کد خبر: 4057229
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۳
محمدصالح هاشمی‌گلپایگانی:

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه سپردن کار حجاب و عفاف به دست مسئولان دولتی اشتباه است، تصریح کرد: برخی مسئولان مشکلات اقتصادی، فقدان اشتغال برای دانشجویان و ... را بهانه‌ای برای عدم پیگیری این مسئله می‌دانند.

گپایگانیبه گزارش خبرنگار ایکنا، گردهمایی نمایندگان تشکل‌های مردمی مطالبه‌گر عفاف و حجاب امروز، ۲۵ اردیبهشت‌ماه با حضور  حجت‌الاسلام صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر، محمدصالح هاشمی‌گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر و نمایندگان تشکل‌های عفاف و حجاب در سالن همایش وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم و پس از بیان نکاتی از سوی چند نفر از نمایندگان مردمی عرصه حجاب و عفاف، هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر طی سخنانی اظهار کرد: دلایل بدتر شدن وضعیت مسئله حجاب و عفاف این است که برخی مسئولان همواره به بحران‌هایی اشاره می‌کنند که مانع از رسیدگی به این موضوع می‌شود.

وی افزود: کار حجاب و عفاف را به دست مسئولان دولتی دادن اشتباه است. مشکل دیگر در مسئله حجاب و عفاف این است که همواره در این زمینه از کار فرهنگی و‌ ریشه‌ای صحبت شده است اما پیگیری دقیقی در این زمینه انجام نشده است. برخی مسئولان مشکلات اقتصادی، فقدان اشتغال برای دانشجویان و ... را بهانه ای برای عدم پیگیری این مسئله می‌دانند.

هاشمی‌گلپایگانی ادامه داد: یکی از گرفتاری‌های دیگر در این زمینه عدم اولویت دادن به مسئله حجاب و عفاف است. مقام معظم رهبری همواره بر مسئله حجاب تأکید دارند. یکی از مهمترین معضلات جلسات مربوط به حجاب ارجاع دادن و رهنمود یکدیگر است. بسیاری از نهادها فقط به رهنمود دادن بسنده کرده و حل مشکل از سوی خود را به حل آن در نهاد دیگر ارجاع می‌دهند.

وی تصریح کرد: شهید مطهری در اواخر عمر پربرکت خود نکاتی را آماده کرده و خدمت امام(ره) تقدیم کردند که یکی از بندهای این موضوع، مربوط به برنامه‌ریزی برای حجاب بود. ستاد امر به معروف و نهی از منکر طرح جامع عفاف و حجاب را در ۱۱ عرصه طراحی و تهیه کرده است که اولین عرصه آن دستگاه‌های دولتی است. طرح گشت ارشاد مسئولان برای جریمه مسئولان بی‌توجه به امر به معروف و نهی از منکر است.

وی بیان کرد: شخصیت حقیقی و حقوقی حق ندارد به آمر به معروف و ناهی از منکر تعرض کند. تشکل‌های مردمی باید در این زمینه سازماندهی شده و فعالیت خود را با تشکیلات و به صورت شبکه‌ای انجام دهند. البته اجرای این کار نیازمند فرماندهی و قرارگاه ویژه است. چنانچه تشکل‌های مردمی قصد ورود به این قضیه را دارند باید به صورت تشکیلاتی عمل کنند.

هاشمی‌گلپایگانی گفت: طبق آمارهای ارسالی از نیروی انتظامی ۴۱ درصد افرادی که در حوزه حجاب و عفاف توبیخ شده‌اند، از نهادهای دولتی و حکومتی بودند که این مسئله نشان می‌دهد که رسیدگی به مسئله حجاب و عفاف باید از نهادهای دولتی آغاز شود. ستاد امر به معروف و نهی از منکر آماده پذیرش نظرات دلسوزان در رابطه با طرح جامع عفاف و حجاب است.

هاشمی‌گلپایگانی بیان کرد: نهادهای دولتی تا روز ۲۱ تیر که روز عفاف و حجاب است، باید در این زمینه ورود جدی کرده و زیرمجموعه خود را اصلاح کنند. ستاد امر به معروف دستورالعمل این مسئله را به دستگاه‌های مختلف کشور ابلاغ کرده است. برخی نهادها این گونه می‌انگارند که پرداختن به مسئله عفاف و حجاب برای آن‌ها هزینه دارد که باید در برابر این مسئله پیگیری لازم انجام شود.

وی تصریح کرد: نهادهای مختلفی همچون آموزش و پرورش باید برای استخدام نیروهای خود از افراد با حجاب و عفاف استفاده کند تا دانش‌‌موزان ما نیز ایشان را الگو قرار دهند. امروز باید ارزیابی کنیم که چرا در این زمینه موفقیت کامل نداشته‌ایم. ستاد با تمام قوت در راستای احقاق امر به معروف و نهی از منکر ایستاده است و تمامی تشکل‌های مردمی نیز می‌توانند با ارائه برنامه و کار تشکیلاتی به ستاد مجوز لازم برای اجرای برنامه های خود را دریافت کنند.

هاشمی‌گلپایگانی با بیان اینکه قدرت مردمی در فضاهای مختلف همچون فضای مجازی بسیار بیشتر از قدرت مسئولان است، اظهار کرد: امروز ما نیازمند ایجاد لشگر سایبری در عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر هستیم.‌ در زمینه عفاف و حجاب نباید منتظر مسئولان باشیم و باید تشکل‌های مردمی با ایجاد جبهه منسجم به این مسئله ورود پیدا کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیز با حضور در گردهمایی نمایندگان تشکل‌های مردمی مطالبه‌گر حجاب و عفاف اظهار کرد: امیدوارم همگی شما مطالبه‌گران عفاف و حجاب سنگر حمایت از دین، دفاع از پاکی‌ها، ایستادگی در برابر مفاسد و دفاع از خون شهدا را حفظ کنید و در این‌ مسیر به خوبی قدم بردارید.

وی افزود: خداوند متعال هر کسی را نمی‌خرد و معامله با خدا بسیار قیمتی است. خداوند افراد مردم‌آزار، غارتگر بیت‌المال، بداخلاق، بدزبان و فاسد را نمی‌خرد. عمل پاک و نیکو و شکستن نفس عماره و نبرد با شیطان، جنس آدمی را مرغوب می‌کند و خداوند او را می‌خرد.‌ هیچ‌ بازاری مانند بازار خدا سود ندارد، پس باید در این مسیر گام برداریم.

حجت‌الاسلام صدیقی بیان کرد: ما بلندگوی شما مطالبه‌گران عرصه عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر هستیم. هیچ کدام از ما به تنهایی نمی‌توانیم کاری در این زمینه انجام دهیم، اما در کنار یکدیگر می‌توانیم گام برداریم. چنانچه مردم، مطالبه متحد مطالبه‌گران را مشاهده کنند خود وارد میدان می‌شوند.

دیر وارد میدان شدیم 

وی با بیان اینکه در رابطه با مسئله تهاجم فرهنگی و عفاف و حجاب دیر وارد میدان شدیم، تصریح کرد: باید به صورت متحد و یکپارچه اقدام کنیم و تا می‌توانیم قوی باشیم که بتوانیم در برابر هجمه‌های فراوان بایستیم. ایران مملکت امام حسین(ع) است. پرچم امام(ع) و شهدا در این کشور احترام و حرمت دارد. یکی از مصوبات ستاد امر به معروف این است که ادارات ابتدا باید این مسئله را از خود آغاز کنند.

حجت‌الاسلام صدیقی ادامه داد: آغاز این راه بدون حضور شما مطالبه‌گران هیچ تأثیری نخواهد داشت. باید بدانیم با قانون‌شکنی نمی‌توان به جنگ هنجارشکنان رفت. در این زمینه ابتدا باید خود قانون‌مند بوده و سپس در این مسیر با هم باشیم. برنامه داشتن، ایجاد شبکه و تشکیل هسته‌های محلی از دیگر شروط موفقیت در زمینه عفاف و حجاب و امر به معروف است.

در ادامه این مراسم، صادق‌منش، رئیس قرارگاه ۲۱ تیر عفاف و حجاب نیز طی سخنانی با بیان اینکه تکیه‌گاه ما شما مردم هستید، اظهار کرد: نقطه نظرات همه مطالبه‌گران دریافت شده و رسیدگی خواهد شد. همچنین، جبهه متحد آمران به معروف و ناهیان از منکر و نیز جبهه متحد مطالبه‌گران حجاب و عفاف سازماندهی خواهد شد و امیدواریم تک تک مطالبه‌گران بتوانند سپاه مطالبه‌گری را ایجاد کنند.

رعایت شاخص‌های امر به معروف در نهادهای دولتی

وی افزود: مأموریت قرارگاه ۲۱ تیر اطمینان از رعایت شاخص‌های امر به معروف و نهی از منکر در نهادهای دولتی و قوای سه گانه است. بنابراین، گام اول تبیین و ابلاغ شاخص‌ها بوده و گام دوم مطالبه‌گری حجاب و عفاف در نهادهاست. مطالبه‌گری نیز از طریق گزارش‌گیری از فعالیت دستگاه‌ها انجام می شود.

صادق‌منش تصریح کرد: در ادامه مطالبه‌گری از نهادها از طریق قانون و مطالبات مردمی پیش خواهیم رفت تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم. همچنین، در زمینه جهاد تبیین نیز ستاد امر به معروف و نهی از منکر طرح‌هایی را آماده کرده و به نهادهای مختلف ابلاغ کرده است. مأموریت قرارگاه تببین، آگاه‌سازی مردم به طرح‌های ستاد و سپس مطالبه‌گری و ایفای نقش مردم در این زمینه است.

بنابر گزارش ایکنا، در پایان این‌ مراسم بیانیه گردهمایی نمایندگان تشکل‌های مطالبه‌گر عفاف و حجاب قرائت شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: