کد خبر: 4028116
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶

دادگاه عالی هند اعلام کرد که دادخواست پیگرد قانونی چندین رهبر مذهبی تندرو هندو به اتهام ایراد سخنرانی‌های ‌تحریک‌آمیز علیه مسلمانان در جریان یک نشست غیرعلنی را بررسی خواهد کرد.

ورود دادگاه عالی هند به پرونده رهبران هندو مسلمان‌ستیزبه گزارش ایکنا به نقل Yahoo News، سه قاضی دادگاه عالی گفتند که در حال صدور اخطاریه‌ای به دولت ایالت اوتاراکند هستند. این اخطاریه اعلام می‌کند که هفته آینده این پرونده از سوی دادگاه عالی بررسی می‌شود.

این رهبران مذهبی تندرو در کنفرانسی که ماه گذشته برگزار کرده‌ بودند از هندوها خواستند که خود را برای نسل‌کشی مسلمانان مسلح کنند.

پلیس گفته است که در حال بازجویی از مظنونان هستند، اما دستگیری صورت نگرفته است.

ایالت اوتاراکند توسط حزب ناسیونالیست بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر، اداره می‌شود که به قدرت رسیدن وی در سال 2014 و انتخاب مجدد قاطعانه در سال 2019، منجر به افزایش حملات علیه مسلمانان و سایر اقلیت‌ها شده است.

ماه گذشته هم پلیس هند یک رهبر مذهبی هندو به نام «کالیچاران ماهاراج» را به اتهام توهین به مهاتما گاندی رهبر استقلال هند و تمجید از قاتل وی دستگیر کرد. مهاتما گاندی در سال 1948 در جریان یک جلسه دعا در پایتخت هند توسط یک هندو تندرو به ضرب گلوله کشته شد، رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: