کد خبر: 4030103
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۷

عبدالهادی الخواجه، فعال حقوق بشر بحرین برنده جایزه «مارتین انالز» در سال 2022 شد که بالاترین جایزه‌ای است که به حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر اعطا می‌شود.

فعال سیاسی بحرین؛ برنده جایزه جهانی حقوق بشربه گزارش ایکنا؛ به نقل از العالم، علت این انتخاب تلاش عبدالهادی الخواجه برای اصلاحات دموکراتیک و اجتماعی در بحرین و منطقه به رغم زندانی بودنش اعلام شده است. الخواجه به خاطر ابراز عقیده توسط آل خلیفه به حبس ابد محکوم شده است.

وی از بانیان جنبش حقوق بشر در بحرین و از رهبران جنبش آزادی و دموکراسی در خلیج فارس است که در سال 2011 زندانی و به اتهام درخواست برای احترام آل خلیفه به حقوق بشر و برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز به حبس ابد محکوم شد.

جایزه «مارتین انالز» در سال 1993 برای بزرگداشت «مارتین انالز» دبیرکل سابق سازمان عفو بین‌الملل پایه‌گذاری شد. این جایزه سالانه است و یکی از اهداف آن سپاسگزاری از افراد یا سازمان‌هایی است که برای دفاع از حقوق بشر و علیه خشونت مبارزه می‌کنند.

تشویق و محافظت از مدافعان حقوق بشر و جلب‌کردن توجه رسانه‌ها به مناطقی که در آن حقوق بشر رعایت نمی‌شود از دیگر اهداف این جایزه اعلام شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: