کد خبر: 4056575
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۱

وزیران امور خارجه عراق و عربستان سعودی درباره پیشبرد پنجمین دور از گفت‌وگوهای میان ایران و عربستانی سعودی رایزنی می‌کنند.

به گزارش ایکنا، فارس نوشت: وزارت امور خارجه عراق، امروز، اعلام کرد فؤاد حسین، وزیر خارجه این کشور و فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود، همتای سعودی او در مراکش با یکدیگر درباره گفت‌و‌گوهای تهران و ریاض رایزنی کرده‌اند.

بنا بر بیانیه وزارت امور خارجه عراق، فؤاد حسین در این دیدار تأکید کرده است: بغداد تمام تلاش خود را به کار خواهد بست و از روابط خود به منظور ایجاد فرصتی مناسب برای توافق میان تهران و ریاض بهره خواهد گرفت.

طبق این بیانیه، وزیران خارجه دو کشور درباره روابط دوجانبه عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران و بهبود آن در حوزه‌هایی مشخص رایزنی و بر لزوم تداوم گفت‌و‌گوهای میان دو طرف که در بغداد آغاز شد، تأکید کرده‌اند.

دو طرف همچنین در این دیدار بر پیشبرد راهکارهای مسالمت‌آمیز برای تأمین امنیت و ثبات و همکاری به منظور تحقق صلح و توسعه تأکید کردند.

 ایران و عربستان بعد از قطعی روابط دیپلماتیک دو کشور در دی ماه ۱۳۹۴، از فروردین ۱۴۰۰ گفت‌وگوهایی را در سطح امنیتی آغاز کرده‌اند که چهار دور آن در سال گذشته برگزار شد؛ گفت‌وگویی که چارچوب آن به گفته فؤاد حسین وزیر خارجه عراق بین دستگاه‌های امنیتی دو کشور بوده است. دور پنجم این گفت‌و‌گوها اوایل اردیبهشت‌ماه جاری در بغداد برگزار شد.

 سوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، خبرگزاری روسی اسپوتنیک از برگزاری دور پنجم گفت‌وگوها بین ایران و عربستان در روز پنجشنبه اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در بغداد و در فضایی بسیار مثبت خبر داد و اعلام کرد که دو هیئت بیشتر روی پرونده‌های منطقه و همچنین پرونده روابط دوجانبه و امنیت منطقه خلیج‌فارس مذاکره کرده‌اند.

فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق هم که پیش‌تر اعلام کرده بود دولتش همه توان و روابط خود را برای ایجاد فرصت مناسب به منظور حصول تفاهم بین ایران و عربستان به کار خواهد بست، چهارم اردیبهشت‌ماه در اظهاراتی اعلام کرد که این مذاکرات مثبت بوده و از برگزاری دور جدید مذاکرات بین دو طرف در بغداد خبر داد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: