کد خبر: 4036562
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۴

همایش بزرگ نهج‌البلاغه و منهج‌الولایه در لاهور برگزار شد

به مناسبت ولادت امیرالمؤمنین(ع) و هم‌زمانی آن با دوازدهمین سالروز تأسیس حوزه علمیه عروه‌الوثقی متعلق به شیعیان در شهر لاهور، همایش بزرگی با عنوان «نهج‌البلاغه و منهج الولایه» با حضور شخصیت‌های مهم شیعه و سنی برگزار شد.

به گزارش ایکنا به نقل از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور، در این همایش محمدرضا ناظری؛ سرکنسول و جعفر روناس؛ وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ به همراه دیگر دیپلمات‌ها به نمایندگی از کشورمان در این مراسم باشکوه و وحدت‌آفرین شرکت کردند.

در این گردهمایی بزرگ شخصیت‌های مطرح مذهبی از جمله سید جواد نقوی؛ رئیس جنبش بیداری امت مصطفی (ص)، دکتر حسین محی‌الدین قادری؛ رئیس منهاج القرآن، دکتر سید طاهر رضا بخاری؛ مدیرکل وزارت اوقاف و امور مذهبی ایالت پنجاب، علامه امین شهیدی؛ رئیس امت واحده پاکستان، دکتر مفتی راغب نعیمی، رئیس حوزه علمیه نعیمیه، لیاقت بلوچ؛ معاون جماعت اسلامی، پیر خواجه معین‌الدین محبوب کوریجه، عثمان شاه راشد، پیر سید محمد حبیب عرفانی، پیر غلام رسول اویسی، سید هارون علی گیلانی، پروفسور ظفر الله شفیق و دکتر فرید پراچه از شخصیت‌های اهل سنت در این همایش حضور داشتند.

همایش بزرگ نهج البلاغه و منهج الولایه با حضور پیروان مذاهب اسلامی در لاهور

 

سخنرانان در این همایش شخصیت امام علی (ع) را عامل اتحاد بین مسلمانان دانسته و پیروی از زندگی اهل‌بیت (ع) را در تشکیل امت واحده اسلامی مؤثر دانستند.

همچنین در این همایش، وحدت جهان اسلام و نقش امیرالمؤمنین (ع) در وحدت و برقراری عدالت در جامعه به عنوان محور اصلی مورد تأکید علما و سخنرانان قرار گرفت.

مفتی راغب نعیمی، رئیس جامعه نعیمیه در لاهور، لیاقت بلوچ، نایب رئیس حزب جماعت اسلامی و علامه محمدامین شهیدی، رئیس گروه امت واحده نیز طی سخنانی بر لزوم همبستگی جهان اسلام و برداشتن گام‌های سازنده و عملی در مسیر همگرایی مسلمانان تأکید کردند.

حجت‌الاسلام سید جواد نقوی، رئیس حوزه عروه‌الوثقی و سرپرست جنبش بیداری امت مصطفی (ص) طی سخنرانی در این مراسم گفت: راه کمال و هدایت بشریت در گروی پیروی از فرمان‌های الهی است و پروردگار جهان اهل‌بیت علیهم‌السلام را وسیله‌ای برای ارتباط بین بنده و مخلوق قرار داده است.

همایش بزرگ نهج البلاغه و منهج الولایه با حضور پیروان مذاهب اسلامی در لاهور

وی افزود: تفسیر قرآن، عدالت و تقوا را باید در سیرت و منویات امام علی (ع) جستجو کرد، شخصیتی نورانی که رهبران و پیشوایان از نسل پاکش سرچشمه گرفتند.

علامه سید جواد نقوی، رئیس حوزه علمیه عروه‌الوثقی، حاکمان ناکارآمد را دلیل وضعیت کنونی جهان اسلام عنوان کرد و گفت: نهج‌البلاغه برای امت اسلامی منبع حکمت و دانش است، به نحوی که بسیاری از راه‌حل‌های مشکلات امت اسلام را می‌توان در آن یافت.

وی با بیان اینکه جوامع امروز اسلامی درگیری رسم و رسومات باطل شده‌اند افزود: نجات پاکستان در گرو پیروی از نهج‌البلاغه است. این کتاب مسلمانان را از گمراهی و جهالت نجات می‌دهد و باعث رهایی ما از بند غلامی و وابستگی به دیگر قدرت‌ها می‌شود.

رئیس حوزه علمیه عروه‌الوثقی در ادامه افزود: نهج‌البلاغه دارای اصولی هستند که جهان‌شمول هست و ماورای زمان و مکان همه انسان‌ها را به سرچشمه نور هدایت می‌کند.

علامه نقوی، نیاز جوامع اسلامی به ویژه نسل جوان را برجسته کردن رهنمودهای پیامبر اعظم (ص)، ولایت و اصول اسلام دانست و افزود: تهاجم فرهنگی از سوی قدرت‌های خارجی و نظام استکبار تخریب چهره رئوف اسلام و تضعیف اعتقادات است لذا ضروری است برای مقابله با آن از تعلیمات قرآن و منویات اهل‌بیت علیهم‌السلام پیروی کنیم.

در این مراسم شخصیت‌های پاکستان اعم از شیعه و سنی ایام ولادت جانشین نبی مکرم اسلام حضرت علی ابن ابی‌طالب (ع) را گرامی داشته و ارادت خود را به مولی متقیان و اهل‌بیت علیهم‌السلام ابراز کردند.

دکتر حسین محی‌الدین قادری، رئیس منهاج القرآن، متعلق به اهل سنت نیز گفت: امام علی (ع) از سوی خداوند به مقام ولایت رسید. بسیاری از اولیای خدا با تأسی و پیروی از راه امام علی (ع) به درجات بلند معنوی رسیدند.

وی افزود: پیامبر خدا امام علی (ع) را مفسر دین اسلام خواندند و همیشه تأکید می‌کردند که امام علی (ع) با قرآن است و قرآن نیز با امام علی (ع) است.

دکتر طاهر رضا بخاری، از مسئولان ارشد وزارت امور مذهبی و اوقاف پنجاب گفت: برای رسیدن به درجه بالای علم مادی و معنوی باید به امام علی (ع) عشق‌ورزی کرد.

همایش بزرگ نهج البلاغه و منهج الولایه با حضور پیروان مذاهب اسلامی در لاهور

علامه امین شهیدی، رئیس امت واحده نیز گفت: اگر قرآن تجلی خداوند است نهج‌البلاغه نیز تجلی امام علی (ع) است.

علامه مفتی راغب نعیمی، رئیس حوزه علمیه اهل سنت نعیمیه گفت: همایش امروز که شیعه و سنی را در یک جا جمع کرده است باعث خشم دشمنان شده است. ما اینجا جمع شده‌ایم تا اتحاد و همگرایی خود را به رخ عوامل فرقه‌گرا و دشمنان اتحاد بکشیم.

لیاقت بلوچ، معاون جماعت اسلامی پاکستان نیز گفت: امام علی در نهج‌البلاغه یکی از راه‌های غلبه بر ازهم‌پاشیدگی امت اسلامی را کنترل بر نفس و آینده‌نگری بیان کردند. امام علی مسلمانان را همیشه از فرقه‌گرایی منع کردند.

پیر سید هارون گیلانی از علمای مطرح اهل سنت نیز گفت: علمای اسلام به دلیل برخی از ملاحظات فرقه‌ای از بیان منزلت و شخصیت امام علی خودداری می‌کند در صورتی که شاید فراموش کرده‌اند که شأن و منزلت پیامبر همان شأن و منزلت امام علی (ع) است.

سید عثمان علی راشدی، دیگر عالم اهل سنت نیز گفت: امروز در جهان اسلام بعد از قرآن، نهج‌البلاغه بیشترین خواننده را دارد. به یقین می‌تواند گفت که ارتباط تنگاتنگی بین قرآن و نهج‌البلاغه وجود دارد.

فرید پراچه از دیگر رهبران جماعت اسلامی پاکستان نیز در این همایش گفت: حضرت علی (ع) نمونه کاملی از زهد، تقوا و انفاق بودند. نگاهی مختصر به زندگی ایشان به ما نشان می‌دهد که تکیه‌گاه ما در زندگی باید اصول تعیین شده از سوی ایشان باشد.

همایش بزرگ نهج البلاغه و منهج الولایه با حضور پیروان مذاهب اسلامی در لاهور

همایش بزرگ نهج البلاغه و منهج الولایه با حضور پیروان مذاهب اسلامی در لاهور

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha