کد خبر: 4059185
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۳
معاون امور عتبات سازمان حج و زیارت:

معاون امور عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مرزهای زمینی برای اعزام زائران ایرانی بدون روادید به عراق همچنان بسته است، گفت: در صورت موافقت و صدور مجوز مسئولان عراقی، آمادگی برای اعزام روزانه پنج هزار نفر وجود دارد.

مرزهای زمینی عراق برای اعزام بدون روادید زائران بسته است

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت، درباره مطرح شدن خبرهایی مبنی بر بازگشایی مرزهای زمینی سفر به عتبات عالیات، گفت: از دو سال قبل که همه‌گیری کرونا صورت گرفته بود، مرزهای زمینی به دلیل موضوعات بهداشتی و جلوگیری از شیوع کرونا به روی زائران عتبات عالیات بسته شد.

وی افزود: بعد از کاهش همه‌گیری کرونا و گسترش واکسیناسیون و با توجه به رایزنی مقامات دو کشور، سفر زائران بدون روادید و از طریق مرزهای هوایی میسر شد که طی ماه‌های گذشته تعداد زیادی از زائران هر دو کشور به صورت هوایی مبادرت به سفر کرده‌اند.

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مرزهای زمینی برای عزیمت زائران به صورت بدون روادید علی رغم رایزنی‌های طرفین همچنان بازگشایی نشده است، گفت: یکی از مهم‌ترین درخواست‌های دست‌اندرکاران حج و زیارت موضوع بازگشایی مرزهای زمینی برای اعزام زائران بدون روادید بوده است.

وی بیان کرد: چندی قبل نیز با توجه به سفر رئیس سازمان حج و زیارت و هیئت همراه گفت‌وگوهایی با مسئولان کشور عراق صورت گرفت که موضوع بازگشایی مرزهای زمینی با توجه به درخواست مکرر متقاضیان، از جمله مهم‌ترین محور گفت‌وگوها بوده که منتظر تصمیم دولت عراق در این رابطه هستیم.

حجت‌الاسلام رحمانی تاکید کرد: امیدواریم مسئولان عراقی مجوزهای لازم برای تردد زائران به صورت زمینی و بدون روادید را صادر کنند چراکه در صورت بازگشایی مرزهای زمینی تعداد بیشتری از متقاضیان به زیارت حضرت اباعبدالله(ع) و اعتاب مقدسه در عراق مشرف می‌شوند و به دنبال آن نیز مشتاقان بیشتری از کشور عراق به ایران برای زیارت عزیمت می‌کنند.

وی افزود: درصورت بازگشایی مرزهای زمینی، آمادگی لازم برای اعزام و بازگشت زائران در کمال عزت، سلامت، کرامت و امنیت وجود دارد و تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی مورد توجه قرار می‌گیرد؛ آمادگی لازم برای اعزام حداقل روزانه پنج هزارنفر از مرزهای زمینی به کشور عراق وجود دارد که منتظر تصمیم نهایی مسئولان ذی‌ربط هستیم.

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با اشاره به جلسه اخیر ستاد مرکزی اربعین حسینی و مطرح شدن مسئله اعزام‌ها به صورت زمینی، گفت: در جلسه امروز ستاد مرکزی اربعین که با حضور معاون امنیتی وزیر و مسئولان و کمیته‌های ستاد مرکزی اربعین برگزار شد، موضوع دیدار با مقامات عراقی برای بازگشایی مرزهای زمینی اشاره شد که همه دست‌اندرکاران ابراز امیدواری کردند با مساعدت کشور میزبان این مهم هر چه زودتر عملیاتی شود.

وی همچنین در پایان تاکید کرد: در صورت بازگشایی مرزهای زمینی به عراق و اعزام زائران به عتبات عالیات، شاهد کاهش هزینه‌های این سفر خواهیم بود و تعداد بیشتری از آرزومندان به زیارت اعتاب مقدسه در کربلا، نجف، کاظمین و سامرا مشرف می‌شوند؛ سازمان حج و زیارت نیز در این راستا و برای فراهم شدن شرایط زیارت آسان و ارزان از هیچ تلاشی دریغ نخواهدکرد.     

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: