کد خبر: 4065204
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴

ممنوعیت تبلیغ جانشین‌های شیر مادر

معاون بهداشت وزارت بهداشت، در نامه‌ای به معاونان بهداشت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی از آنها خواست بر اجرای قانون ترویج تغذیه با شیر مادر نظارت کنند.

تبلیغ جانشین‌های شیر مادر ممنوع

به گزارش ایکنا به نقل از وبدا؛ کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به معاونان بهداشت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور بر ضرورت نظارت بر اجرای قانون ترویج تغذیه با شیر مادر تاکید کرد.

حیدری در این نامه ضمن تأکید بر نظارت بر اجرای قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و کد بین‌المللی بازاریابی جانشین شونده‌ها، آورده است: همانگونه که استحضار دارید، یکی از اهداف برنامه‌های سلامت کودکان در راستای اهداف توسعه ششم بهبود درصد تغذیه انحصاری با شیر مادر و تداوم تغذیه با شیر مادر تا دو سالگی است. به همین منظور مداخلات مستمر در بهبود شاخص‌های فوق‌الذکر در سال‌های اخیر در سطح جهانی و کشوری انجام شده است. یکی از اقدامات طراحی شده در این خصوص، اجرای «کد بین‌المللی بازاریابی جانشین شونده‌های شیر مادر» است که از مفاد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

منع تبلیغات شیر مصنوعی و سایر محصولات (مانند بطری، سر پستانک و... ) به طور مستقیم یا غیر مستقیم  توسط شرکت‌ها در کنگره، سمینار و ... .

ممنوعیت ورود کارکنان شرکت‌های تولید و توزیع کننده محصولات (شیر مصنوعی، بطری، سر پستانک و ...) به مراکز ارائه خدمات مادر و شیرخوار (بیمارستان‌ها، مراکز جامع خدمات سلامت و ...).  

ممنوعیت دریافت رایگان یا ارزان‌تر جانشین شونده‌های شیر مادر و محصولات دیگر.

منع ﺗﻮﺯﯾﻊ ﻫﺮ ﻧﻮﻉ ﻫﺪﯾﻪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻣﺤﺼﻮﻝ، ﭘﻮﺳﺘﺮ، ﭘﻤﻔﻠﺖ، ﻣﻨﺤﻨﯽ ﺭﺷﺪ، ﺗقویم، ﺧﻮﺩﮐﺎﺭ، ﺍﺳﺘﺎﻣﭗ، ﮐﯿﻒ، ﺩﻓﺘﺮﭼﻪ ﻭ ... ﮐﻪ ﺟﻨﺒﻪ ﺗﺒﻠﯿﻐﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﻫﻤﺎﯾﺶ‌ها، ﻣﻄبﻫﺎ، ﻣﺮﺍﮐﺰ ﺑﻬﺪﺍﺷﺘﯽ، ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ، ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ، ﺑﯿﻤﺎﺭﺳﺘﺎﻥ‌ﻫﺎ، ﺩﺍﺭﻭﺧﺎﻧﻪ‌ﻫﺎ، آزمایشگاه‌ها. 

متأسفانه گزارشات اخیر نشان دهنده فعالیت غیر قانونی نمایندگان شرکت‌ها در بیمارستان و سایر مراکز ارائه خدمات به صورت توزیع رایگان شیر مصنوعی و سایر فرآورده‌ها است که با قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و مصوبات کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر مغایرت دارد. لذا خواهشمند است دستور فرمایید معاونت‌های بهداشت، درمان و غذا و دارو در نظارت‌های مستمر این موضوع را بررسی و پیگیری کنند، با هرگونه تخلف در این زمینه طبق دستورالعمل برخورد و نتیجه اقدامات به این معاونت ارسال شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :