کد خبر: 4058092
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۶

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان اوقاف و وزارت میراث فرهنگی

تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور حجت‌الاسلام‌ سیدمهدی خاموشی و عزت‌الله ضرغامی برگزار شد.

امضا تفاهم‌نامه بین سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت میراث فرهنگی

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، آیین امضای تفاهم‌نامه بین سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور حجت‌الاسلام‌ سیدمهدی خاموشی و عزت‌الله ضرغامی، ۲۸ اردیبهشت‌ماه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌ سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این مراسم اظهار کرد: ما تلاقی فعالیتمان با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در چند جا باید مدیریت می‌شد که این تفاهم‌نامه ما را به این مدیریت نزدیک می‌کند؛ برای مثال بسیاری از بقاع متبرکه جنبه میراثی دارند؛ دو هزار بقعه متبرکه را می‌توانیم در درجه اول رسیدگی کنیم و بعدش می‌توانیم تا بیش از هشت هزار بقعه پیش رویم.

وی افزود: بحث دیگر، کاروانسرا‌های قدیمی است که ما درگیر مسائل وقفی آن هستیم و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز درگیر مسائل میراثی آن‌ها است؛ در قبرستان‌های قدیمی هم تلاقی فعالیت داریم، برخی ابنیه ما اثر میراثی است.

حجت‌الاسلام‌ خاموشی با اشاره به اینکه این تفاهم‌نامه مشکلات زیادی را حل می‌کند و سنگ‌های پیش رو را برمی‌دارد، تصریح کرد: پس از این تفاهم‌نامه باید تیم مشترک تعیین شود و تصمیم بگیرد و کار را پیش ببرد؛ معتقدیم باید به قواعد شما ملتزم باشیم، اما این قواعد نباید دست‌وپاگیر باشد.

وی با تأکید بر اینکه بقاع متبرکه نشان‌دهنده هویت دینی مردم است، افزود: ما بقاع متبرکه را به چند جهت رسیدگی می‌کنیم؛ دلیل مهم این است که پررونق بوده و محل رفت و آمد مردم هستند، هیئات شاخص می‌توانند در بقاع وارد شوند، حلقه‌های قرآنی زیادی را در بقاع متبرکه شکل دادیم، همچنین میزان استقبال مردم در لحظه تحویل سال در بقاع بی‌نظیر بوده است.

در ادامه این مراسم، عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز گفت: از حجت‌الاسلام‌ خاموشی به خاطر همفکری‌ها و همراهی‌هایی که با ما داشتند که منجر به این تفاهم‌نامه روشن و عملی شده است، تشکر می‌کنم؛ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، نگاهشان کارشناسی و متعهدانه است و ان‌شاءالله این تفاهم‌نامه بتواند خروجی‌های قابل قبولی داشته باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تأکید کرد: تجربه من هم در داخل کشور و هم خارج از کشور، این است که ابنیه ماندگار در پرتو تفکر دینی ساخته شده است؛ دین، اعتقاد، مذهب و ایمان، ریشه اکثریت خلق آثار ماندگار تمدن تاریخی است.

ضرغامی با بیان اینکه دین و اعتقادات نقش محوری در میراث فرهنگی دارند، ادامه داد: وقتی‌ که آثار اسلامی را بررسی می‌کنیم، مشاهده می‌کنیم که میراث فرهنگی ما در نگاه ارزشمند دینی شکل‌ گرفته است.

وی خطاب به مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: زمینه‌های همکاری آسان با اوقاف داریم که دعوا بر سر مسائل جزئی مهم نیست؛ از مسائل جزئی فاصله بگیرید و به مسائل مهم بپردازید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: به حجت‌الاسلام‌والمسلمین خاموشی پیشنهاد می‌دهم سالیانه به همکاری بین این دو دستگاه (اوقاف و میراث فرهنگی) در یک استان جایزه دهیم و یک زوج معرفی کنیم و بگوییم این زوج با تفاهم توانستند کار مهمی را انجام دهند.

در پایان این مراسم، رئیس سازمان اوقاف در جمع خبرنگاران گفت: به‌طور طبیعی ما در بخش‌های مختلف با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تلاقی مأموریت داریم؛ همچنین در مرمت ابنیه مذهبی باید قواعد و قوانینی که در میراث فرهنگی است را رعایت کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین خاموشی در پایان اظهار کرد: امیدواریم با تفاهم دو دستگاه در جغرافیای ایران در استان‌ها این مسیر هموارتر از گذشته پیش رود.

یادآور می‌شود، مدیران کل اوقاف و امور خیریه و مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌های مختلف به‌صورت ویدئوکنفرانسی در این جلسه حضور داشتند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :