کد خبر: 4016386
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱

کار بازسازی مسجد تاریخی سلیمیه که قدمت آن به پنج قرن پیش می‌رسد، در استان ادیرنه ترکیه آغاز شده است.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از دیلی صباح، کار مرمت مسجد جامع سلیمیه که به عنوان اوج معماری ترکی-اسلامی شناخته می‌شود، در شمال غربی استان ادیرنه آغاز شده است.

مرمت این مسجد که متعلق به دوره سلطان سلیم دوم است توسط اداره کل بنیادهای ترکیه انجام می‌شود. در همین راستا قراردادی بین شرکت پیمانکاری که مرمت را انجام خواهد داد و اداره منطقه‌ای بنیادهای ادیرنه امضا شد و انتظار می‌رود که بازسازی در سال 2025 به پایان برسد. در جریان کار بازسازی، مسجد برای عبادت و بازدید باز خواهد بود.

مسجد سلیمیه و مجموعه اجتماعی آن در ادیرنه که در سال 2011 به فهرست یونسکو اضافه شد، در سال 1575 توسط معمار سنان، مشهورترین معمار عثمانی قرن شانزدهم ساخته شد. این مجموعه شامل مدارس، بازار سرپوشیده، ساعت خانه، حیاط بیرونی و کتابخانه است. به نوشته وب سایت یونسکو، این مسجد مربع شکل با گنبد بزرگ و چهار مناره باریک، بر خط افق شهر ادیرنه، پایتخت سلسله عثمانی، تسلط دارد.

 این مسجد که با کاشی‌های شهر ایزنیک در استان بورسا مزین شده است گواهی بر هنر کاشیکاری زیبای این منطقه است.

هر نوع تخریب در نقش و نگارهای مسجد در طول عملیات مرمت بازسازی و شیشه‌ها و بخش‌های چوبی پنجره‌های مسجد کاملا مرمت می‌شود. همچنین کفپوش‌های کل مسجد برداشته شده و  قسمتهای آسیب دیده تعمیر می‌شود.

 مسجد سلیمیه یکی از آثار برجسته معماری دوره عثمانی در ترکیه است که در مرکز استان ادیرنه در بخش اروپایی ترکیه  قرار دارد. معمار سنان، معمار رسمی دربار پادشاهان عثمانی این اثر را مهمترین اثر خود خوانده است.

مسجد سلیمیه در زمینی به مساحت ۲۴۷۵ متر مربع بنا شده و زیربنای مسجد نیز ۱۶۲۰ متر مربع است. ارتفاع گنبد این مسجد ۴۳،۲۸ متر و قطر دهانه آن ۳۱،۳۰ متر می‌باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: