کد خبر: 4060593
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۵
رئیس مجلس بیان کرد:

ضرورت ایده‌پردازی نهادهای علمی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب

رئیس مجلس گفت: لازم است دانشگاه‌ها خصوصاً دانشگاه آزاد اسلامی و نهادهای علمی در رابطه با بیانیه گام دوم خودشان را با مفاد این بیانیه مواجه و روبرو کنند و در بخش‌های ایده‌پردازی و تولید ادبیات عالمانه برای این بیانیه و گسترش آن در جامعه قدم بردارند.

به گزارش ایکنا، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، هشتم خردادماه در مراسم افتتاحیه رویداد ملی عصر امید، با تسلیت حادثه ناگوار آبادان، گفت: برای شهروندان درگذشته آبادانی در این حادثه از خداوند طلب مغفرت و آمرزش دارم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر هر فردی برای مردم و منفعت آنها تلاش کند، همیشه ماندگار خواهد شد، افزود: مطابق آیات قرآن کریم در هر کجای نظام که حضور داریم، مکلف خواهیم بود در مسیر نصرت الهی و دین خدا گام برداریم، لذا اگر اینچنین امور را پیش ببریم، هیچ نگرانی از آینده نخواهیم داشت زیرا خداوند آن را تضمین کرده است و این باور باید در همه عرصه‌ها اعم از اقتصاد، فرهنگ، علم و دانش و ... سرلوحه‌مان باشد.

وی در ادامه با اشاره به چهل سالگی تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مولود مبارک انقلاب، تصریح کرد: رویداد عصر امید، همزمان با چله دوم انقلاب و چهل سالگی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده است، لذا وظیفه می‌دانم از همه افرادی که این نهاد مردمی و علمی را پایه‌گذاری کرده‌اند، قدردانی کنم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در مقطعی از زمان توانست نقطه عطفی را بر چله اول انقلاب رقم بزند، اظهار کرد: در آن زمان که صدها هزار جوان کشور در پشت در‌های دانشگاه‌ها منتظر صندلی بودند، این دانشگاه توانست ظرفیتی ایجاد کند که امروزه گفته می‌شود شش میلیون جوان در این مسیر حرکت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در واقع گاهی یک ساختمان معمولی در نقطه محروم انتخاب می‌شد و استادان بزرگی حضور پیدا می‌کردند تا جوانان را تعلیم دهند که این امر امروزه موجب افتخار است.

وی با بیان اینکه در گام دوم انقلاب آرزو داریم این نهاد مردمی و علمی با تجربه گرانبهای 40 ساله بتواند بر اساس سیاست‌نامه‌ای که رهبر انقلاب برای 40 سال دیگر مشخص کرده‌اند گام بردارد، اظهار کرد: لازم است دانشگاه‌ها خصوصاً دانشگاه آزاد اسلامی و نهادهای علمی در رابطه با بیانیه گام دوم خودشان را با مفاد این بیانیه مواجه و روبرو کنند و در بخش‌های ایده‌پردازی و تولید ادبیات عالمانه برای این بیانیه و گسترش آن در جامعه قدم بردارند.

قالیباف با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها عامل بسیج همه ظرفیت‌ها محسوب می‌شوند به همین دلیل بار اصلی تحقق این بیانیه مربوط به محیط‌های دانشگاهی است، افزود: باید توجه داشت با تکیه بر همین بیانیه، نیازمند روحیه و مدیریت جهادی در محیط دانشگاه‌ها خصوصا دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.

وی در ادامه اظهار کرد: وقتی حرف از جهاد می‌زنیم در واقع می‌خواهیم بگوییم بر اساس یک آرمان و باور در میدان حضور داریم. در واقع بر اساس همین باور می‌دانیم در میدان دشمنی حضور دارد که با آرمان‌ها و اصول ما مخالف است؛ بنابراین با این باور انگیزه می‌گیریم و با این روحیه کشور می‌تواند توسعه پیدا کند و عزتمند شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه اگر دنبال قوی شدن ایران هستیم باید بدانیم زمانی این موضوع محقق می‌شود که تک تک مردم ایران قوی باشند، ادامه داد: باید با ایمان و اعتقاد به سنت‌های الهی و خداباوری حرکت کنیم؛ همچنین باید مردم را اساس کارها بدانیم.

وی، مردمی بودن را ویژگی منحصربه فرد دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به دانشگاه‌ها و سایر نهادهای علمی دانست و گفت: وقتی مشاهده می‌شود که دانشگاه آزاد در 90 ناحیه کشور حضور دارد، یعنی دانشگاه خودش را از نقاط خاصی به میان مردم برده است.

قالیباف با اشاره به نیاز جدی به حوزه دانش بنیان و جهش بزرگ برای حل مشکلات اقتصادی، افزود: نقش دانشگاه آزاد اسلامی منحصربه فرد است به شرطی که حرکت از پایین به بالا و مردمی بودن را حفظ کند.

وی با اشاره به اینکه اگر به سمت تمرکززدایی و روش‌های سخت بروکراسی اداری حرکت کنیم، علم در زندگی مردم بروز و ظهور پیدا نمی‌کند و موفق نخواهیم شد، ادامه داد: امروز فرصت خوبی برای دانشگاه‌ها وجود دارد که استاد دانشگاه با دانشجویان بر اساس رویکردها و نظام مسائل کشور با اولویت نظام مسائل محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی حرکت کنند که با ترتیب اولویت‌های یاد شده دانشگاه آزاد می‌تواند بدرخشد و گام بردارد.

رئیس مجلس اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی به عنوان خدمتگزار تلاش کرده با بهره‌گیری از تجربیات به حل چالش‌های کشور و مشکلات اولویت‌دار مردم بپردازد که قانون جهش تولید دانش بنیان نمونه آن است.

وی با بیان اینکه 18 ماه قبل مجلس نیاز مربوط به دانش‌بنیان‌ها را مورد توجه قرار داد، گفت: از اردیبهشت ماه سال جاری قانون یاد شده ابلاغ و در حال اجرایی شدن است؛ بر این اساس در مجلس محکم ایستاده‌ایم تا قوانینی مانند جهش تولید دانش‌بنیان و کسب و کارها به طور جدی پیگیری شود.

رئیس مجلس بیان کرد: همچنین در همین راستا از دستگاه‌های اجرایی و همه افراد مجری قانون حمایت می‌کنیم و هر جایی که مشاهده شود قانون زیر پا گذاشته می‌شود، کوتاه نخواهیم آمد.

وی با بیان اینکه قانون دانش‌بنیان به همه جوانانی که پیشاهنگ حرکت و پیشرفت کشور هستند، هویت داده است، اظهار کرد: در واقع جوانان، پیشاهنگ حرکت مردمی برای حل مشکلات اقتصادی هستند.

قالیباف با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک نهاد علمی مردمی است که در محروم‌ترین نقاط کشور حضور دارد و دست جوانان مستضعف را می‌گیرد، گفت: البته به کسی مستضعف گفته می‌شود که ظرفیت بالقوه در وجودش قرار دارد اما امکان بالفعل شدنش را ندارد و دانشگاه آزاد در مناطق جغرافیایی مختلف توانسته ظرفیت جوانان را بالفعل کند.

وی با اشاره به اینکه در بند (ب) و (ت) ماده (6) قانون مذکور به طور مخصوص به پردیس‌ها پرداخته است، گفت: همچنین به سراهای نوآوری و باشگاه‌ها و استارت‌آپ‌ها اشاره شده که بنده حداقل یک دهه با این ظرفیت‌ها آشنا هستم.

قالیباف با بیان اینکه امروز در حوزه دانش بنیان‌ها امور جهت پیدا کرده و همگرایی صورت گرفته و سراهای نوآوری در متن این قانون مختص دانشگاه آزاد مورد اشاره قرار گرفته‌ است، ابراز کرد: البته ما برای این مهم صندوق توسعه و سرمایه‌گذاری نیز پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه امروز در حوزه فعالیت دانش بنیان‌ها موانع قانونی برداشته شده است تأکید کرد: با جرأت می‌گویم که مجلس شورای اسلامی برای حمایت از تولید دانش‌بنیان که تنها راه نجات کشور است اقدام کرده است، زیرا درآمدهای دلالی و سوداگرانه و پول جمع کردن همراه با فرار مالیات می‌تواند انگیزه‌های تولید دانش بنیان را کاهش دهد، به همین دلیل در مجلس شورای اسلامی محکم ایستاده‌ایم تا جلوی این امر گرفته شده و خاتمه یابد.

قالیباف در خصوص انقلابی بودن مجلس یازدهم، افزود: اگر مجلس یازدهم نام انقلابی می‌گیرد اینگونه عمل خواهد کرد؛ البته نمی‌گوییم همه کارهایمان بدون اشکال است اما جهت‌گیری و اولویت ما پرداختن به دغدغه‌ها و رفع مشکلات مردم است لذا در مواد 6، 10، 11 و 14 قانون مذکور به طور روشن به حوزه دانش‌بنیان‌ها مخصوصا دانشگاه آزاد اسلامی اشاره شده است.

وی با بیان اینکه کارهای ما در کشور زمانی حل می‌شود که مردم با پیشاهنگی جوانان به عنوان پیش‌قراولان امور قرار داشته باشند، افزود: این روند در دوران دفاع مقدس و پیروزی انقلاب اسلامی مشهود بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امروزه اگر صنعتی از جا بلند شده باشد، ویژگی یادشده در آن مشهود است زیرا دارای روحیه جهادی و مردمی بوده و جوانان در آن حضور داشته‌اند.

وی با بیان اینکه هرچقدر سیستم‌ها را دولتی کنیم و به جوانان فرصت ندهیم؛ به موفقیت نخواهیم رسید، گفت: تجربه 40 ساله می‌گوید باید تمرکزگرایی در کشور را بشکنیم تا فرصت برای جوانان ایجاد شود و با تکیه بر این موارد گام‌های رو به جلو برداریم؛ بدون شک کشورمان دارای ظرفیت‌هایی از بعد مالی است که اگر دست به دست هم دهیم بسیاری از امور حل خواهد شد.

قالیباف در ادامه اظهار کرد: با توجه به شناختی که از کشور دارم می‌گویم طی یک برنامه 5 ساله مانند برنامه هفتم توسعه اگر با نگاه مذکور حرکت کنیم، بدون شک ثبات اقتصادی برقرار خواهد شد و دیگر نیازی نیست که هر روز شاهد نگران تغییر نرخ ارز، قیمت‌ها، بی‌ثباتی و تورم باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کشورمان ظرفیت‌های زیادی دارد لذا امیدواریم دانشگاه‌ها خصوصا دانشگاه آزاد اسلامی با روحیه مردمی حرکت کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha