کد خبر: 4064942
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳

جلد اول کتاب الحجر منتشر شد

جلد اول کتاب «دروس فقهی (کتاب الحجر)» به قلم سیدمحسن مرتضوی به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

جلد اول کتاب «دروس فقهی (کتاب الحجر)» منتشر شد

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، جلد اول کتاب «دروس فقهی (کتاب الحجر)» برگرفته از درس‌های آیت‌الله سیدحسن مرتضوی و به قلم سیدمحسن مرتضوی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 424 صفحه منتشر شد.

این اثر برگرفته از مجموعه درس‌های خارج فقه آیت‌الله سید حسن مرتضوی است که به‌صورت موضوعی و گزینشی از مجموعه تقریرات معظم له در بیش از چهار دهه تدریس مستمر در حوزه علمیه خراسان سامانه یافته و تدوین شده است.

جلد اول این مجموعه به موضوعات مهم و پرکاربرد کتاب الحجر همچون بلوغ دختران، ولایت بر طفل، محجوریت سفیه، محجوریت مفلس اختصاص دارد که در سال‌های 1382 تا 1384 شمسی بر مبنای متن «تحریرالوسیله» امام خمینی(ره) تدریس شده است.

در ابتدای این اثر، پس از بیان مقدمه، «بلوغ دختران» در سه فصل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که عناوین این فصول عبارت‌اند از: بررسی اقوال درباره سن بلوغ دختران، بررسی ادلّه نظر به بلوغ دختران در نُه سالگی، بررسی موانع تحقق بلوغ در نُه سالگی.

نویسنده در ادامه به «ولایت بر طفل» پرداخته است که در این میان، در چهارفصل به موضوعات ولایت أب‌و‌جد، ولایت وصی، ولایت حاکم، و ولایت عدول مؤمنین اشاره دارد.

«محجوریت سفیه در اسلام» عنوان سومین مطلب اثر مذکور است که ولایت سفیه، مسائل فروعات فقهیِ مرتبط با محجوریت سفیه، و همچنین حکم بیع اختباری در سه فصل بررسی شده است.

سپس، «محجوریت مُفلِس» عنوان مبحث بعدی این اثر است که در دو فصل معنای لغوی و اصطلاحی مفلس و 21 مسئله درباره محجوریت مفلس تبیین شده است.

در بخشی از اثر با عنوان «عدم ثبوت ولایت برای مادر و سایر خویشاوندان» می‌خوانیم: «در مسئله پنجم تحریرالوسیله سیدالاستاد می‌فرماید: مادر بر اولاد و اموال اولاد خود ولایت ندارد. همچنین جد اُمّی بر اولاد و اموال بچه‌های دختر خود ولایت ندارد و عموی طفل، برادر، دایی، خاله و عمه صغیر بر صغیر و اموال او ولایت ندارد.

درباره این مدعا دو مطلب وجود دارد: اولاً: کلمات فقها ملاحظه می‌شود و ثانیاً: دلیل بر عدم ثبوت ولایت بیان می‌شود.

کلمات فقیهان ازجمله علامه حلی، صاحب جواهر، مرحوم بحرانی و امام خمینی به‌وضوح دلالت می‌کند مادر، جد مادری، عمو، عمه و خاله، ولایت ندارند. تنها مخالف در این مسئله، این جنید است که درباره مادر و جد مادری گفته است اگر پدر و جد نبود، آن‌ها ولایت دارند. دلیل بر این نفی ولایت، فقدان دلیل بر ثبوت ولایت و تمسک به اصل، بلکه اصول مختلفی است.

علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

شایان‌ذکر است، مؤسسه بوستان کتاب با داشتن بیش از 350 عنوان کتاب برگزیده در جشنواره‌های مختلف، 30 نوبت به‌عنوان ناشر برگزیده معرفی‌شده که این ویژگی در میان تمام ناشران کشور کسب این تعداد کتاب برگزیده و هم‌زمان ناشر سال کشوری، حوزه، دانشجویی و... منحصربه‌فرد است که ازجمله این افتخارات می‌توان به 8 نوبت ناشر سال کشوری، 9 نوبت ناشر سال حوزه، 4 نوبت ناشر سال دانشجویی، 2 نوبت ناشر برگزیده نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، 2 نوبت ناشر تقدیری جشنواره کتاب سال کودک و نوجوان استان قم، 1 نوبت ناشر سی سال پژوهش در انقلاب اسلامی، یک نوبت ناشر برگزیده کتاب سال قرآن کریم، 1 نوبت ناشر سال جشنواره کتاب خانواده و... اشاره کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha