کد خبر: 4057444
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۱
با حضور ایران برگزار شد؛

هشتمین کنفرانس علمی بین‌المللی حوزه و دانشگاه با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در بغداد، در دانشگاه کوفه استان نجف عراق برگزار شد.

هشتمین گردهمایی حوزه و دانشگاه در نجف + عکسبه گزارش ایکنا به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این گردهمایی به همت مؤسسه فرهنگی «الغری» نجف اشرف و با همکاری دانشگاه‌های کوفه و بصره و با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در بغداد برگزار شد و حجت‌ا‌لاسلام غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی ایران در بغداد در آن حضور یافت.

این همایش با هدف تحکیم پیوندهای بین حوزه و دانشگاه از طریق پژوهش‌های مشترک،  تقویت پایه‌های وحدت ملی و تقریب بین افکار، آشنایی با عرصه‌های نوین علم و دانش و بهره‌مندی از تجارب اندیشمندان و پژوهشگران، ترسیم چشم‌انداز آینده علمی حوزه و دانشگاه، لزوم حفظ اصالت و میراث تمدن اسلامی، جهت‌دهی به تحقیقات علمی در زمینه‌های عقیدتی، فکری، اجتماعی، اقتصادی و برجسته‌سازی نقش و حضور زنان به عنوان یک عامل ضروری در روند توسعه‌ جامعه اسلامی برگزار شد.

شیخ قاسم الهاشمی، دبیر کنفرانس علمی بین‌المللی حوزه و دانشگاه طی سخنانی در همایش گفت: رژیم منحله بعث برای ایجاد تفرقه بین حوزه و دانشگاه تلاش کرد، اما حوزه و دانشگاه در مقابل آن مقتدرانه ایستادگی کردند.

وی افزود: داعش برای ضربه‌زدن به اعتقادات و تغییر هویت دینی مردم تلاش کرد، اما به برکت حوزه و دانشگاه موفق نشد و امروز هم با این نوع تروریسم روبه‌رو هستیم.

الهاشمی تصریح کرد: برپایی این همایش پیامی روشن از سوی حوزه و دانشگاه به کسانی است که پرچم تروریسم فکری و علمی را یدک می‌کشند.

در ادامه همایش پیام حضرت آیت‌الله العظمی فیاض و حضرت آیت‌الله العظمی شیخ بشیر نجفی از مراجع تقلید عراق قرائت شد و محمدعلی آذر شب به نمایندگی از جامعه علمی جمهوری اسلامی در این مراسم، اصالت نجف اشرف در ایجاد ظرفیت‌های علمی، حوزوی و دانشگاهی را مهم ارزیابی کرد.

حضرت آیت‌الله ابوالحسن مقدس غریفی، استاد حوزه علمیه نیز در سخنانی بر آمادگی روح انسان برای دریافت و علم‌آموزی تأکید و به عمق علم و دانش حوزه اشاره کرد.

وی افزود: دانشگاه‌ها را باید به توسعه گفتمان فرهنگی فراخواند. ما باید اعتدال اسلام را برجسته کنیم.

سخنران بعدی این کنفرانس، علی جابر بود که بر موضوع سرمایه‌گذاری بر فکر و علم به عنوان زمینه مقاومت تأکید کرد و در ادامه، کمیسیون‌های تخصصی آغاز شد که بیش از 70 پژوهشگر از دانشگاه‌های عراق و سایر کشورها در آن شرکت داشتند.

همچنین، نمایشگاه کتاب و عکس از فعالیت‌های حوزه و دانشگاه عراق در حاشیه همایش برپا شد که با استقبال بازدید‌کنندگان همراه بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: