کد خبر: 4056118
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۳

محمد وسام المرتضی در سفر خود به ایران با وزیر نیرو دیدار و مسائل مختلفی از جمله پرونده انرژی و برق لبنان را مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، محمد وسام المرتضی وزیر فرهنگ لبنان، سفر رسمی خود به ایران را با دیدار طولانی با دکتر علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو آغاز کرد. در این دیدار که با حضور تیم همراه صورت گرفت، طرفین پرونده انرژی در دو کشور، از جمله مسئله برق در لبنان را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادند. پرونده‌ای که برای سال‌ها به طول انجامیده و ده‌ها میلیارد دلار از هزینه عمومی را به هدر داده است و در نتیجه منجر به فساد شده و فرصت‌های بسیاری برای حل بنیادین آن از دست رفته است.

در این دیدار که زمان زیادی به طول انجامید، طرفین به بررسی مواردی پرداختند که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در راستای حل این بحران به مردم لبنان ارائه کند. این امور راه‌حل‌های مؤثری هستند که اجرای آن‌ها تنها چندین ماه به طول می‌انجامد.

محرابیان در این دیدار تأکید کرد: لبنان در برابر بحران‌های خود از جمله بحران برق تنها نخواهد بود، چرا که این کشور، ملت‌های آزاده را سربلند کرده است و وظیفه ماست که در کنار آن‌ها باشیم و همه امکانات لازم برای حمایت از آن‌ها را فراهم کنیم، ایران پیش‌تر نیز پیشنهادهای جامعی را بدین منظور ارائه کرده است، اما متأسفانه طرف لبنانی آن‌ها را نپذیرفت.

المرتضی نیز به نوبه خود تأکید کرد: نیروهای سیاسی اصلی لبنان و در صدر آن‌ها جنبه دوجانبه ملی از هیچ تلاشی برای حل بحران برق و برداشتن این بار سنگین از دوش لبنانی‌ها دریغ نخواهند کرد. این معضلی است که زندگی آن‌ها را دشوار کرده، شأن آن‌ها پایین آورده و یکی از مهم‌ترین موانع رشد و احیای اقتصاد لبنان است.

وی افزود: ما دیگر اجازه نخواهیم داد لبنان و لبنانی‌ها فرصت‌ها را از دست بدهند و انفعال در مقابله با این بحران به عنوان یک اقدام عمدی با هدف ناراحتی لبنانی‌ها به عنوان مجازات پایداری و یاری آن‌ها در راه حق تلقی خواهد شد.

المرتضی در ادامه این نشست از گروه مپنا نیز بازدید و با تعدادی از مدیران عالی‌رتبه این گروه نیز دیدار کند، از تأسیسات آن بازدید می‌کند و در این میان مناسب‌ترین طرح‌ها برای حل بحران انرژی در لبنان نیز مطرح خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: