی پایان نمی‌دهد.

وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای در افغانستان که سال گذشته در نشست ژنو متعهد شده بود، اقدامات لازم را انجام دهند.

مقامات طالبان درحالی درخواست برای کمک‌رسانی را افزایش داده‌اند که اداره هماهنگی کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد، اعلام کرد که افغانستان در آستانه تبدیل شدن به بحرانی‌ترین کشور در جهان قرار دارد.

طالبان مرگ هشت کودک گرسنه را پروپاگاندا خواند

احمدالله وثیق، معاون سخنگوی طالبان مرگ هشت کودک افغان را که در غرب کابل براثر گرسنگی فوت کرده بودند،‌ «پروپاگاندا» دانست.

جهان نباید وعده‌هایش را در قبال افغانستان به فراموشی به سپارد

معاون سخنگوی طالبان در توییتر شخصی خود نوشت که این گروه گزارش‌های مربوط به مرگ هشت کودک بر اثر گرسنگی را بررسی کرده‌اند.

وی در ادامه نوشت: «مرگ هشت کودک یک خبر کذب و پروپاگاندا بر ضد نظام است.»

 این در حالی است که چند روز پیش محمد محقق، مشاور رییس‌جمهور در صفحه فیسبوکش از جان باختن هشت کودک در اثر گرسنگی در غرب کابل خبر داده بود.

وی تأکید کرده بود که تأمین کار و امنیت مردم افغانستان برای طالبان مهم نیست و به همین دلیل از جامعه‌ جهانی و نیز نهادهای کمک‌رسان خواست به مردم افغانستان کمک کنند تا مردم افغانستان به دلیل قطحی و گرسنگی جان خود را از دست ندهند.

یهودی افغان غرامت می‌خواهد

بعد از اینکه طالبان بر کل افغانستان حاکم شد، یک شرکت اسرائیلی خصوصی زمینه خروج زبلون سیمینتوف 62 ساله، آخرین یهودی ساکن در افغانستان را فراهم کرد.

جهان نباید وعده‌هایش را در قبال افغانستان به فراموشی به سپارد

وی ادعا می‌کند که به دلیل خروج از افغانستان تمام دارایی‌های خود را از دست داده و به همین دلیل خواستار غرامت است.

زبلون سیمینتوف گفته است که اگر به خواسته‌هایش توجه نشود، به افغانستان رفته و تسلیم طالبان خواهد شد.

 وی در حال حاضر با هزینه این شرکت اسرائیلی در یکی از هتل‌های استانبول زندگی می‌کند و همچنین از رفتن به سرزمین‌های اشغالی خوداری می‌کند.

زابلون سیمینتوف یک تاجر فرش و نیز صاحب یک رستوران بود و او آخرین یهودی ساکن افغانستان بود که از تنها کنیسای شهر کابل نگهداری می‌کرد.

حمله طالبان به مراسم عروسی

به گفته برخی منابع، طالبان در ولایت ننگرهار مراسم عروسی را به دلیل پخش موسیقی زنده به رگبار گلوله بستند که در پی آن دو نفر کشته و چندین نفر زخمی شدند.

اسپوتنیک گزارش داد: در پی حمله طالبان به یک جشن عروسی در ولایت ننگرهار افغانستان، دست‌کم دو نفر به دست نیروهای این گروه کشته و 10 تن دیگر زخمی شدند.

برخی منابع گفتند که در ابتدا طالبان به روستاییان اجازه پخش موسیقی داده بودند، اما بعداً تعدادی از نیروهای آنها به مراسم حمله کردند.

این منبع گفت: «نواختن موسیقی در جشن عروسی در روستای شمشپور مارگندی ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار خشم طالبان را برانگیخت و به همین دلیل آنها به این مراسم حمله کردند.»

با این حال، یک منبع طالبان با تأیید حمله اعضای این گروه به جشن عروسی، مدعی شد که در نتیجه دو نفر از اعضای این گروه بازداشت شده‌اند.

بیش از این مقامات طالبان بارها اعلام کرده‌اند که موسیقی در اسلام «حرام» است و به نظر آنها گوش دادن به موسیقی نیز گناه به حساب می‌آید.

جهان نباید وعده‌هایش را در قبال افغانستان به فراموشی به سپارد

پس از تصرف کل افغانستان به واسطه طالبان در تالارهای عروسی در شهر هرات، تبلیغ و نعت‌خوانی دینی، جای برنامه‌های هنری و موسیقی را گرفته است.

پس از تصرف مجدد قدرت توسط طالبان در افغانستان بسیاری از نوازندگان و خوانندگان از این کشور گریختند؛ در حالی که برخی دیگر از شغل خود دست کشیده و آلات موسیقی خود را پنهان کردند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: