کد خبر: 4056596
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۴

کنفرانس بین‌المللی «قرآن و مسائل اجتماعی معاصر» با شناسایی تعدادی از مشکلات اجتماعی معاصر و تأکید بر ضرورت عبرت‌گرفتن از قرآن در تدوین شخصیت زن و مرد مسلمان در کربلای معلی به کار خود پایان داد.

به گزارش ایکنا از عراق، چهارمین کنفرانس بین‌المللی امام حسین(ع) با شعار «قرآن و مسائل اجتماعی معاصر» روز چهارشنبه، 21 اردیبهشت‌ماه، به کار خود پایان داد.

این کنفرانس دو روزه به همت دارالقرآن آستان مقدس حسینی و با حضور شماری از اندیشمندان و دانشگاهیان از عراق و کشورهای مختلف جهان در سالن اجتماعات «أم أبیها» واقع در دانشگاه «الزهراء(س)» شهر کربلای معلی برگزار شد.

55 پژوهش علمی به دبیرخانه این کنفرانس ارائه شد که پس از ارزیابی کارشناسان و صاحب‌نظران، 33 تحقیق برای ارائه به این نشست علمی پذیرفته شد.

تحقیقات و پژوهش‌های ارائه‌شده به این کنفرانس، تعدادی از مشکلات اجتماعی معاصر را شناسایی کرد که از جمله آن می‌توان به «مشکلات طلاق»، «نافرمانی والدین»، «روابط نامشروع»، «نقض حقوق زنان به دلیل آداب و سنت‌ها»، «نقض قوانین و مقررات حاکم بر مسائل اجتماعی»، «واقعیت تکفیر و فروپاشی ناشی از آن در بافت اجتماعی» و نیز «چالش‌هایی که جوامع مسلمان به‌ویژه زنان مسلمان در غرب با آن مواجه هستند» اشاره کرد.

در این کنفرانس همچنین، مجموعه‌ای از راه‌کارها و پیشنهاداتی از جمله «عبرت گرفتن از قرآن کریم، شخصیت رسول اکرم (ص)، شخصیت زهرا (س) و حضرت زینب (س) در تدوین شخصیت مسلمان زن و مرد و روابط و واقعیت خانوادگی آن‌ها» ارائه شد.

شرکت‌کنندگان در این کنفرانس بر ضرورت تداوم برگزاری این نشست علمی سالانه و در زمان و مکان مناسب با توجه به اهمیت آن در پرداختن به مسائل معاصر جامعه و با بهره‌مندی از هدایت‌گری قرآن و اهل بیت(ع) تأکید کردند.

صفاء السیلاوی، مسئول مرکز رسانه قرآنی دارالقرآن آستان حسینی در این باره گفت: این کنفرانس شاهد حضور گسترده علما و دانشگاهیانی از عراق و کشورهای مختلف بود و در آن تحقیقات جدید و جسورانه‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به رفع مشکلات اجتماعی مطابق با داده‌های قرآنی کمک می‌کند.

وی افزود: شرکت‌کنندگان در این کنفرانس به تأثیر تکیه بر نظریه‌های غربی در زوال جامعه و دوری جامعه از مبانی اصیل خود اشاره کردند و رجوع به متن قرآنی برای هدایت جامعه به مسیری که مورد رضایت خداوند متعال است را خواستار شدند.

السیلاوی تصریح کرد: شرکت‌کنندگان در این کنفرانس همچنین، بر ضرورت برگزاری چنین نشست‌های کیفی که به فعال‌سازی جوانب و ابعاد اجتماعی قرآن در عرصه ملی و بین‌المللی کمک می‌کند، تأکید و اعلام کردند که این مسئله(فعال‌سازی جوانب اجتماعی قرآن) تأثیر قابل‌توجهی بر زندگی عمومی و همچنین ثبات شرایط جامعه دارد.

یادآوری می‌شود، توصیه‌ها و پیشنهادات کنفرانس بین‌المللی «قرآن و مسائل اجتماعی معاصر» در کربلا را «سید مرتضی جمال‌الدین»، معاون رئیس دارالقرآن آستان حسینی قرائت کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: