کد خبر: 4029694
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی:

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه هیچ تغییری در ساختار و نحوه فعالیت‌های سازمان دارالقرآن الکریم در سازمان تبلیغات اسلامی مطرح نیست و جای نگرانی وجود ندارد، نسبت به کیفیت‌بخشی و تبدیل فعالیت‌های قرآنی به جبهه قرآنی تأکید کرد.

به گزارش ایکنا، روابط عمومی سازمان دارالقرآن الکریم اعلام کرد، نشست مجازی معاونان و مدیران سازمان دارالقرآن الکریم با رؤسای ادارات امور قرآنی استان‌ها عصر روز گذشته، 28 دی‌ماه با حضور حجت‌الاسلام‌ روح‌الله حریزاوی، قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام مهدی اخوان‌صباغ، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، معاونان و مدیران این سازمان و ارتباط مجازی با ادارات امور قرآنی سراسر کشور در محل جلسات سازمان دارالقرآن برگزار شد.

حریزاوی در خصوص شایعات و گمانه‌زنی‌های اخیر در مورد سازمان دارالقرآن الکریم بیان کرد: هیچ تغییری در ساختار و نحوه فعالیت‌های سازمان دارالقرآن الکریم در سازمان تبلیغات اسلامی مطرح نیست و جای نگرانی وجود ندارد.

وی در بخشی از این نشست با اشاره به آیه «یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ» و مقدم بودن تلاوت قرآن بر تزکیه آغاز و اظهار کرد: قرآن کریم می‌فرماید: برای یادگیری، ابتدا باید تلاوت، سپس تزکیه و سپس تعلیم کرد.

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به مفهوم تلاوت گفت: تلاوت به معنی اتباع و تبعیت چیزی از چیزی آمده است و منظور از این مفهوم، عملی کردن مفاهیم آیات الهی است و عمل به قرآن است که بعد از علم پدید می‌آید و آن عمل، همان قیام‌لله است.

وی با اشاره به اهمیت قرائت، تلاوت، ترتیل، تدبر و استماع گفت: مطالبات قرآن در حوزه‌های مختلف از ما زیاد است و ما نسبت به قرآن باید همواره تلاش کنیم که به مطالبات قرآنی جامه عمل بپوشانیم. این مطالبات بیانگر آن است که ما باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که بتوانیم مطالبات قرآنی را در جامعه به نمایش بگذاریم.

حریزاوی با اشاره به استقرار فرماندهی عملیات ماه مبارک رمضان در سازمان دارالقرآن بیان کرد: مراحل مقدماتی عملیات رمضان آغاز شده است و هم‌اکنون در حال انتخاب شعار مناسب، گزینش اساتید، تهیه محتوای آموزشی و تدوین آیین نامه‌های مربوطه هستیم.

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و نقش سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان مهمترین دستگاه فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: به فرموده مقام معظم رهبری، بزرگترین و مهمترین جهاد در زمان کنونی، جهاد امیدآفرینی است و ما به عنوان دستگاه فرهنگی انقلاب اسلامی در این زمینه وظیفه مهمی برگردن داریم.

وی افزود: در خلال اجرای برنامه‌های عملیات ماه مبارک رمضان، عملیات فرعی مانند جمعیت و خانواده، تعریف و برنامه‌ریزی شده است. همچنین موضوع شیوه‌های انس جامعه و مردم با قرآن کریم ازجمله محتویات مهمی است که در برنامه‌ریزی عملیات رمضان مورد توجه قرار گرفته است.

حریزاوی به کیفیت برگزاری جلسات قرآنی اشاره کرد و گفت: باید دقت و کیفیت برگزاری جلسات مورد توجه جدی همه ما قرار گیرد و باید همانطور که قرآن کریم در بیان مفهوم تلاوت و قرائت، تمایزات سختگیرانه‌ای اعمال کرده است، ما نیز در توجه به کیفی بخشی به برگزاری جلسات نیز، سختگیرانه عمل کنیم.

وی ادامه داد: باید نسبت به کیفیت‌بخشی، تنوع‌بخشی، چندبعدی یا چند ضلعی بودن جلسات همواره تأکید کنیم و باید جلساتی که به صورت چند بُعدی برگزار می‌شوند تا نیاز‌های معنوی و اعتقادی افراد را پاسخ دهند، حمایت و تشویق کنیم.

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: این نوع جلسات است که در جامعه حرکت ایجاد می‌کند و افراد را تربیت قرآنی می‌کند، همانطور که بعضی از جلسات قرآنی، شهیدان متعددی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند.

حریزاوی در خصوص احیای جلسات تفسیر افزود: ازجمله کار‌هایی که نیاز به اهتمام و توجه جدی همه مسئولان قرآنی دارد، احیای جلسات تفسیر است. احیای این جلسات در کنار اجرای برنامه‌های نورالثقلین باید مورد توجه قرار گیرد و با جدیت ادامه پیدا کند.

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های قرآنی باید موجب حرکت در جامعه قرآنی و به دنبال آن، تبدیل آن به جبهه قرآنی و نهضت قرآنی شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: