کد خبر: 4058568
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
میرزاجانی تشریح کرد:

ملاک انتخاب اعضای کاروان قرآنی حج امسال؛ حضور ١۶ حج‌اولی

معاون اجرایی شورای عالی قرآن با اشاره به ملاک انتخاب اعضای کاروان قرآنی حج امسال گفت: در کاروان قرآنی بیست نفره امسال، ١۶ حج اولی عضویت دارند و به زودی دوره توجیهی آموزشی به میزبانی مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و باحضور اعضای کاروان نور در تهران برگزار می‌شود.

محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرایی شورای عالی قرآن در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اینکه اعزام کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران به حج تمتع در چهار دهه گذشته، بدون تردید یکی از افتخارات و اقدامات مؤثر فرهنگی کشورمان در حوزه بین‌الملل است، گفت: حج ابراهیمی با حضور میلیون‌ها نفر از مسلمانان و حجاج کشور‌های مختلف جهان، فرصتی بی‌بدیل برای نمایش دستاورد‌ها و معرفی توفیقات ایران اسلامی ازجمله در عرصه انس با قرآن کریم، همچنین دفع شبهات و رفع اتهاماتی است که متأسفانه توسط معاندین تشیع و نظام اسلامی مطرح و القا می‌شود.

معاون اجرایی شورای عالی قرآن با اشاره به اینکه طی این سال‌ها صد‌ها استاد، قاری، حافظ و گروه همخوانی قرآن و مدیحه‌سرایی در قالب کاروان نور به این مأموریت قرآنی اعزام شده‌اند که برکات فراوانی را به دنبال داشته است، گفت: پس از وقفه دوساله‌ای که  در اعزام به حج به علت شیوع ویروس کرونا ایجاد شد، با ازسرگیری این اعزام‌ها در سال جاری، امکان اعزام کاروان قرآنی کشورمان به سرزمین وحی مطابق سنوات گذشته مجددا فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه در روز‌های گذشته، پس از اعلام آمادگی بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت، با تصمیم کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم و با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه و بعثه محترم، مقدمات اعزام کاروان نور در حال انجام است، افزود:‌ براساس ضوابطی که وجود دارد، در این سال‌ها بخشی از قاریان عضو کاروان قرآنی از طریق برگزاری آزمون حج انتخاب می‌شدند؛ امسال باتوجه به تعیین تکلیف دیرهنگام برپایی مناسک حج از سوی عربستان سعودی، امکان برگزاری آزمون انتخابی فراهم نبود، از این رو ملاک اولیه را همان اعضای تعیین شده برای سال ١٣٩٩ که اعزام ایشان به علت شیوع کرونا لغو شده بود، قرار دادیم.

میرزاجانی تصریح کرد: ملاک بعدی ما این بود که این افراد باید آمادگی فنی تلاوت خود را با حضور در مرحله نهایی مسابقات سراسری قرآن در سال ١۴٠٠ حفظ و اثبات می‌کردند. بر این اساس چند قاری دیگر در این سطح هم براساس امتیازشان در مسابقات کشوری سال گذشته به عضویت کاروان درآمدند.

معاون اجرایی شورای عالی قرآن در مورد انتخاب افراد از گروه‌های تواشیح و حفاظ هم گفت: گروه تواشیح و حافظ نیز پس از بررسی مجدد، عضویت همان گروه و حافظی که برای کاروان قرآنی در سال ٩٩ تعیین شده بودند، تثبیت شد.

وی ادامه داد:‌ سرپرستی کاروان امسال را به قاسم رضیعی، استاد و داور بین المللی کشورمان که تجربه موفقی را در مدیریت کاروان قرآنی اعزامی به حج سال ١٣٨٨ داشتند، واگذار کردیم. همچنین چند قاری ممتاز که سابقه اعزام به حج را دارند به این جمع اضافه شدند تا ترکیب کاروان کامل‌تر شود.

میرزاجانی با بیان اینکه در کاروان قرآنی بیست نفره امسال، ١۶ حج اولی عضویت دارند، بیان کرد: به منظور بیان نکات و ملاحظات و همچنین انتقال تجربیاتی که به موفقیت کاروان قرآنی در این مأموریت مهم کمک خواهد کرد، در هفته آینده یک دوره توجیهی آموزشی با میزبانی مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و باحضور اعضای کاروان نور در تهران برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ در پایان از طرف کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم، از مساعدت‌های نماینده محترم، ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی بیت‌الله الحرام، همچنین نماینده محترم، ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و همکاران این دو مجموعه، جهت پشتیبانی و حمایت از این حرکت مبارک و ارزشمند قرآنی صمیمانه قدردانی می‌کنیم.

به گزارش ایکنا، در کاروان نور امسال، قاسم رضیعی از تهران به عنوان سرپرست کاروان نور، قاسم مقدمی از خوزستان، مسعود نوری از تهران، سیدحمیدرضا مقدسی از قم، هادی موحدامین از تهران، امیرحسین رحمتی از گلستان، علیرضا بیژنی از خراسان رضوی، مجتبی پرویزی از تهران، مهدی کرمی از زنجان، مهدی سعادتی کیا از لرستان، حمید حق طلب از خراسان رضوی، علیرضا مکاری از اصفهان، سیدمحمد طا‌هایی از مازندران، یوسف جعفرزاده از هرمزگان، رضا گلشاهی از خراسان رضوی و گروه تواشیح مصباح الهدی متشکل از عدنان مؤمنین، رسول مظفری وانانی، امین میمندی، احسان سوری دمقی و سیدمحمد هاشمی از خوزستان حضور دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :