کد خبر: 4055157
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
احمدوند بیان کرد:

نمایشگاه کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» میزبان بیش از 1800 ناشر

یاسر احمدوند در نشست رسانه‌ای سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، «با کتاب سلامتیم» را شعار این دوره بیان کرد و گفت: در نمایشگاه میزبان حدود 1700 ناشر داخلی و حدود 170 ناشر خارجی خواهیم بود.

نمایشگاه کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» میزبان بیش از 1800 ناشر

به گزارش خبرنگار ایکنا، نشست رسانه‌ای سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه، با حضور یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این دوره از نمایشگاه، علی رمضانی، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و قائم‌مقام نمایشگاه، محمدصادق علیزاده، دبیر ستاد خبری نمایشگاه و جمعی از اهالی رسانه در سالن اجتماعات مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

یاسر احمدوند، رئیس سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در این نشست برپایی این دوره از نمایشگاه کتاب تهران بعد از دوسال را به معنای غلبه آگاهی و سلامتی بر بیماری و مرگ و نشانه دیگری از زایندگی و پویایی فرهنگی کشور خواند و گفت: در دوره فراگیری بیماری نامبارک‌ کرونا حوزه فرهنگ کشور هم آسیب‌ها و صدمات  بسیاری متحمل شد؛ اما آمار و ارقام فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی در دوران کرونا هم قابل اعتنا و افتخار است. در سال گذشته رکورد عناوین تولید شده با 113 هزار عنوان کتاب شکسته شد، که نشانه فعالیت و تلاش گروه‌ کثیری از تولیدکنندگان و فعالان عرصه کتاب و نشر است.


گزارش تصویری نشست خبری نمایشگاه کتاب تهران


احمدوند اضافه کرد: نمایشگاه کتاب هم به‌عنوان محل اصلی ارائه آخرین دستاورد‌های فکری جامعه ایرانی و به‌گزین تولیدات ارزشمند فرهنگی در همه نقاط دنیا، حتما نشانه‌ای از این تلاش جمعی و میل و علاقه‌مندی گسترده ایرانیان به امر دانش و آگاهی است.

رئیس سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در ادامه گفت: رویکرد دولت در حوزه فرهنگ ایجاد زمینه و امکان گسترده برای انتشار افکار و عقاید به انحای مختلف است؛ یعنی به‌جز موارد اندکی که محتوای دل‌آزار و خشم‌انگیز باشد، رویکرد عمومی در ایجاد امکان حداکثری انتشار آثار و اندیشه‌های مختلف است.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در نمایشگاه کتاب میزبان حضور گسترده مردم و بار دیگر نشانه و نمایش علاقه‌مندی مردم عزیز ایران به حوزه فرهنگ و دانش خواهیم بود، اضافه کرد: تلاش گسترده‌ای از سوی همکاران ما در معاونت فرهنگی و مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، برای برپایی مطلوب این نمایشگاه صرف شده است.

وی ادامه داد: همچنین دستگاه‌های مختلف از جمله بانک صادرات، شرکت ملی پست ایران، نیروی انتظامی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، شهرداری تهران، سازمان صدا و سیما، رسانه‌های مکتوب و برخط و به‌طور ویژه ناشران با تلاش حداکثری در برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی مشارکت داشتند که قدردانی و تشکر دارد.

نمایشگاه کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» میزبان بیش از 1800 ناشر

ویژگی خاص نمایشگاه

احمدوند ویژگی عمده سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را تلاش برای فراهم آوردن دسترسی عموم مردم به کتاب در سراسر کشور عنوان کرد و افزود:  امسال علاوه بر اینکه نمایشگاه در مصلای امام خمینی (ره) میزبان حدود 1700 ناشر داخلی و حدود 170 ناشر خارجی خواهد بود، همزمان در کل کشور امکان دسترسی به پایگاه‌ مجازی فروش نمایشگاه فراهم است و حدود 2800 ناشر عناوین منتشر شده خود طی 10 سال گذشته را عرضه خواهند کرد که قدم بزرگ و مهمی در توسعه عدالت فرهنگی در کشور به‌شمار می‌رود.

رئیس سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تلاش برای پررنگ کردن حضور چهره‌های شاخص بین‌المللی و فرهنگی منطقه و تدارک حضور میهمانان اثر‌گذار در حوزه فرهنگ از کشورهای مختلف را از دیگر برنامه‌های این رویداد فرهنگی اعلام کرد و گفت: مجموعه فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌ای هم برای این دوره از نمایشگاه تدارک دیده شده که جزئیات آن در آینده به اطلاع‌رسانی می‌شود.

احمد‌وند از اتخاذ تدابیر ویژه برای رعایت موازین و ضوابط بهداشتی در سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب  تهران خبر داد و اضافه کرد: طبق شیوه‌نامه‌های اعلامی از ستاد ملی مقابله با کرونا، امکانات مناسبی برای رعایت موازین بهداشتی و سلامت مردم تدارک دیده شده است که همکاری مردم را هم می‌طلبد.

وی افزود: شعار «با کتاب سلامتیم» هم با توجه به همین رویکرد برای این دوره از نمایشگاه کتاب انتخاب شده است؛ یعنی دانش شاخصه اصلی سلامت یک جامعه به شمار می‌رود. امیدواریم با گسترش دانش و آگاهی، سلامت عمومی و فرهنگی جامعه هم روز به‌روز ارتقاء پیدا کند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین عنوان کرد: با توجه به وضعیت کرونا تاریخ ثابتی برای برگزاری سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب تهران و دعوت‌های بین‌المللی و حتی داخلی نداشتیم، با این وجود سعی کردیم بیشترین میزان حضور و مشارکت بین‌المللی رقم بخورد. در همین راستا به مناسبت 50 سالگی نمایشگاه کتاب قطر و اعلام آمادگی این کشور، کشور قطر به‌عنوان میهمان ویژه این دوره نمایشگاه انتخاب و دعوت شد.

نمایشگاه کتاب، الگوی برتر زیست با کرونا

علی رمضانی، قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم با اشاره به اینکه از سال ۹۸ تاکنون نمایشگاه حضوری کتاب نداشتیم و یک تشنگی و رغبت عمومی هم در بین ناشران و هم در میان مردم نسبت به این نمایشگاه حس می‌شود، عنوان کرد: با کمک اهالی قلم و نشر و مردم عزیز کشور می‌توانیم این دوره از نمایشگاه را الگوی برتر زیست با کرونا و انجام فعالیت‌های جمعی قرار دهیم.

تولد جدیدی در عرصه کاری ناشران

قائم‌مقام سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اعلام برگزاری افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران در روز بیستم اردیبهشت‌ماه، اضافه کرد: برگزاری همزمان هردو شکل مجازی و حضوری در نمایشگاه کتاب امسال حجم کار بالایی را می‌طلبید و پشتیبانی هم زمان این دو نمایشگاه ناشران را با سختی‌های مواجه کرده است، درواقع یک تولد جدیدی در عرصه کاری ناشران اتفاق می‌افتد که بتوانند به مخاطبان خود پاسخگویی بهتر طی 10 روز نمایشگاه داشته باشند.

افزایش یارانه طلاب، دانشجویان، اساتید و اهالی قلم

رمضانی تخصیص یارانه بیشتر برای تعداد بیشتری از طلاب، دانشجویان و اساتید  و اهالی قلم را از ویژگی‌های سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خواند و گفت: اعتباری که امسال معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای خرید کتاب اهل قلم پیش‌بینی کرده، به لحاظ تعدادی 10 درصد و به لحاظ ریالی 40 درصد بیش از سال‌های گذشته است که طی دو روز آینده این اعتبار به کد ملی اهالی قلم افزوده خواهد شد و می‌توانند از بخش مجازی نمایشگاه خرید کنند.  

نمایشگاه کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» میزبان بیش از 1800 ناشر

قائم‌مقام سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ضمن اشاره به اینکه بن‌های تخفیف ۴۰ درصدی برای دانشجویان و ۵۰ درصدی برای دانشگاهیان با مبلغ ۶۰۰ هزار تومان بن خرید از بخش مجازی در نظر گرفته شده، گفت: تاکنون ۱۴۰ هزار از دانشجویان، طلاب و اساتید برای دریافت بن کتاب ثبت نام کردند.

حضور 32 کشور در نمایشگاه کتاب تهران

رمضانی با اعلام اینکه  ۳۲ کشور در بخش بین‌الملل سی‌ودومین دوره نمایشگاه کتاب تهران در دو سالن حضور خواهند داشت، افزود: علاوه بر کشور قطر که مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب خواهد بود، ناشرانی از کشورهای  سوئیس، هند، فرانسه، سوریه، تونس، انگلستان، آلمان، آمریکا، ترکیه، عراق، افغانستان، هنگ کنگ، چین، کره جنوبی، استرالیا، ایتالیا ، هلند، بحرین، مصر، آذربایجان، روسیه، صربستان، مکزیک و … در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران غرفه خواهند داشت.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 25 مهمان رسمی خارجی دارد و برنامه ویژه‌ای در سرای ملل بخش بین‌الملل نمایشگاه پیش بینی شده است.

برای اولین بار، همه ناشران زیر یک سقف

رمضانی با اشاره به فضای اختصاص یافته به ناشران در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عنوان کرد: 90 هزار متر مربع فضا در مصلای امام خمینی(ره) در اختیار داریم که برای حضور ناشران در نمایشگاه اختصاص یافته است و اولین‌بار است که همه ناشران با احترام در فضای مسقف حضور خواهند داشت. ناشران از امروز (17 اردیبهشت‌ماه) غرفه‌های خود را تحویل می‌گیرند.

قائم‌مقام سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اضافه کرد: در بخش حضوری نمایشگاه کتاب امسال از ساعت 10 صبح تا 20 در خدمت مخاطبان هستیم اما بخش مجازی 24 ساعته به مردم خدمات ارائه می‌دهد. سایت نمایشگاه از فردا (18 اردیبهشت‌ماه)  برای بازدید، انتخاب و افزودن آثار به صفحه علاقه‌مندی مخاطبان باز می‌شود.

در پایان این نشست پوستر سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نمایشگاه امضا شد.

لازم به ذکر است سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی (ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

انتهای پیام
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴۰۱/۰۲/۱۸ - ۰۸:۱۵
0
0
کاش از یک آموزگار ادبیات هم در جمعشان بهره می بردند تا درست نویسی را به آن ها می آموخت.
با کتاب سلامت ایم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :