کد خبر: 4046101
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
رئیس جمهور در نشست با از فعالان فرهنگی خراسان رضوی:

رئیسی در نشست با از فعالان فرهنگی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه کار اقتصادی باید با هویت فرهنگی همراه باشد، تصریح کرد: توسعه یافتگی در تمام استان‌ها باید با حفظ هویت فرهنگی باشد.

توسعه یافتگی در تمام استان‌ها باید با حفظ هویت فرهنگی باشدبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی روز جمعه در نشست با جمعی از فعالان فرهنگی اجتماعی استان خراسان رضوی با تبریک روز جمهوری اسلامی، گفت: ۱۲ فروردین روز بسیار مهم و مبارکی در تاریخ انقلاب است. هیچ نعمتی بالاتر از نعمت جمهوری اسلامی نیست. باید نظام جمهوری اسلامی پاسداشته شود و پاسداشت آن از جلوه‌های شکر است.

رئیسی تصریح کرد: اگر تمام نعمت‌ها داده می شد اما نعمت ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی بر این کشور نبود، کشور ما هم یک کشور مدعی توسعه یافتگی فقط در اقتصاد می‌شد. اما توسعه یافتگی فقط در اقتصاد نیست بلکه توسعه در معنویت، اخلاق و تمام نیاز انسان باید مورد توجه قرار گرفته و اینگونه کشورها فقط در اقتصاد توسعه داشته و در ابعاد انسانی مشکل دارند.

رئیسی ادامه داد: امیدواریم با استفاده از تجربیات ۴۰ ساله اول انقلاب به استناد بیانیه گام دوم انقلاب گام‌هایی برداریم که عقب‌ماندگی‌هایی که تاکنون بوده جبران شود و وظیفه جدی دستگاه‌ها این است که هم با نگاه به گذشته عبرت‌اندوزی کنند و هم نگاه به آینده داشته باشند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به مطالب مطرح شده از سوی حاضران در جلسه بر لزوم ساماندهی بافت قدیمی و پیرامونی اطراف حرم مطهر رضوی تاکید کرد و اظهار کرد: برای ساماندهی این بافت، ضمن مطالعه اقدامات انجام شده باید یک طرح نو ایجاد شود تا بتواند مظاهر فرهنگی و میراث گرانقدر دلبستگی به امام هشتم حفظ شود در عین اینکه بازسازی انجام می‌شود.

رئیسی با تاکید بر اینکه کار اقتصادی باید با هویت فرهنگی همراه باشد، تصریح کرد: توسعه یافتگی در تمام استان‌ها باید با حفظ هویت فرهنگی باشد.

رئیس جمهور جوان‌گرایی را مسئله‌ای مهم برشمرد و گفت: امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب به جوانان اعتماد کردند و خسارتی هم از این اعتماد دیده نشد.

رئیسی با تأکید بر اینکه سفرهای استانی دولت به دور از تشریفات انجام می‌شود، تصریح کرد: در گذشته برای سفرهای استانی رؤسای جمهور تشریفات و پروتکل‌های خاصی لحاظ می‌شد اما ما در ۱۸ سفر استانی دولت سیزدهم هیچکدام از این کارها را انجام ندادیم. ما از فرودگاه مستقیم به کارخانه و پروژه‌های نیمه تمام برای حل مشکلات می‌رویم و سفرهای دولت از اقدامی تشریفاتی به سفرهای کاری تبدیل شده است. روش دولت پرهیز از تشریفات است.

رئیسی با اشاره به وجود زمینه برای فعالیت بانوان در دولت، خاطرنشان کرد: دولت از طرح‌های فرهنگی ارائه شده توسط بانوان استقبال می‌کند. پژوهش در موضوعاتی مانند نظام بانکی، مالیات، بیمه، واردات و صادرات و رمز ارزها موجب بازگشایی گره‌ها می‌شود. این مسائل می‌تواند به عنوان موضوع پژوهش در حوزه‌های علمیه قرار گیرد و دولت هم از این پژوهش‌ها استقبال می‌کند. ارتباط بین دولت و مجموعه‌های اندیشه‌ورز می‌تواند گره گشا باشد.

رئیسی گفت: برای «برنامه تحول دولت» وقت فراوانی صرف شده است و بسیاری از اندیشکده‌ها در این زمینه نقش داشتند. در این برنامه برای ۳۷ موضوع مهم کشور برنامه‌ریزی شده است. در این برنامه چالش‌ها، رویکردهای دولت و تحول‌ها آمده است.

رئیس جمهور درباره بعضی انتقادات مطرح شده درخصوص دخالت برخی افراد در انتصابات استانی و اداره استان‌ها، تأکید کرد: من صریحا چندین بار و از جمله اخیرا در جلسه با استانداران گفتم تحت تأثیر شخص، نهاد یا جایگاهی قرار بگیرید، قابل قبول نیست.

رئیسی بر ضرورت رعایت عفاف و حجاب در جامعه تاکید کرد و گفت: قریب به ۲۸ دستگاه در موضوع عفاف و حجاب مسئولیت دارند. کار فرهنگی در زمینه حجاب تقدم بر کار قهری دارد.

رئیس جمهور تاکید کرد: مردمی شدن دولت یعنی اینکه مردم در تمامی بخش‌ها حضور فعال و جدی داشته باشند.

رئیس جمهور در پایان افزود: باید رشد اقتصادی، ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم را بالا ببریم وگرنه یارانه ۴۵ هزار تومانی را که به همه مردم می‌دادند امروز ارزشش ۷ هزار تومان شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: