کد خبر: 4059016
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
با تحولات فلسطین؛

محکومیت تصمیم دادگاه رژیم صهیونیستی در صدور مجوز برای انجام مراسم تلمودی توسط شهرک‌نشینان در مسجد الاقصی، حضور دانشجویان با پرچم‌های فلسطین در مراسم جشن فارغ‌التحصیلی در آمریکا در حضور وزیر خارجه این کشور از جمله تازه‌ترین اخبار مربوط به فلسطین است.

به گزارش ایکنا به نقل از فلسطین الیوم، تصمیم دادگاه رژیم صهیونیستی درباره اعطای اجازه به شهرک‌نشینان صهیونیست برای به جا آوردن آئین تلمودی در صحن‌های مسجدالأقصی با واکنش طرف‌های مختلف فلسطینی و همچنین اردن روبه‌رو شد.

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین این تصمیم را اعلام جنگ دینی و کودتا علیه وضعیت فعلی خواند. حماس هم آن را بازی با آتش و عبور از همه خطوط قرمز خواند.

طارق عزالدین، سخنگوی رسمی جنبش جهاد اسلامی در کرانه باختری هم تأیید کرد که تصمیم برای اجرای آیین تلمودی هشداری نسبت به یک رویارویی بزرگ در منطقه است؛ زیرا این اقدام تجاوز به مقدسات اسلامی ماست که اجازه آن را نخواهیم داد.

 شیخ حاتم البکری، وزیر اوقاف و امور دینی فلسطین شامگاه یکشنبه تأکید کرد که تصمیم  دادگاه رژیم اشغالگر برای اجازه دادن به شهرک‌نشینان صهیونیست به منظور انجام نیایش و عبادات خود در داخل صحن‌های مسجدالاقصی نقض آشکار وضعیت موجود در داخل مسجدالاقصی و لطمه جدی نسبت به احساسات مسلمانان و وضع قواعد جدید در تعامل در داخل مسجدالاقصی فراتر از همه موازین حقوقی، سیاسی و اخلاقی است.

محکومیت حکم انجام آداب تلمودی در مسجد الاقصی تا شرمندگی وزیر خارجه آمریکا در برابر پرچم‌ و کوفیه فلسطینی‌ها

شیخ البکری افزود: این تصمیم انتقال رویارویی به مرحله پیشرفته است که آن را در بعد دینی مناقشه قرار می‌دهد، موضوعی که هرگز نمی‌توان عواقب آن را تخمین زد.

وی تاکید کرد: مقابله با این تصمیم به شیوه مناسب سیاسی و حقوقی و مبارزه روزمره، نیازمند وحدت مواضع اسلامی، عربی و فلسطینی است که از این رویاروی حمایت کند.

البکری از نهادهای بین‌المللی مرتبط با حقوق بشر و میراث جهانی خواست با این تصمیم مخالفت و به هر شکل مانع اجرای آن شوند.

«هیثم ابو الفول» سخنگوی رسمی وزارت خارجه اردن هم گفت که به موجب قوانین بین‌المللی، این تصمیم دادگاه  اسرائیل، باطل و غیرقانونی است، زیرا قانون بین‌المللی، سلطه قضایی اسرائیل بر اراضی اشغالی سال ۱۹۶۷ فلسطین از جمله قدس شرقی را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را نقض آشکار مصوبات بین‌المللی مربوط به قدس از جمله قطعنامه‌های شورای امنیت می‌داند که در آن بر ضرورت حفظ وضعیت شهر قدس تأکید شده است.

در همین حال منابع عبری امروز دوشنبه مدعی شدند که کابینه رژیم اشغالگر اسرائیل به ریاست نفتالی بنت در حال بررسی اعتراض به تصمیم دادگاه اشغالگر اسرائیل مبنی بر اجازه دادن به یهودیان برای اجرای آداب تلمودی در مسجد الاقصی است؛ به‌ویژه به دنبال تهدیدهایی که مقاومت فلسطین در واکنش به آن کرده است.

پرچم‌ها و کوفیه‌های فلسطینی بر دوش دانشجویان دانشگاه جورج تاون

دانشجویان جامعه فلسطینی در دانشگاه جورج تاون تصاویر شهید شیرین ابوعاقله و پرچم فلسطین را برافراشتند و برخی از آنها در مراسم فارغ‌التحصیلی خود که در حضور  تونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا برگزار شد کوفیه‌های فلسطینی دوش خود انداختند.

محکومیت حکم انجام آداب تلمودی در مسجد الاقصی تا شرمندگی وزیر خارجه آمریکا در برابر پرچم‌ و کوفیه فلسطینی‌ها

 در کنار تصویر شهید ابوعاقله که دانشجویان در دست گرفته بودند این جمله نوشته شده بود که مقاومت تا آزادسازی و بازگشت و با خط درشت روی آن نوشته «گرامیداشت خبرنگار شهید، شیرین ابوعاقله» ویدوئی درباره این مراسم را در ادامه مشاهده می‌کنید:

زمانی که دانشجویان پرچم فلسطین را در لحظه بالا رفتن از سکو حمل می‌کردند، بلینکن در معرض موقعیتی شرم‌آور قرار گرفته بود.

ده‌ها دانشجو مشتاق بودند تا تصاویر شهید ابوعاقله را در هنگام عبور وزیر خارجه از مقابل خود با دستانشان بالا بگیرند که توسط عکاسان و لنزهای خبرنگاران شکار شد و رسانه‌های آمریکایی آن را گزارش کردند.

ناکامی سازمان‌های آمریکایی در برگزاری راهپیمایی ده‌هزار نفری حمایت از اسرائیل

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، 250 سازمان آمریکایی حامی اسرائیل در آمریکا در برپایی یک تجمع گسترده در شهر نیویورک برای همبستگی با رژیم صهیونیستی ناکام بودند.

محکومیت حکم انجام آداب تلمودی در مسجد الاقصی تا شرمندگی وزیر خارجه آمریکا در برابر پرچم‌ و کوفیه فلسطینی‌ها

به گفته رسانه‌ها تنها دانش‌آموازان مدارس خصوصی یهودی و مدارس دینی با یک هیئت بلندپایه صهیونیست و شماری از مقامات فعلی و سابق آمریکا و سه عضو کنگره در این راهپیمایی حضور داشتند.

گفته می‌شود این سازمان‌ها بیش از چهار میلیون دلار برای هزینه‌های این راهپیمایی اختصاص داده و پیش‌بینی کرده بودند قریب به 40 هزار نفر در آن شرکت کنند؛ اما تعداد آنها از سه هزار نفر فراتر نرفت.

این در حالی است که در تظاهرات هفته گذشته حمایت از فلسطین در آمریکا که در اعتراض به ترور شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی ـ آمریکایی و سالروز یوم النکبه برگزار شد، قریب به هشت هزار نفر شرکت داشتند.

استقرار هزاران نیروی پلیس اسرائیل در قدس

رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند، پلیس این رژیم با استقرار هزاران نیروی خود در قدس برای برگزاری راهپیمایی پرچم آماده می‌شود. این راهپیمایی قرار است 29 ماه مه با عبور از بخش قدیمی قدس و به طور خاص منطقه حساس باب العامود برگزار شود.

محکومیت حکم انجام آداب تلمودی در مسجد الاقصی تا شرمندگی وزیر خارجه آمریکا در برابر پرچم‌ و کوفیه فلسطینی‌ها

بازداشت 4 کودک و 20 جوان فلسطینی

نظامیان صهیونیست شب گذشته چهار کودک را در قدس اشغالی بازداشت کردند و سحرگاه امروز نیز با حمله به مناطق مختلف کرانه باختری قریب به 20 جوان فلسطینی را بازداشت کردند.

محکومیت حکم انجام آداب تلمودی در مسجد الاقصی تا شرمندگی وزیر خارجه آمریکا در برابر پرچم‌ و کوفیه فلسطینی‌ها

تخریب 2 خانه فلسطینیان در کرانه باختری

نظامیان اشغالگر صهیونیست صبح امروز شروع به تخریب دو خانه متعلق به فلسطینیان در منطقه سطحیه در غرب شهر اریحا در شمال کرانه باختری کردند.

محکومیت حکم انجام آداب تلمودی در مسجد الاقصی تا شرمندگی وزیر خارجه آمریکا در برابر پرچم‌ و کوفیه فلسطینی‌ها

به گفته منابع محلی بولدزورهای رژیم اشغالگر در حالی جلوی چشم صاحبان این دو خانه در حال فروریختن آن هستند به بهانه اینکه بدون مجوز ساخته شده در حالی که ده‌ها نفر از فلسطینیان مستمند در آن زندگی می‌کردند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: