کد خبر: 4060299
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۷
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به آمادگی مجموعه حج و زیارت برای ارائه تجربیات خود در حوزه حج به کشورهای اسلامی از جمله نپال، گفت: پیش از این هم این تجربیات در اختیار برخی از کشورها قرار گرفته و نتایج خوبی به دست آمده است.

به گزارش ایکنا، فارس نوشت: حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، هفتم خردادماه در دیدار جمعی از علمای جوان و نخبگان کشور نپال در بعثه مقام معظم رهبری، با بیان اینکه برنامه حج در ایران از گذشته همواره رو به رشد و تکامل بوده است، به تشریح نحوه حج‌گزاری ایرانیان در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز پرداخت و گفت: با پیروزی انقلاب، حوزه حج و زیارت به صورت مستقل مورد توجه قرار گرفت و امور و وظایف برای زائران پیش‌بینی و انجام می‌شود.

وی، تعداد حجاج ایرانی در سال‌های گذشته را حدود ۸۵ هزار نفر متشکل از شیعیان و اهل سنت دانست و افزود: هر اقدام و خدماتی که برای شیعیان انجام می‌شود، دقیقا همان اقدامات و خدمات برای عزیزان اهل سنت هم انجام می‌گیرد؛ یعنی همه به عنوان شهروند ایران به صورت مساوی از خدمات بهره‌مند می‌شوند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به انجام مأموریت‌های حج در سه مجموعه در جمهوری اسلامی ایران، گفت: مسئولیت اداره جامع حج و برنامه‌های فرهنگی برعهده بعثه مقام معظم رهبری است. بخش سنگین اجرا برعهده سازمان حج و زیارت است که ارائه خدمات به زائران از جمله ترابری، اسکان، تغذیه و تدارکات و... را شامل می‌شود. سومین بخش هم هیئت پزشکی است که در شهرهای مکه و مدینه با بهره‌گیری از پزشکان حاذق خدمات قابل توجه بهداشتی و درمانی به زائران ارائه می‌کند.

وی با بیان اینکه برای تغذیه زائران در عربستان در آشپزخانه پیشرفته و مطابق ذائقه ایرانیان غذا طبخ می‌شود، افزود: در ایام تشرف زائران علاوه بر آموزش مناسک، زائرین با آداب حج و تاریخ زندگی پیامبر (ص) آشنا می‌شوند.

حجت‌الاسلام نواب ادامه داد: همچنین در سرزمین وحی یکسری آداب داریم که مورد توجه زائران قرار می‌گیرد؛ قرائت ادعیه به خصوص از صحیفه سجادیه منسوب به امام زین العابدین(ع) و دعای مکارم اخلاق، دعای پدر و مادر در حق فرزند و دعای فرزند بر حق پدر و مادر از جمله مواردی است که جزء اصلی و روح‌بخش برنامه‌های مذهبی و فرهنگی در سرزمین وحی است.

وی با اشاره به تفاوت‌های آموزش‌های ارائه شده به حجاج در کشورمان با نپال، به وجود پژوهشکده حج و زیارت در قم و فعالیت‌های آن اشاره کرد و افزود: طبق اظهار نظر برخی از شخصیت‌های عربستان، حج‌گزاری ایرانیان از نظام و انسجام معقول و متینی تشکیل شده است.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه امروز با افتخار اعلام می‌کنیم آمادگی داریم تا تجربیات خود را در این زمینه در اختیار کشورهای اسلامی از جمله نپال قرار دهیم، گفت: پیش از این هم این تجربیات را در اختیار برخی از کشورها قرار داده‌ایم که الحمدالله نتایج خوبی حاصل شده است.

در ادامه این نشست محمد زین‌العابدین، از عالمان نپال گفت: در قبل از کرونا کشور نپال دو هزار و ۵۰۰ نفر برای تشرف به حج سهمیه داشت، اظهار کرد: امسال بعد از کرونا سهمیه این کشور به ۵۵۰ نفر رسید و درخواست داریم که یکی از متخصصان حوزه حج و زیارت به کشور نپال اعزام شود تا آشنایی کامل با این امور صورت گیرد.

وی بیان اینکه حجاج نپال مراسم خاص خود را دارند و قبل از رفتن به حج یک دوره تربیتی و آشنایی با مناسک برای آنان برگزار می‌شود، ادامه داد: امروز اینجا هستیم که میان حجاج نپالی و حجاج ایرانی ارتباط سازنده‌ای شکل گیرد و خواهان این هستیم که هماهنگی‌های خوبی در این زمینه انجام شود.

زین‌العابدین ابراز امیدواری کرد که با شکل‌گیری این ارتباطات در سال، یک مبلغ از ایران اسلامی به کشور نپال سفر کند و بتوانیم از تجربیات و حضور آنان بهره‌مند شویم.

همچنین مولانا محمد بشیرالدین، امام جمعه شهر گورکها نپال درباره نحوه ارائه آموزش به حجاج این کشور توضیحاتی داد.

وی در ادامه بیان کرد: از طرف کمیته حج نپال یکسری آموزش‌ها در یک هفته ارائه می‌شود و اطلاعاتی هم در اختیار زائران قرار می‌گیرد اما آن طور که باید این اطلاعات و آموزش‌ها جامع و کافی نیست. ما در تلاش هستیم تا اطلاعات کامل را در اختیار حجاج قرار دهیم زیرا در مراسم حج بیشتر کارها بر عهده خودمان است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: