کد خبر: 4043508
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۳
حبیب‌زاده در گفت‌وگو با ایکنا:

معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه جهاد تبیین را نباید گرفتار دست‌انداز‌های اداری، رسمی و حکومتی کرد، گفت: ردیف کلان بودجه‌ای قطعاً کمکی به جهاد تبیین و برآورده ساختن مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی نمی‌کند؛ درصورتی‌که باید به ماهیت جهاد تبیین پی برده شود.

قاسم حبیب زاده

قاسم حبیب‌زاده، معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، با ضروری دانستن آمادگی در برابر تهاجم ترکیبی دشمن که از کلیدواژه‌های مهم در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: واقعیت مسلمی وجود دارد که دوست و دشمن به آن دست یافته و آن سرعت ایران در پیشرفت و فتح قله‌های عزت است. به هر حوزه‌ای که بنگریم شاهد حرکت پرشتاب ایران به سمت پیشرفت و تعالی هستیم. طی چهار دهه گذشته دشمن از همه روش‌ها و ابزار‌ها برای کُند ساختن سرعت قطار پیشرفت و توسعه کشور استفاده کرده، اما خوشبختانه هیچ‌یک از این روش‌ها نتیجه مدنظر و مطبوع دشمن را در پی نداشته است.


بیشتر بخوانید:


وی افزود: تصمیم دشمن که از راه‌های سخت و نیمه‌سخت برای مقابله با نظام اسلامی مأیوس شده، بر این است که با دستکاری‌کردن افکار عمومی، باور‌ها و عقاید، مردم ایران را در مسیری که ترسیم کرده هدایت کند. وقتی رهبر معظم انقلاب تهاجم ترکیبی را مطرح می‌کنند، یکی از جنبه‌های این نوع تهاجم تحریف افکار عمومی است. جنگ روایت‌ها، تحریف واقعیت‌ها، تحمیل باور‌های دروغ و جابجایی خائن و خادم با یکدیگر و یا جابجایی جلاد و شهید از دیگر مظاهر تهاجم ترکیبی قلمداد می‌شوند.

ضرورت جهاد تبیین در تهاجم ترکیبی

معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین یکی از راه‌های مقابله با تهاجم ترکیبی دشمن را تمرکز بر جهاد تبیین می‌داند و در این رابطه اظهار کرد: رهبر انقلاب فقط در سه سخنرانی خود در بهمن ماه بر کلیدواژه جهاد تبیین تأکید کردند، اما متأسفانه برخی نهاد‌های حکومتی و قانون‌گذاری درک صحیح و عمیقی از جهاد تبیین نداشتند. به عنوان مثال مجلس یازدهم بودجه هزار میلیارد تومانی را به جهاد تبیین اختصاص داد. ردیف کلان بودجه‌ای قطعاً کمکی به جهاد تبیین و برآورده ساختن مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی نمی‌کند؛ در صورتی‌که باید به ماهیت جهاد تبیین پی برده شود. جهاد تبیین را نباید گرفتار دست‌انداز‌های اداری، رسمی و حکومتی کرد. افراد فرهیخته بسیار در کشور وجود دارند که هم صاحب تریبون‌اند و هم صاحب قلم. اهمیت جهاد تبیین در مقابله با تهاجم ترکیبی این است که از هر ظرفیت و فرصتی که در اختیار داریم برای بیان واقعیت‌ها استفاده شود و نقطه مقابل دشمن حرکت کرد. در حوزه تهاجم ترکیبی باید تهاجمی رفتار شود و به سمت روایت‌های دروغین دشمن حمله‌ور شد.

حبیب‌زاده نگاه شعاری به جهاد تبیین را جایز ندانست و بر نگاه عملیاتی به محور‌های رهبر انقلاب در تهاجم ترکیبی تأکید کرد و گفت: من فکر می‌کنم بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی منشور عملیاتی ساختن جهاد تبیین و مهمترین سلاح در تهاجم ترکیبی است. اغواگران و معاندان نظام اسلامی تلاش می‌کنند با تیره‌وتار نشان دادن گذشته انقلاب اسلامی و غیرقابل قبول جلوه دادن شرایط کنونی و پاشیدن گرد غفلت بر جامعه و از سوی دیگر تیره نشان دادن چشم‌انداز آینده شرایط را برای نظام اسلامی پیچیده سازند و در این وضعیت نگاه شعاری به سه کلیدواژه جهاد تبیین، جنگ روایت‌ها و تهاجم ترکیبی جایز نیست و کارساز نخواهد بود. حتماً باید مقابله با تلاش دشمن در این سه حوزه در دستورکار تبیینی قرار بگیرد و بهترین ابزار در این زمینه فضای مجازی است. به همان میزان که فضای مجازی آسیب‌زاست به همان میزان هم بستر‌های خوب و فرصت‌سازی در آن نهفته است که بستگی دارد چگونه به این فضا نگریسته شود. در فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب بسیاری وجود دارند که اغواگری‌ها و دروغ‌پردازی‌های بسیاری انجام می‌شود و ضروری است با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی اجازه ندهیم این اغواگری‌ها ادامه پیدا کند.

وی بیان کرد: افزایش سواد رسانه‌ای افراد جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم باید به گونه‌ای افزایش پیدا کند تا پیش از باز نشر اکاذیب و اغواگری‌ها از صحت آن مطلع شوند و تشخیص محتوای دروغ از محتوای صادق با سواد رسانه‌ای ممکن است. اگر سواد رسانه‌ای جامعه پیرامونی افزایش پیدا کند یک قدم مهم در راستای جهاد تبیین برداشته شده است.

پرهیز از رفتارهای هیجانی در جهاد تبیین

معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین درباره آفت‌ها و آسیب‌های جهاد تبیین گفت: اگر از جاده انصاف، منطق، عقلانیت و اعتدال فاصله بگیریم و رفتار‌ها و گفتار‌های هیجانی را در پیش بگیریم به جهاد تبیین آسیب وارد خواهد شد و به عبارت بهتر این موارد از آفت‌های جهاد تبیین و عقبگرد در تهاجم ترکیبی محسوب می‌شود. رهبر انقلاب اسلامی سه خط قرمز را ترسیم کرده‌اند؛ اول اینکه نوع بیان و گویش باید به‌نحوی باشد که یأس و ناامیدی را در جامعه ترویج نکند، دوم نباید اعتماد مخاطبان نسبت به نظام حکومتی و دینی کاسته شود و سوم بر طبل تفرقه کوبیده نشود و وحدت و اتفاق ملی افزایش یابد.

وی به ضعف‌‎های رسانه‌ای کشور در عرصه جهاد تبیین اشاره و تأکید کرد: در عرصه رسانه در دو حوزه نسبت به دشمنانمان عقب هستیم. نخستین حوزه مربوط به تکنولوژی و زیرساخت‌هاست. همانطور که متولیان حوزه دفاعی روزبه‌روز بر توانمندی‌های دفاعی کشور می‌افزایند، متولیان حوزه رسانه هم باید همین رویه را در پیش بگیرند و طرحی نو برای زیرساخت‌های رسانه‌ای در نظر داشته باشند. دومین حوزه‌ای که در آن عقب هستیم مربوط به هنر و نرم‌افزار است. وقتی هنرمندی در بیان واقعیت مغفول بماند دیگران با هنرمندی اکاذیب خود را مانند حقیقت جلوه می‌دهند و فرصتی که در اختیار ما بود به یک تهدید تبدیل می‌شود.

گفت‌وگو از سعید امینی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: